Category: Biblioteka

Ogólnopolska akcja masowego czytania ,,JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

8 czerwca 2018 roku uczestniczyliśmy w III edycji w/w akcji. Każda klasa 1- 7 miała przygotować plakat, promujący czytelnictwo. Wszystkie klasy, które miały w tym czasie lekcje spotkały się na boisku szkolnym klas 1-3 na wspólne czytanie. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.

Po powitaniu troje nauczycieli przeczytało głośno wiersze, dotyczące tematyki 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy uczestnik przyniósł ze sobą swoją ulubioną książkę, by miło sobie poczytać w gronie koleżanek i kolegów. Czytelnicy uświadomili sobie, że książka ma kojarzyć się z rozrywką, a nie ze szkolnym obowiązkiem. Zachęcamy do dalszego czytania książek i nie tylko.

Organizatorzy:

biblioteka szkolna

świetlica szkolna

Spotkanie z pisarzem

SPOTKANIE Z PISARZEM, POŁĄCZONE Z XXXIV MIĘDZYNARODOWYM KONKURSEM LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY IM. WANDY CHOTOMSKIEJ

     12.01.2018 roku odbyło się podsumowanie szkolnych eliminacji do wyżej wymienionego konkursu. Przybyli na nie laureaci konkursu, wyróżnieni pomocnicy biblioteki, uczestnicy teatrzyku pacynek i klasa 3 C z wychowawcą, z której pochodzi najmłodsza uczestniczka konkursu. Honorowym gościem na tym spotkaniu była bytowska pisarka pani Hanna Babińska. Słuchała czytanych przez laureatów wierszy i opowiadań. Należą do nich czytelnicy z klas:

3 C – Milena Pela – opowiadanie p.t. ,,Zagubiony skarb”

7 B – Dominika Fiedler – opowiadanie p.t. ,,Nigdzie nie jest bezpiecznie”

7 B – Sara Uchmanowicz – wiersze p.t. ,,Dorosłość”, ,,Przyjaciółka”, ,,Zima”

7 D – Laura Greinke – wiersze p.t. ,,Czarna Materia”, ,,O straconej przyjaźni”, ,,Marzenie”. Ich prace będą przesłane do Słupska. Rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu nastąpi do 15 kwietnia 2018 roku.

Pisarka udzielała fachowego instruktażu – pochwał i uwag. Była zachwycona pasją czytelniczek w dziedzinie prozy i poezji.

Uroczystość uświetniła szkolna piosenkarka Wiktoria Prach. Zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny Jantar p.t. ,,Radość najpiękniejszych dni”.

Pani pisarka opowiedziała o swojej twórczości. W skład jej dorobku wchodzi książka p.t. ,,Mamo, opowiedz mi bajkę…” i ,,Pod skrzydłami aniołów”. Czytelnicy zadawali mnóstwo pytań. Wyszli ze spotkania usatysfakcjonowani, z autografami i zachęceni do rozwijania swoich zainteresowań literackich.

Organizatorzy:

Anna Gańska-Lipińska

Elżbieta Wójtowicz

IMG_8212 IMG_8207

Konkurs Czytelniczy i Plastyczny

Dnia 11 grudnia 2017 r.  godz. 12.00 w sali audytoryjnej przy LO w Bytowie odbyło się podsumowanie V edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego i Plastycznego „Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej?”

Konkurs był przeprowadzony w szkołach powiatu bytowskiego  pod patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku – filia Nr 1 w Bytowie.

Program uroczystości:

  • Rozdanie nagród w konkursie plastycznym – „Ilustracja do książki Barbary Kosmowskiej„.
  • Wręczenie dyplomów laureatom szkolnej edycji konkursu czytelniczego – „Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej?
  • Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską.
  • Stoisko literackie – możliwość zakupu książek.
  • Wystawa pokonkursowa prac plastycznych.

Na spotkanie zaproszono laureatów konkursów z wszystkich uczestniczących szkół. Z naszej szkoły uczestniczyły uczennice nagrodzone w konkursie czytelniczym z klasy 4A – Helena Karcz i Weronika Strojk oraz w konkursie plastycznym nagrodzona Oliwia Jereczek  i wyróżniona Pola Kuźmin z klasy IV c.

25359819_1895565487140762_2079408444_n 25181793_1895565297140781_1301732185_n 25286963_1895565527140758_676502521_n 25323346_1895565163807461_222782642_n

Zaproszenie

Zapraszamy rodziców klas I ( i nie tylko ) na prezentację pt.: ” Wpływ czytania na rozwój dziecka”, która odbędzie się w dniu 5 grudnia 2017 r. o godz. 17.00 w hałaśniku szkolnym.

,,Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej?”

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy i Plastyczny ,,Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej?” – V edycja pod patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku – filia Nr 1 w Bytowie

     24 listopada 2017 roku odbyły się szkolne eliminacje do wyżej wymienionych konkursów.

W konkursie czytelniczym wzięły udział drużyny 2 osobowe z klas 4. Musiały wykazać się znajomością wiedzy z treści książki ,,Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej.

Najlepszą okazała się drużyna z klasy 4A – Helena Karcz i Weronika Strojk. Wyłoniła ją komisja w składzie: Anna Gańska-Lipińska i Anna Duda.

W konkursie plastycznym uczniowie mieli wykonać ilustrację do książki Barbary Kosmowskiej. Nadzorowała go pani Małgorzata Osowska.

Zwycięzcy zostaną zaproszeni na spotkanie autorskie z udziałem Barbary Kosmowskiej, która osobiście wręczy laureatom dyplomy i nagrody.

Organizator konkursu czytelniczego:

Elżbieta Wójtowicz

_DSC8493 _DSC8488

Śladami bytowskich poetów

28 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się druga edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Śladami bytowskich poetów. Jego celem było zapoznanie uczniów z poetyckim dorobkiem lokalnych literatów, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz poszerzenie kręgu zainteresowań uczestników o tematykę lokalnego patriotyzmu poprzez poszukiwanie i docenienie wartościowej literatury.

W komisji oceniającej zasiedli poeci, których wiersze recytowali uczniowie. Była to doskonała okazja do poznania i obcowania z osobami, które odpowiadają za kondycję naszej lokalnej literatury. Aldona Peplińska, Jerzy Koncik i Andrzej Waszkiewicz wysłuchali recytacji uczestników konkursu, wnikliwie odpowiedzieli na liczne pytania młodzieży, z którą następnie wspólnie stworzyli wiersz. Po burzliwych obradach jury postanowiło wyróżnić Hannę Bartosiewicz, Mateusza Wolskiego oraz Ingę Itrich. III miejsce przyznano Wiktorii Skonecznej, II – Maksymilianowi Turzyńskiemu, za najlepszą spośród szkolnych recytatorów uznano Magdalenę Stoltmann.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że wśród nich znajdą się osoby, które podążą śladami bytowskich poetów.

IMG_7620 IMG_7629 IMG_7637 IMG_7641

Jak nie czytam, jak czytam…

31 maja 2017 roku czytelnicy z klas I-VI spotkali się na sali gimnastycznej o 10.00. Uczestniczyli w masowym czytaniu książek w ramach wyżej wymienionej w tytule akcji. W trakcie tego czytania nasza szkolna TV nagrała materiał który możecie teraz obejrzeć w postaci klipu. Zapraszamy

link do klipu

„Mieszkanka chatki na moczarach”

„Mieszkanka chatki na moczarach”

Świetliczanie pod kierunkiem wychowawczyni Anny Gańskiej–Lipińskiej oraz nauczycielki biblioteki, Elżbiety Wójtowicz w ramach programu „Przez sztukę do serc” przygotowali teatrzyk pacynkowy. Przedstawienie zostało oparte na książce „Mieszkanka chatki na moczarach” Bożeny Kropki. Jest to współczesna wersja baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia”. Ta historia zmienia bieg wydarzeń. Bohaterowie swoją serdecznością i troską o drugą osobę przemieniają serce czarownicy. Wiedźma doznaje całkowitej przemiany, staje się troskliwą, zadbaną i piękną kobietą. Taką moc ma miłość i dobro w tej wersji przygód Jasia i Małgosi.

Teatrzyk został wystawiony 19 czerwca 2017r w bibliotece szkolnej dla świetliczan z klas I-II, uczniów klas I oraz klas II, w których uczą się występujący w nim aktorzy.

Nasze przedstawienie zaszczycili również rodzice aktorów oraz pani wicedyrektor szkoły Alicja Bartosiewicz.

„Jak nie czytam, jak czytam”

Jak nie czytam, jak czytam

31 maja 2017 roku  czytelnicy z klas I-VI spotkali się na sali gimnastycznej o 10.00. Uczestniczyli w masowym czytaniu książek w ramach wyżej wymienionej w tytule akcji. Jest ona odpowiedzią na słabe wskaźniki czytelnictwa w Polsce. Czytelnicy przynieśli swoją ulubioną książkę – czytali  to, na co mieli ochotę. Każda klasa przygotowała i demonstrowała plakat, promujący czytelnictwo. Oto hasła:

- 1 B czytać książki chce!

- 2 B czyta świetnie i czytać chce!

- 2 D Dużo czytamy, więc wyobraźnię mamy!

- 2 H Książki kochamy, dlatego czytamy!

- 3 D dobrze wie, że książki w świat nas zabierają i naszą wiedzę pogłębiają!

- 3 E, 3 H Lubimy czytać.

- 3 G Gdy książki czytasz wiedzę połykasz.

- 4 A Telewizja fajna jest, ale książki są the best!

- 5 B Czytać książki każdy może, więc czytaj je o każdej porze.

- 5 C Jeśli czytać lubisz nigdy się nie nudzisz.

- 5 D Chętnie i dużo czytamy, wielką wyobraźnię mamy!

- 6 A Czytaj albo zgiń!

- 6 C Książki nie gryzą, pochłaniają w całości!

- 6 D Nasze ulubione książki:…

- 6 E Książki coś magicznego w sobie mają! Całe życie człowieka zmieniają!

- 6 F Pazdan czyta. Bądź jak Pazdan.

- Książka to mądrość i przyjaciel człowieka. Czytaj mnie zawsze!

- Książka to wiedza.

- Książka to magia.

- Księga to magia.

- Czytaj ze SpongeBobem.

- Czytaj, bo warto!

- Czytaj, a otworzysz drzwi.

- Lubię czytać, bo wzbogacam swoją wiedzę, relaksuję się i utrwalam ortografię.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom z naszej szkoły  pobijania rekordu we wspólnym czytaniu w liczbie około  727 czytelników razem z nauczycielami!

Pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja miesięcznika ,,Biblioteka w szkole”. Przy wsparciu sponsorów przygotowali nagrody o wartości ponad 8500 zł.

 

Organizatorzy przedsięwzięcia:

Elżbieta Wójtowicz i Anna Gańska-Lipińska

Książki darowane

Książki  darowane przez czytelników  w roku szkolnym 2016/2017 w ramach kampanii: wzbogacamy księgozbiór biblioteki szkolnej.

 ,,Książki lubią być czytane a nie leżeć zapomniane.

Jeśli masz książki prawie nowe, niezniszczone podaruj je szkolnej bibliotece a będą zadowolone.

Każda książka darowana będzie imieniem i nazwiskiem oznakowana.”

Zapraszamy do wypożyczania!

 

L.p. Autor  Tytuł
1.   Dekalog wiedzy tom 1 Ziemia
2.   … t. 2 Literatura i sztuka od starożytności do baroku
3.    … t. 3 Literatura i sztuka od oświecenia do modernizmu
4.   … t. 4 Literatura i sztuka wiek XX
5.   … t. 5 Życie na Ziemi
6.   … t. 6 Historia świata
7.   … t. 7 Historia Polski
8.   … t. 8 Człowiek i społeczeństwo
9.   … t. 9 Czas, przestrzeń, materia
10.   … t. 10 Kalendarium dziejów świata
11. Fredro A. Zemsta
12. Verne J.  W 80 dni dookoła świata
13. Kochanowski J. Fraszki Pieśni Treny
14. Defoe D. Robinson Crusoe
15. Mickiewicz A. Ballady i romanse Konrad Wallenrod
16. Dickens Ch. Opowieść wigilijna
17. Słowacki J. Balladyna
18. Słowacki J. Poezje
19. Norwid C. K. Poezje
20. Żeromski S. Przedwiośnie
21. Słowacki J. Kordian
22. Krasicki I. Utwory wybrane
23. Fredro A. Śluby panieńskie
24. Żeromski S. Syzyfowe prace
25. Prus B. Anielka
26. Sienkiewicz H. W pustyni i w puszczy
27. Prus B. Placówka
28. Żeromski S., Orzeszkowa E. Opowiadania i nowele
29. Żeromski S. Ludzie bezdomni
30. Delahaye G. Martynka w domu 8 fascynujących opowiadań
31.   Zwierzęta świata
32. Disney W. Moja pierwsza encyklopedia z Kubusiem Puchatkiem i przyjaciółmi Przyroda
33.   Zwierzęta świata: gdzie żyją, co jedzą, ich zwyczaje, odgłosy i dzieci
34. Hoffmann E. T. A. Dziadek do orzechów
35.   Ilustrowane baśnie polskie
36. Kosmowska B. Myślinki
37. Korczak J. Król Maciuś Pierwszy
38.   Już czytam! Królewna Śnieżka
39. Lofting H. Doktor Dolittle i jego zwierzęta
40. Duszyńska J. Cudaczek wyśmiewaczek
41. Szczepanik A. Na przekór czasowi
42. Juchniewicz J. Sny z promieni mroku
43. Juchniewicz J. Sennowłóczy ja
44. Gańska G. Niespodzianka wiersze dla dzieci
45. Gańska G. Przyjaźń więź doskonała
46. Thompson D. Leonardo Dicaprio
47. Michalec B. Dyktanda i zabawy ortograficzne klasa 3
48. Dędza E. Ekosprinter przyrodniczo-matematyczny klasa III
49.   Z ortografią za pan brat
50. Michalec B. Dyktanda ucznia klasy 3 z ćwiczeniami ortograficznymi
51.   Przybij piątkę ortografii…
52.   Matematyka na wesoło… 3
53.   Matematyka na wesoło … 4
54. Hływa R. A. 311 szlaczków i zygzaczków…
55. Dędza E. Rozumiem, co czytam…w wieku od 7 do 11 lat
56. Juchniewicz J. Przenośnie w czeluściach

            Bardzo dziękujemy DARCZYŃCOM!