Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w badmintonie – Chmielno

UKS „Dwójka” Bytów z 16 medalami

W dniu 06.06.2021 r. w Chmielnie koło Kartuz odbyły się na 12 kortach Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w badmintonie. Organizatorem mistrzostw był Pomorski Związek Badmintona oraz Pomorska Federacja Sportu w Gdańsku. Udział w mistrzostwach wzięło 62 zawodników z 8 klubów z całego województwa Pomorskiego. Wśród nich walkę o medale podjęło 18 zawodników z UKS Dwójka Bytów w 4 kategoriach wiekowych: „Żaki” U11, młodzik młodszy U13, Młodzik U15, junior młodszy U17 w grach pojedynczych oraz w dwóch kategoriach wiekowych w grach podwójnych. Do zdobycia było 42 kompletów medali. Bytowska „dwójka” zdobyła 16 medali wśród nich było 7 medali złotych, 2 srebrne i 7 brązowych.

Rozegrano razem 97 pojedynków.

W klasyfikacji medalowej bytowski klub badmintonowy okazał się najlepszy w województwie Pomorskim.

Multi medalistami okazali się Paweł Szach zdobywca 3 złotych medali, Magdalena Krüger (zdobyła 3 medale – złoty, srebrny i brązowy) oraz Kryspin Garski (zdobył 3 medale – złoty, srebrny i brązowy). Po dwa krążki zdobyli Aleksandra Treder (2 złote medale), Szymon Sylka (dwa medale brązowe) oraz Julia Fabiszewska (dwa medale 1 – srebrny i 1 – brązowy), po jednym krążku zawisło na szyi Michalinie Kurkowskiej, Sebastianowi Saldat (po złotym medalu), Zofii Kiżewskiej, Magdalenie Witak, Nataliii Kosmacińkiej, Zuzannie Masternak, Lenie Sabinie przypadły medale brązowe.

Dla najmłodszych zawodników było to zakończenie sezony badmintonowego 2020/2021, zaś dla juniorów młodszych Pawła Szacha i Sebastiana Saldat był to ostatni sprawdzian przed zbliżającą się Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży (Mistrzostwa Polski), które odbędą się w dniach od 27 do 30 czerwca br. w Piotrkowie Trybunalskim. Uważam, iż sprawdzian ten wypadł bardzo dobrze zarówno dla Pawła jak i Sebastiana. Paweł Szach zdobył trzy złote medale w grze pojedynczej, grze podwójnej z kolego klubowym Sebastianem Saldat i w grze mieszanej z Julią Bajerską z UKS Bursztyn Gdańsk. Natomiast Sebastian Saldat zdobył złoty krążek w grze podwójnej z Pawłem Szachem oraz czwarte miejsce w grze pojedynczej. Zaznaczyć trzeba, iż Sebastian Saldat grał dzień po szczepieniu i zapewne jego wynik w grze pojedynczej byłby lepszy, gdzie zapewne też by zdobył swój drugi medal w grze pojedynczej – komentuje trener Jerzy Saldat.

Na pochwałę zasługuje również Magdalena Krüger, która już w drugim swoim pojedynku w tym dniu doznała drobnej kontuzji skręcenia w kosce prawej stopy, ale mierząc się z bólem w kolejnych pojedynkach gry pojedynczej, podwójnej i mieszanej zdobyła dla klubu 3 medale (złoty, srebrny i brązowy) a to świadczy o bardzo dobrym charakterze badmintonistki, że walczyła do końca nawet z drobną kontuzją – mówi Jerzy Saldat.

Swoje ubiegłoroczne osiągnięcia z Mistrzostw Województwa Pomorskiego w grach pojedynczych obronili Paweł Szach i Kryspin Garski, pokazując tym samym, iż od dwóch sezonów są najlepszymi synglistami w województwie w swoich kategoriach wiekowych, zaś pozostali zawodnicy starają się swoje osiągnięcia poprawiać z mistrzostw z ubiegłego roku – podkreśla trener Jerzy Saldat.

Zapewne na duże wyróżnienie zasługuje zdobywczyni dwóch złotych medali Aleksandra Treder, która wygrała grę podwójną z klubową partnerką Magdaleną Krüger oraz zdobyła złoty medal w grze pojedynczej, gdzie w finale pokonała Martę Czajkę z UKS Bliza Władysławowo w trzech setach 18:21, 21:17 i 21:16.

Na pewno dla Michaliny Kurkowskiej był to kolejny turniej, który dowodzi, iż obecnie nie ma sobie równych w województwie w swojej kategorii wiekowej U11 (żaki) zwyciężając w grze pojedynczej wśród 8 zgłoszonych dziewcząt. Dla Szymona Sylki który zdobył dwa medale brązowe w grze pojedynczej U11 i w grze podwójnej z klubowym partnerem Kryspinem Garskim było dowodem, iż systematyczna praca na treningach przynosi efakty, gdyż Szymon trenuje dopiero od półtora roku badmintona – mówi klubowy trener.

Na pewno dla wszystkich zdobycie medalu było jakimś wyróżnieniem za swoją pracę zostawioną na treningach – komentuje trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat.