Category: Sport

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w badmintona – Gdańsk

 

Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów z medalami

W dniu 13.04.2019 roku w Gdańsku odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w badmintona. Prawo startu mieli zawodnicy z dwóch województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego w roczniku 2004-2007. W gronie 8 klubów z dwóch województw wystartowało ponad 70 zawodników i zawodniczek. Wśród nich trener Jerzy Saldat z UKS „Dwójka” Bytów zabrał 9 zawodników. Turniej był rozgrywany systemem pucharowym czyli przegrany odpadał z dalszej gry.

Jak mówi trener Jerzy Saldat jeszcze dwa lata temu w takim turnieju startowało najwyżej 4 kluby z Gdańska, Solca Kujawskiego Miastka i Bytowa a teraz badminton jest również popularny w Gdyni, Smólniku i we Władysławowie.

W tym roku liczyliśmy najwyżej na 3-4 medale, tym bardziej, że nasz najlepszy zawodnik w kategorii młodzik Paweł Szach po 3 tygodniach , dwa dni temu ściągnął gips z nogi. Paweł bardzo chciał pomóc klubowi w zdobyciu medali i dlatego zdecydował się na udział w tym turnieju. Lecz było widać wyraźnie, że jeszcze utykał i odczuwał ból w nodze. W grze pojedynczej wśród 20 zawodników wygrał swoje dwa pojedynki i w ćwierćfinale niestety już czuł większy ból w nodze i przegrał pojedynek o półfinał z zawodnikiem z UKS Bliza Władysławowo Konradem Biżewskim w trzech setach 21:14, 18:21, 21:18. Natomiast Jan Kurkowski odpadł już w pierwszej rundzie z zawodnikiem z UKS Bursztyn Gdańsk rozstawionym z nr 1 w dwóch setach.

W grze pojedynczej dziewcząt wystartowało 23 zawodniczki wśród nich pięć bytowianek. Wśród nich najmłodsze rocznikowo i po raz pierwszy w takim turnieju Mariia Brechko i Zofia Kiżewska, które niestety w swoich pierwszych pojedynkach musiały uznać wyższość rywalek. Natomiast trzy pozostałe zawodniczki z Bytowa to miały za cel awans do najlepszej „ósemki” w turnieju. Niestety żadnej z nich nie udała się ta sztuka. Najbliżej tego awansu do ćwierćfinału była Izabela Szlachetka i Kornelia Treder przegrywając z rywalkami o rok i dwa lata starszymi i po zaciętej walce w trzech setach.

To co nie udało się chłopcom i dziewczynom w grze pojedynczej, aby zdobyć medal to w grach podwójnych zdobyli aż 5 krążków.

Pierwszy medal w grze podwójnej dziewcząt i to srebrny zdobyły Karolina Brzozecka z Kornelią Treder przegrywając tylko w finale z parą miastecko – gdyńską Martyną Cybulską i Leną Jachimek. Drugi medal w kolorze brązowym w grze podwójnej dziewcząt przypadł Izabeli Szlachetka z „dwójki” Bytów, która miała za partnerkę Anię Janik z UKS Badminton School Gdynia.

W grze podwójnej chłopców Sebastian Saldat z Pawłem Szach (leczący kontuzję nogi) zdobyli brązowy krążek ulegając w półfinale parze z Władysławowa Konradowi Biżewskiemu i Pawłowi Oberzig 16:21 i 20:22.

Przy normalnej dyspozycji zdrowotnej naszego zawodnika Pawła Szacha z wygraniem całego turnieju nie było by problemu a tak rywale głównie grali wszystkie lotki w kierunku utykającego jeszcze po kontuzji Pawła Szacha, który nie sposób był obronić czy dojść do lotek. Jestem i tak wielce podziwu dla Pawła, że chciał zagrać w tym turnieju – mówi klubowy trener Jerzy Saldat.

Kolejne dwa medale przypadły naszemu klubowi w grze mieszanej i koloru brązowego zdobyli je para Karolina Brzozecka z Sebastianem Saldat oraz Wiktoria Skoneczna z Janem Kurkowskim. Obie nasze pary wygrały po dwa pojedynki i w półfinale musieli już uznać wyższość rywali.

Dziękuję Panu prezesowi Jerzemu Koska z  Firmy Dabew z Bytowa za wsparcie finansowe naszej młodej kadry młodzików uprawiających badmintona w naszym mieście – trener i zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów

 

 

Zdj.1 zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów z medalami Mędzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Gdańsku

Zdj. 2 para podwójna dziewcząt, które zdobyły srebrne medale. Kornelia Treder (z lewej) i Karolina Brzozecka (z prawej).

Zdj. 3. Na trzecim stopniu podium stoją Sebastian Saldat i Paweł Szach z brązowymi medalami w grze podwójnej

 

 

Wyniki

Gra pojedyncza dziewcząt

IX – XVI miejsce – Wiktoria Skoneczna, Kornelia Treder, Izabela Szlachetka, Mariia Breczko

XVII – XXIII miejsca – Zofia Kiżewska

 

Gra pojedyncza chłopców

V-VIII miejsce – Paweł Szach

IX – XVI miejsca – Jan Kurkowski

 

Gra podwójna dziewcząt

II miejsce – Kornelia Treder z Karoliną Brzozecką

III – IV miejsce – Izabela Szlachetka z Anią Janik (UKS Badminton School Gdynia)

IX miejsce – Mariia Brechko z Zofią Kiżewską

 

Gra podwójna chłopców

III – IV miejsce – Paweł Szach z Sebastianem Saldat

 

Gra mieszana

III- IV miejsce – Sebastian Saldat z Karoliną Brzozecką

III – IV miejsce – Jan Kurkowski z Wiktorią Skoneczną

 

Yonex Polish Open 2019 – Częstochowa

W Częstochowie w dniach od 28 -31. 03.2019 roku odbył się bardzo mocny turniej w kategorii seniorskiej (Elity) w którym wzięło udział 462 zawodników i zawodniczek z ponad 26 krajów z całego świata. Turnieje tego typu są organizowane na całym świecie aby zawodnicy zdobywali punkty do klasyfikacji Badminton World Federation (BWF), które później posłużą do eliminacji na igrzyska olimpijskie. W tym gronie swoich sił i umiejętności spróbowały dziewczyny z UKS „Dwójka” Bytów Anna Duda i Laura Bujak, które dostały jedynie przepustkę w grze podwójnej. Nasze bytowianki, aby dostać się do turnieju głównego musiały wystąpić w eliminacjach przed turniejowych. W pierwszej rundzie los połączył Anię i Laurę z parą z Anglii  Jenny Moore i Victorie Williams. Niestety pojedynek trwał 22 minuty i bytowianki zeszły pokonane w dwóch setach 7:21 i 12:21. Tym samym odpadając z turnieju. Jak się później okazało para angielska dostała się do turnieju głównego, gdzie dotarła do drugiej rundy (9-16 miejsce).

Oglądając pojedynek naszej młodej pary Anię i Laurę mogę powiedzieć, że na pewno dziewczyny nie były przestraszone rangą tego turnieju oraz grą z parą angielską. Po prostu nic nie wychodziło w tym dniu bytowiankom, robiły sporo błędów np. w ustawieniu, czy sporo posyłały lotek na aut i były wolniejsze na korcie od rywalek. Ale trzeba powtarzać sobie, że każda porażka czegoś uczy – mówi klubowy trener Jerzy Saldat.

Teraz naszą parę czekają w najbliższym czasie dwa turnieje w swojej kategorii wiekowej czyli juniorów. W najbliższy weekend w Białymstoku (Grand Prix Polski – 5/7 kwiecień 2019) oraz w dniach  od 19 – 21 kwietnia 2019 r. turniej o randze międzynarodowej w Nikozji na Cyprze. Liczymy na dobre wieści z tych dwóch turniejów. Pokażą one na ile stać obecnie nasze zawodniczki w Polsce i w Europie w  bezpośrednich pojedynkach z rówieśniczkami. – mówi trener Jerzy Saldat.

 

Grand Prix Słupska

Podium dla zawodników „dwójki” w Słupsku

W dniu 30 marca br. w Słupsku został zorganizowany turniej z cyklu Grand Prix dla młodych zawodników jak i dla dorosłych graczy w badmintona. Nasza ekipa z Bytowa liczyła 4 młodych zawodników na co dzień trenujących w UKS „Dwójka” Bytów jak i 4 dorosłych badmintonistów. Łącznie bytowscy badmintoniści zdobyli 7 medali.

Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi badmintoniści Jerzego Saldata, gdzie Aleksandra Treder zdobyła dwa medale (złoty i brązowy) oraz Sebastian Saldat, który zdobył dwa medale złoty i srebrny. Pozostali zawodnicy Karolina Brzozecka  zdobyła srebrny medal Anna Gostomska – Treder jako senior – amator zdobyła w grze pojedynczej brązowy medal oraz gościnie dla Bytowa złoty medal w seniorach zdobył Vladyslav Ivanov z Ukrainy.

Zdj. 4 Vladyslav Ivanov jako pracownik firmy Drutex na pierwszym miejscu w Grand Prix Słupska.

Zdj. 6 Aleksandra Treder na I miejscu w kategorii młodzik młodszy

Vladyslav Ivanov z Ukrainy na treningach w UKS „Dwójka” Bytów

Firma Drutex zatrudniła do pracy badmintonistę z Ukrainy

Od dwóch tygodni na treningi badmintonowe do Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie pojawia się 24 letni zawodnik z Ukrainy Vladyslav Ivanov, który przyjechał z Mikołajów koło Odessy w poszukiwaniu pracy, którą znalazł w bytowskiej firmie Drutex.

Jak mówi trener bytowskiego klubu UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat niecodzienny gość z Ukrainy przyszedł na salę gimnastyczną z torbą i ze sprzętem do gry w badmintona pytając się czy może poćwiczyć i zagrać w badmintona. Oczywiście nie odmówiliśmy mu i po pierwszych uderzeniach było już widać, iż Vladyslav Ivanov ma do czynienia z zawodowym badmintonem na wysokim poziomie. Jak się dowiedzieliśmy później Vladyslav gra w badmintona od 17 lat i był czołowym zawodnikiem Kadry Narodowej Ukrainy medalistą w kategorii juniorów, jak również trzy lata temu zdobył Klubowe Mistrzostwo Ukrainy w kategorii seniorskiej. Vladyslav Ivanov głównie specjalizuje się w grze pojedynczej i podwójnej w badmintona.

Po rozmowie z Vladyslavem ustaliliśmy, że jak tylko będzie miał czas po pracy to będzie przychodził do nas na salę i pomagał naszym młodszym zawodnikom z Bytowa w grze w badmintona. Po pierwszym spotkaniu Vladyslava Ivanova z naszą młodzieżą badmintonową, która trenuje w naszym klubie byli zachwyceni umiejętnościami jakie pokazywał nasz gość z Ukrainy. Ja mogę jedynie się cieszyć, iż nasz gość będzie mógł przekazywać swoje doświadczenie i umiejętności naszym zawodnikom i na pewno będą to cenne wskazówki. Na pewno przydała by się nam taka osoba w naszym klubie z takim doświadczenie badmintonowym mówi Jerzy Saldat.  Szkoda jedynie, że Vladyslav Ivanov nie może systematycznie z nami uczestniczyć w zajęciach, gdyż jego praca w firmie Drutex jest teraz na pierwszym planie i ważniejsza od gry w badmintona.

Na pewny byśmy chcieli, aby gość z Ukrainy został z nami jak najdłużej i być może wtedy by nam się udało stworzyć drużynę, która by mogła powalczyć w lidze badmintonowej w Polsce. Bo przecież obecnie nasze dziewczęta Ania Duda, Laura Bujak i Aneta Niklas również grają na wypożyczeniu do innych klubów na grę ligową a mogły by spokojnie wspólnie z Vladyslavem Ivanovem stworzyć super drużynę na miarę np. I ligi badmintonowej w Polsce. Była by to na pewno super promocja dla miasta i dla sponsora, który by chciał nam w tym pomóc – mówi prezes i trener UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat

Ale już po dwóch tygodniach naszych znajomości i wolnym dniu od pracy Vladyslav Ivanov pojechał z grupą badmintonistów z Bytowa na Grand Prix Słupska (30.03.2019), aby pograć sobie z innymi zawodnikami w swojej kategorii. Oczywiście zrobił ogromne zainteresowanie wśród innych graczy z innych miejscowości, którzy uczestniczyli w Słupskim turnieju. Oczywiście nasz gość bezproblemowo wygrał cały turniej w Słupsku.

Zdj. 1 Vladyslav Ivanov na treningu w Bytowie, podczas gry z naszymi amatorami

Zdj, 2 Vladyslav Ivanov na treningu w Bytowie i spotkaniu z młodymi badmintonistami „dwójki”

Zdj. 2 a i 3a Vladyslav Ivanov (stoi z tyłu najwyższy) w koszulce reprezentacyjnej Ukrainy z zawodnikami i zawodniczkami również z reprezentacji Ukrainy.

Zdj. 10. Vladyslav Ivanov na treningu z młodymi badmintonistami UKS „Dwójka” Bytów

 

Badminton – Grand Prix Słupska

 

W dniu 19.01.2019 w Słupsku odbyło się trzecie Grand Prix Słupska w badmintonie dla młodzieży i dla amatorów. W turnieju wzięli udział zawodnicy z Koszalina, Sławna, Słupska, Bytowa, Gdańska, Gdyni, Władysławowa.

Tym razem w słupskim turnieju udział wzięło czterech zawodników UKS „Dwójka” Bytów oraz trzech amatorów badmintona. Wśród najmłodszych wystąpiła Aleksandra Treder, która nie miała sobie równych w kategorii U11 ogrywając wszystkie swoje rywalki i rywali (kategoria była połączona razem dziewczęta i chłopcy) gładko w dwóch setach zajmując I miejsce.

Ola spróbowała również sił w wyższej kategorii U15, gdzie rozegrała 5 pojedynków, z czego jeden tylko wygrała zajmując 4 miejsce w ogólnej klasyfikacji. W tej kategorii bezkonkurencyjna była nasza inna zawodniczka czternastoletnia Karolina Brzozecka pokonując wszystkie rywalki. Drugą pozycję uzyskała przegrywając tylko jeden pojedynek Iza Szlachetka również reprezentująca UKS „Dwójka” Bytów.

W kategorii U15 chłopców na trzecim stopniu podium z trzema wygranymi pojedynkami i jednym przegranym uplasował się Sebastian Saldat z UKS „Dwójka” Bytów.

 

Wśród amatorów badmintona w Grand Prix Słupska Open najlepiej spisała się Anna Gostomska – Treder, która wśród 8 startujących Pań uplasowała się na II miejscu przegrywając w finale w trzech setach.

Również bardzo dobrze spisała się nasza amatorska para deblowa Krzysztof Treder i Stanisław Duda plasując się na miejscu V-VI. Natomiast naszym Panom amatorom w grze pojedynczej niestety poszło nieco gorzej zajmując miejsca w przedziale VIII – XVI. Ale jak mówią nasi amatorzy badmintona nie wynik jest tu najważniejszy tylko forma rywalizacji i ruszania się a nie tylko siedzenie w domu. Brawa dla naszych amatorów.

 

Wynki Grand Prix Słupska

 

Kategoria U11 – gra pojedyncza

I miejsce – Aleksandra Treder

 

Kategoria U15 – gra pojedyncza dziewcząt

I miejsce – Karolina Brzozecka

II miejsce – Izabela Szlachetka

IV miejsce – Aleksandra Treder

 

Kategoria U15 – gra pojedyncza chłopców

III miejsce – Sebastian Saldat

 

 

Wynki Grand Prix Słupska w kategorii Open

 

Kobiet.- gra pojedyncza

II miejsce – Anna Gostomska – Treder

 

Na zdjęciu nr 1

Ola Treder na I miejscu

 

Na zdjęciu nr 2

Anna Gostomska -  Treder (mama Oli)

 

 

Otwarte Mistrzostwa Gdyni

W Gdyni w dniu 01.XII.2018 roku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gdyni dla dzieci i młodzieży. Na ostatni turniej w tym roku kalendarzowym wybrała się 15 – osobowa ekipa UKS „Dwójka” Bytów wraz z trenerem Jerzym Saldatem.

Jak mówił trener bytowskich badmintonistów ten turniej miał być mocnym treningiem dla zawodników i dlatego zgłosiłem do gry niektórych swoich zawodników w dwóch kategoriach wiekowych.

W turnieju, który trwał ponad 12 godzin na 8 kortach wystartowało ponad 100 zawodników z całego Pomorza i z Kalingradu (Rosja). Otwarcie mistrzostw miało uroczysta oprawę przedstawiono min. historię badmintona na świecie jak i w Polsce. Zaprezentowano ubiory, w jakich grali min. nasze babcie czy nawet prababcie. Dla dzieci był specjalnie wykonany tort w kształcie dużej lotki, który bardzo szybko został pokrojony i skonsumowany przez najmłodszych.

 

Bytowscy badmintoniści bardzo dobrze zaprezentowali się na hali Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie zdobyli 14 medali w tym 3 złote, 4 srebrne i 7 brązowych krążków. Jerzy Saldat zabrał na turniej tych najmłodszych zawodników jak i tych już doświadczonych zawodników z naszego klubu UKS „Dwójki” Bytów.

 

Wśród najmłodszych po raz drugi wystąpiła nasza 7 latka Michalina Kurkowska i w gronie 9 zawodników (dziewcząt i chłopców – razem rywalizowali) przegrała tylko jeden pojedynek z zawodnikiem starszym od siebie o dwa lata Adamem Fikusem i to minimalnie 15:21, 15:21, co dało naszej Michalinie III miejsce. Michalina Kurkowska był najmłodsza uczestniczka w turnieju.

Dla naszego klubu najwięcej medali zdobył Paweł Szach, który był trzykrotnie na podium. Złoty medal zdobył w grze pojedynczej w kategorii U15, srebrny medal zdobył wspólnie z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk), gdzie w finale przegrali z parą z Rosji oraz brązowy medal w grze pojedynczej, ale już w wyższej kategorii wiekowej U17.

Dwukrotnie na podium stanęła również Karolina Brzozecka, która zdobyła dwa medale koloru srebrnego w grze pojedynczej w kategoriach U15 i U17.

Również po dwa medale zdobyły nasze zawodniczki w kategorii U11 – Julia Fabiszewska i Ola Treder w grze pojedynczej oraz w kategorii starszej U13 w grze podwójnej, gdzie w finale przegrały z naszą inną parą bytowską Wiktorią Skoneczną i Kornelią Treder. Wiktoria Skoneczna oprócz złotego medalu w grze podwójnej w kategorii U13 cieszyła się z brązowego krążka w grze pojedynczej.

Dwa medale do Bytowa zabrał Kryspin Garski – brązowy w grze pojedynczej w kategorii U11 i w kategorii U13 złoty medal w grze podwójnej z klubowym kolegą Janem Kurkowskim.

W gronie 18 zawodników w kategorii U15 w grze pojedynczej z brązowego medalu cieszył się Sebastian Saldat, który również wystąpił w starszej kategorii wiekowej U17 i tam minimalnie w ćwierćfinale przegrał z zawodnikiem o dwa lata starszym ze Sławna w trzech setach 16:21, 21:16 i 18:21.

 

Teraz naszych zawodników czeka małe trzytygodniowe roztrenowaniu i od 20 grudnia 2018 zaczynamy przygotowania do nowego sezony w 2019 roku, aby ten następny rok był tak samo owocny w medale na różnych turniejach dla naszych zawodników jak ten mijający 2018 – życzymy sobie tego. Liczymy też na przychylność naszych władz miejskich i sponsorów, aby pomagali nam w naszych działaniach, które były widoczne w 2018 roku a my zapewnimy dobrą promocję naszego miasta Bytów oraz sponsorów pomagającym naszych badmintonistów w następnym nadchodzącym roku 2019 – mówi prezes i zarazem trener badmintonistów bytowskich Jerzy Saldat

 

Za dotychczasową pomoc bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Bytów, Staroście Powiatu Bytowskiego, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, firmom Veolia, Dabew, SI „Metal” oraz wszystkim mieszkańcom Bytowa i zwolennikom badmintona – dziękują zawodnicy i trener Jerzy Saldat z UKS „Dwójka” Bytów.

Medale dla UKS „Dwójki” Bytów zdobyli:

 

Kategoria U9 – dziewcząt i chłopców

Michalina Kurkowska – brązowy medal

 

Kategoria U11- dziewcząt

Aleksandra Treder – brązowy medal (gra pojedyncza)

Julia Fabiszewska – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U11 – chłopcy

Kryspin Garski – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U13 – dziewcząt

Wiktoria Skoneczna – brązowy medal (gra pojedyncza)

Wiktoria Skoneczna z Kornelią Treder – złoty medal (gra podwójna)

Aleksandra Treder z Julią Fabiszewską – srebrny medal (gra podwójna)

 

Kategoria U13 – chłopcy

Kryspin Garski z Janem Kurkowskim – złoty medal (gra podwójna)

 

Kategoria U15 – dziewcząt

Karolina Brzozecka – srebrny medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U15 – chłopcy

Paweł Szach – złoty medal (gra pojedyncza)

Sebastian Saldat – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U17 – dziewcząt

Karolina Brzozecka – srebrny medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U17 – chłopcy

Paweł Szach – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U17 – gra mieszana

Paweł Szach z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk) – srebrny medal

 

 

Oprócz medalistów w turnieju brali udział zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów: Magdalena Krüger, Zofia Kiżewska, Natalia Kosmacińska i Mariia Brechko

.

Badminton – Otwarte Mistrzostwa Gdyni

W Gdyni w dniu 01.XII.2018 roku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gdyni dla dzieci i młodzieży. Na ostatni turniej w tym roku kalendarzowym wybrała się 15 – osobowa ekipa UKS „Dwójka” Bytów wraz z trenerem Jerzym Saldatem.

Jak mówił trener bytowskich badmintonistów ten turniej miał być mocnym treningiem dla zawodników i dlatego zgłosiłem do gry niektórych swoich zawodników w dwóch kategoriach wiekowych.

W turnieju, który trwał ponad 12 godzin na 8 kortach wystartowało ponad 100 zawodników z całego Pomorza i z Kalingradu (Rosja). Otwarcie mistrzostw miało uroczysta oprawę przedstawiono min. historię badmintona na świecie jak i w Polsce. Zaprezentowano ubiory, w jakich grali min. nasze babcie czy nawet prababcie. Dla dzieci był specjalnie wykonany tort w kształcie dużej lotki, który bardzo szybko został pokrojony i skonsumowany przez najmłodszych.

 

Bytowscy badmintoniści bardzo dobrze zaprezentowali się na hali Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie zdobyli 14 medali w tym 3 złote, 4 srebrne i 7 brązowych krążków. Jerzy Saldat zabrał na turniej tych najmłodszych zawodników jak i tych już doświadczonych zawodników z naszego klubu UKS „Dwójki” Bytów.

 

Wśród najmłodszych po raz drugi wystąpiła nasza 7 latka Michalina Kurkowska i w gronie 9 zawodników (dziewcząt i chłopców – razem rywalizowali) przegrała tylko jeden pojedynek z zawodnikiem starszym od siebie o dwa lata Adamem Fikusem i to minimalnie 15:21, 15:21, co dało naszej Michalinie III miejsce. Michalina Kurkowska był najmłodsza uczestniczka w turnieju.

Dla naszego klubu najwięcej medali zdobył Paweł Szach, który był trzykrotnie na podium. Złoty medal zdobył w grze pojedynczej w kategorii U15, srebrny medal zdobył wspólnie z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk), gdzie w finale przegrali z parą z Rosji oraz brązowy medal w grze pojedynczej, ale już w wyższej kategorii wiekowej U17.

Dwukrotnie na podium stanęła również Karolina Brzozecka, która zdobyła dwa medale koloru srebrnego w grze pojedynczej w kategoriach U15 i U17.

Również po dwa medale zdobyły nasze zawodniczki w kategorii U11 – Julia Fabiszewska i Ola Treder w grze pojedynczej oraz w kategorii starszej U13 w grze podwójnej, gdzie w finale przegrały z naszą inną parą bytowską Wiktorią Skoneczną i Kornelią Treder. Wiktoria Skoneczna oprócz złotego medalu w grze podwójnej w kategorii U13 cieszyła się z brązowego krążka w grze pojedynczej.

Dwa medale do Bytowa zabrał Kryspin Garski – brązowy w grze pojedynczej w kategorii U11 i w kategorii U13 złoty medal w grze podwójnej z klubowym kolegą Janem Kurkowskim.

W gronie 18 zawodników w kategorii U15 w grze pojedynczej z brązowego medalu cieszył się Sebastian Saldat, który również wystąpił w starszej kategorii wiekowej U17 i tam minimalnie w ćwierćfinale przegrał z zawodnikiem o dwa lata starszym ze Sławna w trzech setach 16:21, 21:16 i 18:21.

 

Teraz naszych zawodników czeka małe trzytygodniowe roztrenowaniu i od 20 grudnia 2018 zaczynamy przygotowania do nowego sezony w 2019 roku, aby ten następny rok był tak samo owocny w medale na różnych turniejach dla naszych zawodników jak ten mijający 2018 – życzymy sobie tego. Liczymy też na przychylność naszych władz miejskich i sponsorów, aby pomagali nam w naszych działaniach, które były widoczne w 2018 roku a my zapewnimy dobrą promocję naszego miasta Bytów oraz sponsorów pomagającym naszych badmintonistów w następnym nadchodzącym roku 2019 – mówi prezes i zarazem trener badmintonistów bytowskich Jerzy Saldat

 

Za dotychczasową pomoc bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Bytów, Staroście Powiatu Bytowskiego, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, firmom Veolia, Dabew, SI „Metal” oraz wszystkim mieszkańcom Bytowa i zwolennikom badmintona – dziękują zawodnicy i trener Jerzy Saldat z UKS „Dwójka” Bytów.

Medale dla UKS „Dwójki” Bytów zdobyli:

 

Kategoria U9 – dziewcząt i chłopców

Michalina Kurkowska – brązowy medal

 

Kategoria U11- dziewcząt

Aleksandra Treder – brązowy medal (gra pojedyncza)

Julia Fabiszewska – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U11 – chłopcy

Kryspin Garski – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U13 – dziewcząt

Wiktoria Skoneczna – brązowy medal (gra pojedyncza)

Wiktoria Skoneczna z Kornelią Treder – złoty medal (gra podwójna)

Aleksandra Treder z Julią Fabiszewską – srebrny medal (gra podwójna)

 

Kategoria U13 – chłopcy

Kryspin Garski z Janem Kurkowskim – złoty medal (gra podwójna)

 

Kategoria U15 – dziewcząt

Karolina Brzozecka – srebrny medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U15 – chłopcy

Paweł Szach – złoty medal (gra pojedyncza)

Sebastian Saldat – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U17 – dziewcząt

Karolina Brzozecka – srebrny medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U17 – chłopcy

Paweł Szach – brązowy medal (gra pojedyncza)

 

Kategoria U17 – gra mieszana

Paweł Szach z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk) – srebrny medal

 

 

Oprócz medalistów w turnieju brali udział zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów: Magdalena Krüger, Zofia Kiżewska, Natalia Kosmacińska i Mariia Brechko.

Bytowska „dwójka” na III miejscu

W dniu 22.X.2018 r. w Gdańsku odbył się Finał Igrzysk Dzieci w badmintonie. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowała się drużyna chłopców z bytowskiej „dwójki”. Trener i nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie Jerzy Saldat zabrał uczniów Kryspina Garskiego i Jana Kurkowskiego. W finale wojewódzkim w Gdańsku wystąpiło 6 drużyn, które zostaly podzielone na dwie grupy rozgrywając ze sobą pojedynki w grze pojedynczej i podwójnej. W pierwszym pojedynku nasz zespół zagrał przeciwko drużynie ze Szkoły Podstawowej w Rudnie. Pojedynek był bardzo zacięty, lecz ostatecznie nasz zespół wygrał 3:2, zaś w drugim pojedynku przeciwko drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Władysławowie nasz zespół uległ przeciwnikowi z nad morza 0:3. Uplasowało nas to na drugim miejscu w grupie i premiowało nas to do walki o trzecią pozycję w tym finale. Przeciwnikiem naszym do zdobycia brązowych medali byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim. Rozpoczęliśmy grę od dwóch wygranych pojedynków w grze pojedynczej Kryspina Garskiego i Jana Kurkowskiego. I do szczęścia brakowało nam jednego zwycięstwa. Następna gra była pojedynek w grze podwójnej. Nasi uczniowie bez problemów pokonali przeciwników w dwóch setach, tym samym zdobywając brązowe medale w Finale Wojewódzkim Igrzysk Dzieci w badmintonie.

Końcowe wyniki

I miejsce – SP 8 Gdańsk

II miejsce – SP 3 Władysławowo

III miejsce – SP 2 Bytów

IV miejsce – SP Nebrowo Wielkie

V miejsce – SP Starogard Gdański

VI miejsce – SP Rudno

 

Na zdj. Jerzy Saldat – opiekun, Kryspin Garski i Jan Kurkowski z brązowymi medalami.

Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Baltic Cup w badmintonie

W dniu 20.X.2018 roku w Stargardzie Gdańskim na 12 kortach odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Baltic Cup w badmintonie. W mistrzostwach wzięło 142 zawodników z ponad 10 miast i klubów. Mistrzostwa odbyły się w 5 kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy odbyły się w kategorii open dla amatorów badmintona i w kategorii open dla zawodników z licencją PZBad. (Polskiego Związku Badmintona). Również po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa województwa dla najmłodszych badmintonistów w wieku poniżej 9 lat.

Wśród uczestników znalazła się spora grupa badmintonistów z Bytowa. Trener UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat zabrał 14 zawodników oraz jeszcze uczestniczyło 4 amatorów grających w badmintona z naszego miasta.

Turniej rozpoczął się od rywalizacji w najmłodszej kategorii wiekowej do dziewięciu lat (U9), gdzie wystąpiła niespełna 7 – letnia Michalina Kurkowska z naszego klubu UKS „Dwójka” Bytów, która jak mówi trener klubowy Jerzy Saldat rozpoczęła swoją przygodę z badmintonem od miesiąca. I na efekty długo nie trzeba było czekać Michalina zdobyła srebrny medal ulegając w finale o rok starszej i dłużej trenującej zawodniczce z Gdańska Julii Kasprów.

Jak mówi trener Jerzy Saldat w tej najmłodszej kategorii wiekowej nie wynik jest najważniejszy a pokazanie swojego charakteru do gry w badmintona i nie ważne jest czy się przegra czy wygra lecz chęć gry i zabawy w grze w badmintona. I to pokazała Michalina Kurkowska, że jak przegrała swój finałowy pojedynek powiedziała trenerowi, że następnym razem wygram z Julią Kasprów, ale musi jeszcze więcej potrenować.

 

W kategorii U11 (do 11 lat) wystąpiło troje zawodników. Wśród chłopców bezkonkurencyjny był Kryspin Garski z UKS „Dwójka” Bytów, który wygrał wszystkie 3 pojedynki, tracąc tylko jednego seta w całych mistrzostwach zdobywając złoty krążek. Jego koleżanki klubowe w tej samej kategorii, ale wśród dziewcząt Julia Fabiszewska zdobyła srebrny krążek a Aleksandra Treder brązowy medal.

W kategorii U13 (do 13 lat) klub z Bytowa zdobył trzy medale: jeden srebrny i dwa brązowe. Srebrny krążek przypadł w grze pojedynczej Wiktorii Słoneczne, zaś brązowy Kornelii Treder. Również Kornelia i Wiktoria zdobyły brązowy medal w grze podwójnej ulegając parom z Miastka i Gdańska.

W kategorii U15 (do 15 lat) najlepiej zaprezentowali się w grze podwójnej Paweł Szach z Sebastianem Saldat z UKS „Dwójka” Bytów, którzy w stawce 8 par wygrali wszystkie swoje pojedynki nie tracąc ani jednego seta i tym samym zdobywając dla klubu złoty krążek. W tej kategorii jeszcze Paweł Szach uplasował się na 3 miejscu przegrywając pojedynek o wejście do finału z kolegą z Miastka Błażejem Lange. Brązowy krążek w tej kategorii wiekowej trafiły jeszcze do pary mieszanej Sebastian Saldat, który zagrał z Karoliną Brzozecką oraz w grze pojedynczej na trzecim stopniu uplasowała się Karolina Brzozecka.

 

Wśród zawodników występujących w kategorii open z posiadaną licencją zawodnika Polskiego związku Badmintona wystąpiła zawodniczka UKS „Dwójki” Bytów Ola Sieprawska. Ola zagrała z mała kontuzja stopy, ale to nie przeszkodziło jej w zdobyciu dwóch medali dla klubu w grze pojedynczej (brązowy krążek) i w grze podwójnej (złoty krążek), gdzie wspólnie zagrała z Marceliną Franczuk reprezentującą klub Sportowa Politechnika Gdańsk.

W kategorii open kobiet dla amatorów badmintona najlepiej zaprezentowała się nasza bytowianka Magdalena Tetłak, która pokonała wszystkie swoje rywalki zdobywając złoty medal i wartościową nagrodę. W kategorii mężczyzn wystąpiło czterech Panów Jacek Sieprawski, który minimalnie przegrał brązowy medal w trzy setowym pojedynku, który trwał ponad 50 minut. Natomiast Krzysztof Treder (V – VI miejsce) oraz Dariusz Hawryśko i Zbigniew Sobisz (miejsce IX – XVI) również bardzo dobrze zaprezentowali się w tych mistrzostwach, gdzie wystąpiło 27 zawodników amatorów badmintona z całego województwa Pomorskiego.

 

 

W klasyfikacji medalowej i punktowej nasi zawodnicy z UKS „Dwójka” Bytów wspólnie z amatorami z Bytowa występujących w tych mistrzostwach uplasowali się na I miejscu zdobywając łącznie 14 medali (4 złote, 3 srebrne i 7 brązowych) wyprzedzając ekipy z Gdańska i Miastka.

 

 

Wyniki

Kategoria U9 dziewcząt

II miejsce – Michalina Kurkowska

 

Kategoria U11 dziewcząt

II miejsce – Julia fabiszewska

III miejsce – Aleksandra Treder

 

Kategoria U11 chłopców

I miejsce – Kryspin Garski

 

Kategoria U13

Gra pojedyncza dziewcząt

II miejsce – Wiktoria Skoneczna

III miejsce – Kornelia Treder

VII – VIII miejsce Mariia Brechko

 

Gra pojedyncza chłopców

IV – VI miejsce – Jan Kurkowski

 

Gra podwójna

III miejsce – Kornelia Treder z Wiktorią Skoneczną

V miejsce – Zofia Kiżewska z Mariią Brechko

 

Gra mieszana

IV miejsce – Zofia Kiżewska z Janem Kurkowskim

 

Kategoria U15

Gra pojedyncza dziewcząt

III miejsce – Karolina Brzozecka

V – VI miejsce – Izabela Szlachetka

 

Udane starty badmintonowych „żaków” z bytowskiej „dwójki”

W ciągu dwóch ostatnich tygodni udanie zaprezentowali się najmłodsze pokolenie badmintonistek z bytowskiej „dwójki” – Julia Fabiszewska i Ola Treder.

W dniu 06 października 2018 r. w Gdańsku odbył się turniej „Garnizon Cup”. W kategorii „żacy” U9 najlepiej spisała się Julia Fabiszewska, która pokonała wszystkie swoje rywalki i w finale pokonała zawodniczkę z Gdyni w dwóch setach 21:14 i 21:15. Niestety nie udało się stanąć na podium Oli Treder, która zagrała w kategorii „żaki”, ale w U13, gdzie musiała rywalizować z zawodniczkami o rok i dwa lata starszymi a w tym wieku taka różnica ma bardzo duże znaczenie. Choć nasza zawodniczka bardzo dzielnie walczyła to po jednej wygranej i dwóch porażkach uplasowała się na miejscu od 5 do 8.

Natomiast w dniu 13 października 2018 roku w Pucku został rozegrany turniej „Badminton Puck Cup”. Tam ponownie najlepszą zawodniczką w swojej kategorii do 9 lat okazała się Julia Fabiszewska. W grupie eliminacyjnej pokonała dwie rywalki i w finale pokonała Martę Czajkę z Pucka 20:22, 21:15 i 21:14.

Zaś czwartoklasistka Ola Treder uplasowała się w starszej kategorii klas IV – VI na 4 pozycji. W najbliższy weekend zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów wybierają się na Mistrzostwa Województwa Pomorskiego do Stargardu Gdańskiego (20.X.2018)

 

 

Podsumowanie szkolnego współzawodnictwa sportowe

Dnia 27.09.2018 roku nasi uczniowie Oliwia Mudyń i Kacper Klafka wspólnie z p. Lucyną Brucką uczestniczyli w Kościerzynie w podsumowaniu szkolnego współzawodnictwa sportowego  za rok 2017/2018. Była to jednoczenie wojewódzka inauguracja sportowego roku szkolnego 2018/2019.

Było nam niezmiernie miło odebrać nagrodę za zajęcie 1 miejsca we szkolnym współzawodnictwie sportowym w województwie pomorskim za ubiegły rok.  W rywalizacji sklasyfikowano 442 szkoły z całego województwa pomorskiego. Poniżej pierwsza dziesiątka szkół:

  1. 1.       SP 2 Bytów –     324 pkt
  2. SP 6 Kwidzyn – 300 pkt
  3. SP 48 Gdynia – 287 pkt
  4. SP Czernin –      234 pkt
  5. SP 11 Tczew –   231 pkt
  6. SP 12 Gdańsk – 228 pkt
  7. SP 1 Człuchów – 227 pkt
  8. SP 2 Sztum  –    226 pkt
  9. SP Debrzno –    221 pkt
  10. SP 85 Gdańsk – 218,5 pkt

 

Za osiągnięty wynik nasza szkoła otrzymała voucher w kwocie 800 zł na zakup sprzętu sportowego. Wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy.

Młodzi badmintoniści z „dwójki” z sukcesami – 7 medali

W dniu 27maja 2018 r w Gdańsku odbyła się III edycja turnieju Shuttle Time. Od trzech lat w naszym województwie jak i w pięciu innych województwach jest prowadzony program Shuttle Time dla nauczycieli uczących w szkołach badmintona. W takim programie jest też Szkoła Podstawowa nr 2 w Bytowie od 3 lat, gdzie prowadzi się zajęcia z badmintona pod okiem nauczyciela Jerzego Saldata. Jak mówi koordynator tego programu w naszym mieście Jerzy Saldat celem tego programu jest min. pomagać nauczycielom rozwijać umiejętności, wiedzę oraz daje im poczucie pewności w planowaniu i wdrażaniu bezpiecznych i radosnych lekcji badmintona oraz jest to program, który pokazuje nauczycielom jak uczyć badmintona w szkołach. Gdańsk jest, co roku gospodarzem w naszym województwie pomorskim turnieju Shuttle Time, gdzie dzieci mogą wykazać się swoimi zdobytymi umiejętnościami na zajęciach badmintonowych. Trener Jerzy Saldat zabrał do Gdańska 15 młodych badmintonistów, niestety ta ilość była by większa lecz jest to niestety okres Pierwszej Komunii Świętej w naszym mieście i niektórzy młodzi badmintoniści nie mogli uczestniczyć w tym turnieju. Zaś ci zawodnicy, co pojechali do Gdańska na pewno godnie reprezentowali nasze miasto i zdobywali swoje pierwsze sukcesy. Nasi młodzi badmintoniści zdobyli w sumie 7 medali (4 złote, 1 srebrny i 3 brązowe krążki).

Najlepiej zaprezentowali się w grze pojedynczej Paweł Szach, który pokonał wszystkich swoich rywali w kategorii U14 (do 14 lat) i Karolina Brzozecka w kategorii U14 również nie miała problemów z pokonaniem wszystkich swoich rywalek oraz Julia Fabiszewska w kategorii U10,  która zajęła także I miejsce. Na podium w grze pojedynczej jeszcze uplasowali się Kryspin Garski (II miejsce) przegrał jedynie z zawodnikiem z Miastka oraz na trzecim miejscu uplasowały się Zofia Kiżewska (U10) i Wiktoria Skoneczna w kategorii U12.

Natomiast w grze podwójnej jedynie na podium, ale za to na najwyższym stopniu (I miejsce) stanęli w kategorii U14 Sebastian Saldat z Pawłem Szachem. Inne pary w grze podwójnej uplasowały się tuż za podium.

Dziękuję wszystkim moim zawodnikom, którzy wystąpili w Gdańsku za zostawione wszystkie swoje poty na kortach badmintonowych i mimo przegranych pojedynków u niektórych było widać, że gra w badmintona sprawia im wielką radość – mówi Jerzy Saldat.

Uważam, że takie turnieje dla najmłodszych badmintonistów są wspaniała nauką na przyszłość, gdyż nie tylko sukcesy cieszą, ale porażki mobilizują do większego wkładu sił na treningach, aby być lepszym w następnym turnieju. – mówi Jerzy Saldat.

Następnym turniejem dla dzieci, gdzie będą mogły powalczyć o jak najlepsze miejsca będzie turniej zorganizowany po raz trzeci w naszym mieście już 10 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 pod nazwą Turnieju Rodzinnego „Badminton łączy pokolenia”, na który zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą pograć i przypomnieć sobie grę w badmintona do hali sportowej przy szkole (kontakt z organizatorem Jerzy Saldat 668 38 99 28).