Drużynowe Mistrzostwa Polski – Igrzyska Młodzieży Szkolnej w badmintonie

Drużynowe Mistrzostwa Polski – Igrzyska Młodzieży Szkolnej w badmintonie

VII miejsce SP 2 w Bytowie w Mistrzostwach Polski w badmintonie

W dniach 06-08.03.2020 r. w Białymstoku odbyły się dwa turnieje, w których zagrali nasi bytowscy badmintoniści. Po listopadowym zwycięstwie w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w badmintonie jakie odbyły się w Gniewie, drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie awansowała na Drużynowe Mistrzostwa Polski w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Białymstoku. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie Karolina Brzozecka, Wiktoria Skoneczna i Izabela Szlachetka opiekunem był trener i nauczyciel Jerzy Saldat. Do turnieju awansowały najlepsze zespoły z każdego województwa. Do stolicy województwa podlaskiego zjawiło się niestety 12 zespołów dziewcząt zamiast 16. W wyniku losowania podzielono na dwie grupy po 6 zespołów, które rozegrały ze sobą 5 pojedynków (4 gry singlowe i jedna grę podwójną). Nasza szkoła trafiła do tzw. „grupy śmierci”, jak ocenili wszyscy trenerzy zespołów. Jak się później okazało to zespoły z tej grupy uplasowali się w całym turnieju na czołowych miejscach. Grupę „A” w której oprócz Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, znalazły się ZS Suwałki, PSP 19 Kędzierzyn – Koźle, SP 34 Białystok, SP Stołeczna, SP Straszęcin. Jak mówi trener Jerzy Saldat wszystkie te miejscowości mają w swoich szeregach zawodników, którzy na co dzień trenują w tak mocnych liczących się w Polsce ośrodkach badmintonowych.

Nasze dziewczęta rozpoczęły gry od dwóch przegranych pojedynków po 0:5 z gospodarzami SP 34 Białystok oraz PSP 19 Kędzierzyn – Koźle. Następnie dziewczęta zmobilizowały się i pokonały SP Stołeczną w stosunku 3:2 oraz SP w Straszęcinie 4:1. W ostatnim pojedynku nasze bytowianki spotkały się z faworytkami całego turnieju ZS 2 w Suwałkach, w którym musiały zejść z kortów pokonane 0:5. Trzy porażki i dwa zwycięstwa uplasowało nasz zespół na 4 pozycji w grupie „A” i dało to walkę z zespołem, który również uplasował się na 4 pozycji w grupie „B” o miejsce VII w całym turnieju. Naszym rywalem o VII miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie była Szkoła Podstawowa nr 2 w Sulęcinie. Nasze dziewczęta były bardzo zmotywowane aby zdobyć to VII miejsce wywalczyć i pomimo wyrównanych pojedynków z zawodniczkami z Sulęcina nasz zespół pokonał rywalki 5:0. Po końcowych wszystkich pojedynkach podsumowaliśmy cały turniej i doszliśmy do wniosku, iż jakby los nas przydzielił do grupy „B” można było by się pokusić o walkę o miejsca 4-6, gdyż wszystkie szkoły, które zdobyły medale były poza zasięgiem w umiejętnościach naszych dziewcząt. Mistrzostwo Polski szkół zdobył zespół rywal z naszej grupy „A” ZS 2 Suwałki.

 

5 runda Lotto Ekstraligi w badmintonie

Dobre występy Ani Dudy i Laury Bujak w ekstralidze badmintona

Oprócz rozgrywanych Drużynowych Mistrzostw Polski dla Szkół Podstawowych w tych samych dniach 06-08.03.2020 r. w Białymstoku na tej samej hali rozgrywane były pojedynki 5 i ostatniej rundy Lotto Ekstraligi w badmintona. W składzie OSSM – SMS Białystok grały nasze na wypożyczeniu zawodniczki z UKS „Dwójka” Bytów Anna Duda i Laura Bujak. W pierwszym pojedynku przeciwko MKS Stal Nowa Dęba zarówno w grze pojedynczej (Ania Duda) jak i mieszanej (Laura Bujak z Robertem Cybulskim) wygrały swoje pojedynki, przyczyniając się do pewnego zwycięstwa nad rywalem 7:0. W następnym pojedynku, który był rozgrywany w tym samym dniu przeciwko KS Chojnik Jelenia Góra zagrała tylko w grze pojedynczej Ania Duda zwyciężając Aleksandrę Paja w trzech setach 11:15, 15:10, 15:7 a cały pojedynek wygrał zespół z Białegostoku 6:1. W ostatnim pojedynku ligowym zespół OSSM – SMS Białystok pokonał zespół UKS Unię Bieruń w pojedynkach 5:2, gdzie w grze pojedynczej Anna Duda pokonała rywalkę z Bierunia Agatę Iskrę 15:8, 15:13. Laura w tym pojedynku nie zagrała.

Ostatecznie zespół Ani i Laury w całej lidze uplasował się na 6 miejscu wśród 14 zespołów. Do półfinałów Lotto Ekstraligi rozgrywek awansowały 4 zespoły, które zajęły pierwsze 4 miejsca w rundzie zasadniczej. Wśród nich drużyna KU AZS UM Łódź zespół bytowianki, która również jest na wypożyczeniu ligowym Anety Niklas. Aneta w ostatniej 5 rundzie rozegrała 3 pojedynki z czego dwa wygrała i jeden przegrała. Jej drużyna uplasowała się na 4 miejscu po 5 rundach i daje jej zespołowi szanse w półfinale walkę o medal, gdzie w półfinale jej zespół z Łodzi spotka się z zespołem SKB Litpol – Malow Suwałki. Trzymamy kciuki za Anetę Niklas i jej zespół.

 

Przy okazji, iż nasze młode badmintonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie grały pojedynki na tej samej hali co były rozgrywane pojedynki ligowe badmintona na najwyższym poziomie w Polsce mogły obserwować wspaniałe i bardzo wyrównane mecze najlepszych drużyn w Polsce a wśród nich dopingować nasze bytowianki Anię Dudę i Laurę Bujak, które zagrały pojedynki w zespole z Białegostoku a w zamian Ania z Laura dopingowały nasze młode badmintonistki a jak najlepsze miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych.

 

Zdj. 1

wspólne zdjęcie dziewczyn reprezentujące SP 2 w Bytowie oraz bytowianek reprezentujących w lidze badmintonowej zespół z Białegostoku Annę Dudę i Laurę Bujak.

Zdj. 2

od lewej Karolina Brzozecka, Wiktoria Skoneczna i Izabela Szlachetka z pucharami i dyplomem za VII miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Białymstoku.

Zdj. 3

od lewej Karolina Brzozecka, Wiktoria Skoneczna i Izabela Szlachetka z pucharami i dyplomem za VII miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Białymstoku.

Zdj. 4

Laura Bujak w parze z Robertem Cybulskim w grze mieszanej przeciwko zespołowi MKS Stal Nowa Dęba.

 

Zdj. 5

Drużynowe Mistrzostwa Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Białymstoku, uroczyście dokonał Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

 

1 2 3 4 5

Comments are closed.