15 lat klubu – UKS „Dwójka” Bytów

 

W marcu 2020 roku klub UKS „Dwójka” Bytów obchodził 15 lat istnienia. Ale niestety uroczystości zostały odwołane ze względu na obecną sytuację w kraju związku z koronawirusem.

Jak wspomina Jerzy Saldat -  pomysł zrodził się, aby utworzyć sekcję badmintona w Szkole Podstawowej nr 2 w Bytowie w listopadzie 2004 roku.

Ale dopiero w marcu 2005 roku Krzysztof Melchert (informatyk w SP 2 Bytów) i Jerzy Saldat (trener II klasy, nauczyciel wychowania fizycznego) jako pierwsi w naszym mieście zakładają i podejmują się prowadzenia Sekcji Badmintona działającej przy Szkole Podstawowej  nr 2 w Bytowie i wtedy powstaje klub ULKS „Lotka” Bytów. Z dniem 01.01.2014 r. Klub ULKS U-2 Lotka Bytów przestał istnieć. Ale w tym samym dniu zawiązano nowy klub, dwusekcyjny - badminton i siatkówka - UKS „DWÓJKA” Bytów. Prezesem klubu został Jerzy Saldat a v-ce prezesem Sebastian Brucki. I do dnia dzisiejszego zarówno Jerzy Saldat jak i Sebastian Brucki prowadzą ten klub i szkolą zawodników z badmintona i siatkówki.

Przez okres piętnastu lat przez drużynę badmintonową „przewinęło” się ponad 400-stu zawodników z terenu Bytowa i Powiatu Bytowskiego.

Obecnie trenuje i szkoli się około 50 zawodników (w tym 27 zawodników z licencją Polskiego Związku Badmintona) w kategorii młodzieżowiec, junior, junior młodszy, młodzik, młodzik młodszy oraz najmłodsze pokolenie w kategorii żaki.

Sekcja badmintona również posiada zawodników amatorów badmintona w kategorii „masters” około 20 osób, którzy grają na różnego rodzaju turniejach dla mastersów.
Zapoczątkowanie działalności klubowej przerosło najśmielsze oczekiwania założyciela, trenera i nauczyciela Jerzego Saldata a także rodziców zawodników. Sukcesy, pomimo trudności finansowych, przychodziły w trakcie, niemal samorzutnie, na miarę talentu szkolonej młodzieży. Wielomiesięczne treningi skutkowały sukcesami na arenie ogólnopolskiej, w różnych kategoriach wiekowych. Sukcesy znalazły swoje odzwierciedlenie w ogólnopolskim rankingu prowadzonym przez Polski Związek Badmintona oraz medalach Mistrzostw Polski min. w Ostrowie Wlkp., Głubczycach, Choroszczy, Białymstoku, Sobótce, Gnieźnie i Piotrkowie Trybunalskim oraz innych miastach w całej Polsce w latach 2005-2020.

 Pierwszy medal (koloru brązowego) Mistrzostw Polski dla klubu został zdobyty po 8 lata istnienia klubu w 2013 roku w grze podwójnej młodziczek młodszych Anny Dudy i Laury Bujak w Ostrowie Wielkopolskim.

 Łącznie w dorobku klubu znajduje się obecnie 22 medale Indywidualnych Mistrzostw Polski (4 złote, 5 srebrnych i 13 brązowych) oraz 2 złote medale i 1 brązowy podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w kat. Młodzik Młodszy i Młodzik oraz junior młodszy.

Zawodnicy naszego klubu również zdobywali medale na szczeblu centralnym podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Drużynowe Mistrzostwa Polski dla Szkół Podstawowych). Łącznie zdobyliśmy podczas tych imprez 3 medale (1 srebrny i 2 brązowe medale).

W sumie klub zdobył 28 medali w swoim 15 – letnim dorobku na turniejach rangi  Mistrzostw Polski (Indywidualnie i drużynowo) oraz na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tym 6 złotych, 6 srebrnych, 16 brązowych.

Dotychczasowy dorobek medalowy w Mistrzostwach Polski zdobywało dla klubu 8 zawodników.

Ale jak miałbym ocenić największe sukcesy klubu to nie tylko bym wyliczał zdobyte medale Mistrzostw Polski dla naszego klubu, również uważam za największy sukces w historii naszego klubu  to V miejsce na Mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Tallinie (Estonia) w 2018 r. oraz IX miejsce w Mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Pradze (Czechy) w 2017 roku w grze podwójnej Anny Dudy i Laury Bujak. Dziewczęta również odniosły spory sukces na turnieju Li–NING Cyprus Junior – Nikozja w 2019 roku, gdzie zdobyły złoty medal w grze podwójnejmówi trener Jerzy Saldat.

 

UKS „Dwójka” Bytów na badmintonowej mapie Polski

Co roku Polski związek Badmintona publikuje ranking najlepszych klubów badmintonowych w Polsce. Klasyfikacja współzawodnictwa powstaje w oparciu o wyniki sportowe wszystkich klubów badmintonowych, których zawodnicy brali udział w turniejach młodzieżowych i juniorskich rangi Mistrzostw Polski oraz MMM (Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików).

I do największego sukcesu bytowskiego klubu należał rok 2018, gdzie spośród 82 klubów z całej Polski UKS „Dwójka” Bytów uplasowała się na 6 miejscu oraz rok 2019 na „11” miejscu spośród już 100 klubów.

 

Obecnie mamy dwie zawodniczki w Kadrze Narodowej Polski juniorek młodszych: Anna Duda i Laura Bujak, ale były lata, że siostry Niklas Aneta i Weronika znajdowały się w tej kadrze w swoich kategoriach wiekowych.

 

Amatorsko badminton może uprawiać każdy. Profesjonalnie – tylko nieliczni. To dyscyplina sportowa, w którym dużą rolę odgrywa umiejętność dostosowania się do szybkiego tempa gry. Wymaga się natychmiastowych startów do lotki i znakomitej kondycji. Współzawodnictwo sportowe, gra fair play, wyznaczenie sobie celów i konsekwentne dążenie do ich osiągnięcia to wartości które stanowią prawdziwą istotę tego sportu – tak określają swoją dyscyplinę sportu medalistki MP min. Aneta Niklas, Anna Duda i Laura Bujak.

 

 

Emocje,  które towarzyszą rywalizacji sportowej sprawiają, że lokalna społeczność żyje losami klubu i identyfikuje się z nim. Więź łącząca kibiców z drużyną spowodowana również zaangażowaniem rodziców niemal 50 młodych ludzi, aktywnie grających w naszym klubie sprawia, że grono ludzi interesujących się wynikami naszego klubu jest coraz większa. To właśnie rodzice zawodników są najlepszymi kibicami swoich pociech. Nie można zapomnieć o sponsorach naszego klubu bez których klub nie mógł istnieć: Gmina Bytów, Starostwo Powiatowe, Veolia Północ, firma Dabew Bytów, Adam Wiatrowski PPHU „DAF”, SI Metal Bytów, również firmie Drutex z Bytowa, która zakupiła nam kilka lat temu profesjonalną maszynę do wyrzucania lotek bardzo przydatną na treningach. Dziękujemy wam !!!

 

Obecnie w klubie zajęcia treningowe prowadzone są cztery razy w tygodniu w zależności od dostępności sali treningowej w dwóch grupach wiekowych przez dwóch trenerów Jerzego Saldata i Magdalenę Tetłak (była zawodniczka naszego klubu a obecnie trenerka i nauczycielka wychowania fizycznego), ale myślę iż niedługo również dołączy jeszcze jeden trener do nas, gdyż mamy co raz więcej dzieci i młodzieży która chce grać w badmintona i odnosić sukcesy – mówi prezes i trener Jerzy Saldat.
Wszystkie zawody, w których uczestniczą nasi zawodnicy, są szeroko komentowane i opisywane przez prasę o zasięgu nie tylko lokalnym oraz w internecie. Przed nami jeszcze ogromne wyzwania, turnieje o zasięgu europejskim, ogólnopolskim i ponadregionalnym w których nadal liczymy na medale Mistrzostw Polski – takie cele stawiają sobie obecnie klubowi trenerzy Magdalena Tetłak i Jerzy Saldat.

 

Statystyki medalowe zawodników UKS „Dwójka” Bytów

MISTRZOSTWA POLSKI – 28 MEDALI

Medale Indywidualnych Mistrzostw Polski

4 złote

5 srebrnych

13 brązowych

Razem 22 medale

Medale Drużynowych Mistrzostw Polski

2 złote

1 brązowy

Razem 3 medale

 

Medale  drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Mistrzostwa Polski dla Szkół Podstawowych)

1 srebrny

2 brązowe

Razem 3 medale

 

MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA MŁODZIKÓW – 71 MEDALI

 

16 złotych

18 srebrnych

37 brązowych

Razem 71 medali

 

 

 

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO JUNIORÓW MŁODSZYCH I MŁODZIKÓW – 116 MEDAL

 

34 złotych

37 srebrnych

45 brązowych

Razem 116 medali

 

 

Comments are closed.