Category: Aktualności

Wycieczka na kongres misyjny do Pelplina 2019

MALI MISJONARZE Z SP2

Niemożliwe? Nie dla wierzących !

Działalności misyjnej nie można ograniczać tylko jednego miesiąca – października. Dobrze o tym wiedzą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, którzy już po raz kolejny byli organizatorem Kongresu Misyjnego, czyli zjazdu dziecięcych kółek misyjnych oraz przyjaciół misji z terenu naszej diecezji. W sobotni, ciepły jesienny dzień – 16 listopada – liczna grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: Panią Bożeną Jakubek, Panem Sławomirem Wierzejskim i gościnnie Pawłem Chmieleckim (katechetą z SP 5 ze swoją grupką uczniów) udała się do Pelplina, aby o godz. 10.00 w pelplińskiej katedrze w strojach misyjnych wspólnie z naszym Pasterzem, ks. bp Ryszardem Kasyną, modlić się do Boga, składać dziękczynienie i prosić Go, by każdy ochrzczony miał większą świadomość, że ukochany jest posłany. „Nie ma rzeczy niemożliwych”, takie to przesłanie usłyszały dzieci z ust ks. Biskupa, który wyjaśniał, że jeżeli w świecie przyrody, nawet mały trzmiel potrafi przezwyciężać własne, naturalne ograniczenia i latać, mimo zbyt dużej masy ciała w stosunku do drobniutkich skrzydełek, to tym bardziej człowiek może wznosić się i czynić to, co po ludzku wydaje się rzeczą niemożliwą. Jest jednak konieczny warunek – mówił ks. biskup. Trzeba wierzyć, gdyż wiara czyni cuda i przynagla do działania, by się nią dzielić z każdym i na całym świecie, a do tego właśnie potrzebni są duzi i mali misjonarze.

Tuż po Eucharystii, umocnieni słowem i nakarmieni Ciałem, udaliśmy się do Auli Magna na spotkanie ze specjalnym gościem, panem Janem Sanzem z Kongo, który z iście afrykańskim temperamentem uczył dzieci kroków tanecznych, podstawowych słów pozdrowień i zawołań odnoszących się do Boga i nauczycieli wiary. Entuzjazm Pana Jana podziałał zachęcająco na uczestników kongresu i przy ich aktywnym współudziale została odegrana krótka drama, ukazującą powołanie przez Pana Jezusa pierwszych uczniów nad jeziorem Genezaret.

Kolejnym punktem kongresu i bynajmniej nie ostatnim, był występ zespołu z Jabłonowa Pomorskiego, który odegrał przedstawienie słowno-muzyczne, ze wspaniałą choreografią, tańcem i kostiumami oraz specjalnie napisanymi słowami pod melodię światowych przebojów muzycznych ostatnich dziesięcioleci (np. zespołu Abba), których treść wiązała się z tematyką Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego: z potrzebą nowej Ewangelizacji, z większym otwarciem i zaangażowaniem ludzi świeckich w misyjną działalność Kościoła na wszystkich kontynentach; z uwrażliwieniem na ludzkie dramaty, takie jak głód, handel ludźmi, wojny plemienne i wiele innych. Ten music-hall stał na bardzo wysokim poziomie i wywarł na wszystkich słuchaczach wielkie wrażenie. Po tym przedstawieniu nastąpiła krótka przerwa, w czasie której udaliśmy się na salę gimnastyczną do Szkoły Podstawowej nr 1, by posilić się ciepłą strawą, a następnie wziąć udział w ostatnim, za to najdłuższym ku uciesze wszystkich punkcie programu – kiermaszu misyjnym, połączonym z loterią i zabawą, do której przygrywał Klerycki zespół „CIS”. Tańcom, podskokom w rytm ulubionych i najbardziej znanych pieśni religijnych nie było końca. I tylko zachodzące słońce przypominało, że czas już wracać do domu. Zakończył się tegoroczny kongres, wyjątkowy pod wieloma względami. Czy przyniesie owoce? Czas pokaże! Oto jednak trzeba się modlić cały rok.

Sławomir Wierzejski- katecheta

Badminton- Krajowy Turniej Żaków, młodzika młodszego i młodzika w Gdyni

 

Dwa miejsca dla bytowianek z „dwójki” na podium

 

W dniu 16 listopada 2019 r. w Gdyni odbył się turniej Krajowy dla młodzika, młodzika młodszego i żaków z udziałem 73 zawodników z klubów całego województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Zawodnicy z bytowskiej „dwójki” wybrali się na ten turniej wraz z rodzicami bez trenera Jerzego Saldata, gdyż ten pojechał z innA grupą badmintonistów w tym samym dniu do Solca Kujawskiego.

W najmłodszej kategorii wiekowej w jakiej była rozgrywana w tym dniu w Gdyni była kategoria Żaków U11 (rocznik 2009 i młodsi). W gronie 7 zawodniczek wystąpiły nasze dwie zawodniczki Julia Fabiszewska i najmłodsza uczestniczka tegoż turnieju Michalina Kurkowska (rocznik 2011). Dla naszej Michaliny ten turniej miał być, dobrym treningiem i ogranie się ze starszymi o rok i dwa lata zawodniczkami, co w tym wieku jest bardzo dużą różnicą na boisku. Zaś Julia Fabiszewska miała za zadanie wskoczyć na podium w tym turnieju i dokonała tego – mówi trener Jerzy Saldat.

Nasza „Misia” rozegrała bardzo dobre spotkania z przeciwniczkami i pomimo, że wszystkie przegrała w swojej grupie zasługuje na bardzo dobre pochwały, że nie przestraszyła się silniejszych i starszych zawodniczek od niej. W niektórych pojedynkach jak np. z Amelią Bakułą z Gdyni, gdzie przegrała naprawdę minimalnie w dwóch setach 16:21 i 20:22, to z chodziła z boiska trochę zła, że przegrała ale też zadowolona, że walczyła do samego końca o każdą lotkę. Natomiast Julia Fabiszewska w drugiej grupie eliminacyjnej wygrała jeden pojedynek i jeden przegrywając zdobywając drugie miejsce w grupie, co dało jej w ogólnej klasyfikacji miejsce III-IV i miejsce na podium. Nasza Julia Fabiszewska w swojej grupie jedyne przegrała minimalnie z późniejsza zwyciężczynią całego turnieju Agnieszką Kopka 16:21 i 16:21.

W kategorii młodzik młodszy wystąpiły w grze pojedynczej Julia Fabiszewska i Aleksandra Treder. Zawodniczki nasze musiały też rozgrywać nieraz swoje pojedynki ze starszymi od siebie zawodniczkami o rok i dwa lata. Niestety Julia Fabiszewska przegrała dwa swoje pojedynki a Aleksandra Treder wygrała jeden pojedynek i dwa minimalnie przegrała odpadając z dalszej rywalizacji w turnieju. Natomiast nasz jedyny młodzik młodszy Kryspin Garski również jako młodszy o rok od swoich przeciwników musiał zejść z boiska dwukrotnie pokonany i odpadając z dalszej rywalizacji.

W grach podwójnych Julia i Kryspin zagrali w grze mieszanej, gdzie dwukrotnie przegrali z rywalami i uplasowali się na miejscu 5-6. Natomiast Aleksandra Treder zagrała z Martyną Cybulska z MKB Lednik Miastko w grze podwójnej i w stawce 5 par uplasowały się na 4 miejscu z jedną wygraną i trzema porażkami. Był to ich pierwszy wspólny start w turnieju, ale umówiły się, iż będą razem startować w następnych turniejach i myślę, ze ich gra nabierze jakiegoś porządku na boisku – mówi trener bytowski Jerzy Saldat.

W kategorii młodzik w grze pojedynczej najlepiej wypadła Izabela Szlachetka, która pokonała swoje wszystkie rywalki i w finale pokonała słupszczankę reprezentującą KS Badminton School Gdynia Ewę Janik 21:9 i 21:7 zdobywając złoty medal. Natomiast Jan Kurkowski w grze pojedynczej musiał uznać dwukrotnie wyższość swoich przeciwników przegrywając swoje dwa pojedynki i zajmując miejsce od 7 do 9.

 

Wyniki turnieju z Gdyni

Kategoria Żaki

Gra pojedyncza

III-IV miejsce – Julia Fabiszewska

7-8 miejsce – Michalina Kurkowska

 

Kategoria młodzik młodszy

Gra pojedyncza

5-8 miejsce – Aleksandra Treder i Julia Fabiszewska

11-15 miejsce – Kryspin Garski

Gra podwójna

4 miejsce – Aleksandra Treder i Martyna Cybulska (MKB Lednik Miastko)

Gra mieszana

5-6 miejsce – Julia Fabiszewska i Kryspin Garski

 

Kategoria Młodzik

Gra pojedyncza

I miejsce – Izabela Szlachetka

7-9 miejsce – Jan Kurkowski

 

 

Mistrzostwa świata w karate

 

W dniu 10.11.2019r. w Brnie, w Czechach odbyły się Światowe Mistrzostwa Dzieci, Kadetów i Juniorów w Karate Platforma 2019. Trzech uczniów naszej szkoły stanęło na podium.

Antosia Szymczyk z klasy 1c, zdobyła złoty medal w kategorii Kata indywidualne dziewczynki (9 kyu), grupa A, oraz złoty medal w Kumite dziewczynki (9 kyu), grupa A.

Agata Hoppe z klasy 1b, zdobyła srebrny medal w Kata indywidualnym oraz brązowy medal w Kumite indywidualnym.

W tych samych zawodach brał również udział Maciek Chrzan z klasy I d, zdobywając złoty medal w kategorii Kata indywidualne chłopcy ( 9 kyu), grupa A, i brązowy w Kumite chłopcy (9 kyu ), grupa A.

Wszyscy zawodnicy ćwiczą w Karate Klub Bytów,  u senseia  Michała Gawrońskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Koncert z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

W dniu 8.11.2019r. w naszej szkole odbył się cykl koncertów z okazji 11 Listopada pt. „Z biegiem Wisły”. Wykonawcami byli muzycy zespołu „Viol-Art” p.Leszek Bolibok (wieloletni skrzypek teatru muzycznego w Gdyni) i Rafał Rompca (lider zespołu „Focus”).
Po wprowadzeniu historycznym przez uczniów klasy 6a rozpoczął się koncert. W programie znalazły się pieśni i piosenki regionów przez które przepływa Wisła. Była też okazja do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych:
-Jak długo na Wawelu,
- Marsz I Brygady,
- Pierwsza Kadrowa,
- Przybyli Ułani,
- Płynie Wisła.

O godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach Ogólnopolskiej akcji „Wszyscy śpiewamy hymn”.

Uczniowie szkoły aktywnie uczestniczyli w żywej lekcji muzyki i patriotyzmu.

Serdecznie dziękujemy wykonawcom – zespołowi „Viol-Art”.

 

VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej

 

W dniu 05.11.2019r. odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej w Niezabyszewie. Wzięli w nim udział reprezentanci naszej szkoły.

W kategorii solistów klas 1-3, Maja Predel z klasy 2c zajęła III miejsce.

Zespół wokalny w składzie: Oliwia Jereczek, Zofia Kiżewska i Maria Strasser z klasy 6e zdobył również III miejsce.

Gratulujemy!

 

Pasowanie na świetliczanina

 

Uczniowie klas I brali udział w uroczystości Pasowania na Świetliczanina. Podczas uroczystości odśpiewali poznane piosenki oraz poznali zasady zachowania się w świetlicy. Następnie każdy uczeń został pasowany przez wychowawczynie świetlicy specjalnym ołówkiem. Po uroczystym pasowaniu uczniowie palcem zamoczonym w farbie przyrzekli przestrzegać  ustalonego regulaminu, aby czas spędzany w świetlicy był dla niech zawsze bezpieczny i przyjemny.  Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książek przygotowane przez starszych uczniów uczęszczających do świetlicy. Na zakończenie uroczystości  wszystkie dzieci  bawiły się przy wesołej muzyce.

Warsztaty kulinarne

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Aktywnie i zdrowo przez cały rok” autorki zaprosiły do naszej szkoły serowara żuławskiego, pana Krzysztofa Jaworskiego, który w dniach 28, 29, 30 października 2019r. przeprowadził warsztaty kulinarne.

Uczniowie samodzielnie wyrabiali ciasto i wypiekali bułeczki oraz uczestniczyli w procesie produkcji masła i twarogu.

Podsumowaniem zajęć była degustacja produktów.

W warsztatach uczestniczyły klasy: 2a, 2b, 2c, 2d, 3a, 3c, 3d.

 

Zbiórka na rzecz schroniska

 

W naszej szkole odbyła się kolejna zbiórka na rzecz schroniska. Trwała ona od 21 do 25.10.2019r. W ciągu tych kilku dni udało nam się zebrać 140kg. suchej karmy, 80kg. mokrej, 19kg. makaronu  i 17kg. ryżu, miski i smycze. Wszystkie te przysmaki dla piesków zostały przekazane do  Azylu w Przyborzycach. Dziękujemy wszystkim którzy pomogli w organizacji zbiórki nauczycielom, rodzicom ale przede wszystkim wam uczniowie bo bez was nic by się nie udało. Bardzo wam dziękujemy.

Anna Duda i Maja Eliasz

POMORSKA LIGA BADMINTONA W SŁUPSKU

 

POMORSKA LIGA BADMINTONA W SŁUPSKU

 

Organizatorzy Klub Sportowy Badminton School w Gdyni z filią w Słupsku Mateusz Dynak i Krystian Warcholak zorganizowali pierwszy turniej z cyklu Pomorskiej Ligi Badmintona dla wszystkich miłośników i pasjonatów tej pięknej i emocjonującej dyscypliny jaką jest badminton w wieku od 6 lat do 99 lat. Cały cykl będzie składał się z ośmiu turniejów, rozgrywanych raz w miesiącu w Słupsku w hali 4 Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Zaś turniej finałowy odbędzie się w maju 2020 r. w hali „Gryfii” w Słupsku. Organizatorzy zaplanowali rozgrywki dla wszystkich od najmłodszych, którzy dopiero uczą się grać w badmintona oraz dla młodzieży i dorosłych (amatorów).

Do Słupska zjechało wielu pasjonatów badmintona wraz z pociechami z różnych miast województwa Pomorskiego.

Trener Jerzy Saldat wraz z rodzicami zawodników z Bytowa uczestniczyli w tym pierwszym turnieju rozegranym 26.10.2019 r w hali Słupskiego 4 LO. Na początek rozpoczęły się zmagania najmłodszych w kategorii U7 (siedmiolatki i młodsi), U9 (ośmiolatki i dziewięciolatki) oraz U11, tylko w grach pojedynczych.

W kategorii dziewcząt U9 zagrała nasz zawodniczka z Bytowa Michalina Kurkowska „Misia”, która musiała pokonać trzy rywalki, aby cieszyć się ze złotego medalu. Dokonała tej sztuki wygrywając z rywalkami w setach 2:0. W finale nasza „Misia” miała trudną przeprawę z zawodniczką ze Słupska. Rywalka ze Słupska była bardzo wysoka i silną fizycznie, lecz nasza mała skromna „Misia” zagrała bardzo technicznie pokonując rywalkę w finale 2:0, zdobywając złoty krążek i tym samym sprawiając sobie wspaniały prezent urodzinowy obchodząc w tym dniu swoje ósme urodziny.

W kategorii U11 wystąpiły nasze dwie zawodniczki Julia Fabiszewska i Hania Duda (siostra Ani Dudy – doświadczonej już badmintonistki z Bytowa). Również w tej kategorii nasze przedstawicielki nie miały problemów z pokonaniem rywalek. Zdobywając złoty medal – Julia Fabiszewska i srebrny krążek przypadł dla Hani Duda.

W kategoriach U14 i U17 również pojedynki były rozgrywane tylko w grach pojedynczych.

W kategorii U14 wystąpiła Aleksandra Treder, która pewnie pokonując swoje rywalki dążyła do pojedynku finałowego o pierwsze miejsce, gdzie zagrała z przedstawicielką ze Słupska Anną Lange. Pojedynek dostarczył wiele emocji , lecz tym razem minimalnie lepszą okazała się słupszczanka wygrywając pojedynek finałowy z nasza Olą 21: 16 i 21:16. Oglądając ten pojedynek do końca nie było wiadomo, kto może wygrać, akcje były bardzo długie i wymagały sporo wysiłku i kondycji, której nieco zabrakło w końcówkach setów naszej Oli. Ale wiemy już nad czym mamy więcej popracować na treningach  – mówi trener klubowy Aleksandry Treder Jerzy Saldat

W kategorii dziewcząt U17 zagrały Karolina Brzozecka i Izabela Szlachetka. Pewnie po złoty medal sięgnęła Karolina Brzozecka, zaś jej koleżanka Iza Szlachetka zdobyła srebrny medal, zaś brązowy medal zdobyła zawodniczka ze Słupska Anna Janik.

 

W tej samej kategorii U17 ale chłopców wystąpił Sebastian Saldat, który przegrał jedynie w finale z Sebastianem Narbutem ze Słupska minimalnie w dwóch setach 20:22 i 19:21 zdobywając srebrny medal.

Siedmioro reprezentantów Dabew Team Bytów przywieźli ze Słupska z pierwszego turnieju w ramach Pomorskiej Ligi Badmintona siedem medali w tym 3 złote, 4 srebrne.

Natomiast nasi amatorzy badmintona Anna Gostomska – Treder (miejsce 5-8), Krzysztof Treder i Stanisław Duda również dobrze wypadli w tym turnieju lecz medalu tym razem nie zdobyli, ale obiecali zdobyć medal  w następnym turnieju w listopadzie.

 

Na zdjęciu

  1. Jerzy Saldat (trener), Hania Duda (U11), Michalina Kurkowska (U9) i Julia Fabiszewska (U11) z medalami zdobytymi w Pomorskiej Lidze Badmintona.

 

  1. Michalina Kurkowska „Misia” jak zawsze bardzo skoncentrowana przy zagrywce.

 

  1. Michalina Kurkowska podczas pojedynku dochodziła bardzo szybko do każdej lotki

 

  1. Podium w kategorii U9 na I miejscu Michalina Kurkowska

 

  1. Podium w kategorii U11 – I miejsce Julia Fabiszewska zaś na II miejscu uplasowała się Hanna Duda.

 

 

 

 

Finał XLV Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Badmintonie

 

SP 2 Bytów najlepsze w województwie pomorskim

 

W dniu 25.10.2019 r. w Gniewie zostały rozegrane finały XLV Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Baddmintonie. Prawo startu w finałach wojewódzkich miały drużyny trzy osobowe, które zwyciężyły w półfinałach wojewódzkich. Jednym z półfinałów wojewódzkich, który odbył się 18.10. 2019 r. w SP 2 w Bytowie zwyciężyła reprezentacja dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie pokonując Szkołę Sportowa w Człuchowie, to zwycięstwo premiowało udział w finale wojewódzkim. Na pewno dziewczęta (Karolina Brzozecka, Iza Szlachetka i Wiktoria Skoneczna) były uważane przez wielu nauczycieli biorących udział w tych wojewódzkich finałach za główne faworytki. Jednak nauczyciel i trener zawodniczek Jerzy Saldat przestrzegał swoje podopieczne, aby były skoncentrowane na grze z każdym rywalem z którym miały się zmierzyć na boisku.

W finale wojewódzkim uczestniczyły reprezentacje sześciu szkół podstawowych, które podzielone zostały na dwie grupy. W wyniku losowania SP 2 Bytów w grupie spotkali się z zawodniczkami Szkół Podstawowych w Żelistrzewie oraz z III Społeczną Szkołą Podstawową  STO Gdańsk. W swojej grupie nasze dziewczęta z SP 2 Bytów gładko pokonały SP Żelistrzewo i szkołę z Gdańska w takim stosunku 3:0. Zajmując pierwsze miejsce w grupie, co dawało przepustkę i walkę w finale ze zwycięzcą drugiej grupy która okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 w Gniewie. W pierwszym pojedynku finałowym Karolina Brzozecka pokonała rywalkę w setach 2:0, w drugim pojedynku niestety Wiktoria Skoneczna nieznacznie uległa rywalce w setach 1:2. I stan pojedynku miedzy szkołami wynosił 1:1. Następnie został rozegrany pojedynek w grze podwójnej, gdzie Karolina Brzozecka zagrała wspólnie z koleżanką Izą Szlachetką i ten pojedynek dostarczył wiele emocji bo trwał trzy sety. Skończył się wygrana naszej pary z Bytowa w setach 2:1 i taki sam wynik brzmiał w pojedynku między szkołami. A więc do końcowego sukcesu dziewczęta z SP 2 w Bytowie potrzebowały jednego zwycięstwa w grze pojedynczej. I tu znów bardzo dobrze zagrała swój pojedynek Karolina Brzozecka z inną rywalką z Gniewu nie dając żadnych szans przeciwniczce, dominując całkowicie na boisku i wygrywając w setach 2:0 i to dało zwycięstwo w pojedynku o I miejsce 3:1 dla SP 2 w Bytowie.

To zwycięstwo dało przepustkę dziewczętom z SP 2 w Bytowie na udział w Mistrzostwach Polski, które odbędą się prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia, tylko nie wiadomo czy naszą szkołę będzie stać na taki trzydniowy udział w zawodach szkolnych – mówi opiekun badmintonistek Jerzy Saldat.

 

 

 

Wyniki końcowe

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Bytowie

II miejsce – Sszkoła Podstawowa nr 2 w Gniewie

III miejsce – III Społeczna Szkoła Podstawowa STO Gdańsk

IV miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Klinczu Wielkim

V miejsce – Szkoła Podstawowa w Żelistrzewie

VI miejsce – Szkoła Podstawowa Nebrowo Wielkie

 

 

Na zdjęciu

  1. 1.      Reprezentacja dziewcząt z SP 2 w Bytowie w składzie Karolina Brzozecka, Wiktoria Skoneczna i Iza Szlachetka
  2. 2.      Reprezentacja dziewcząt z SP 2 w Bytowie w składzie Karolina Brzozecka, Wiktoria Skoneczna i Iza Szlachetka wraz z opiekunem Jerzym Saldat i Urszulą Górską (przedstawiciel WSZS w Gdańsku)