W poszukiwaniu jesiennego słońca

W poszukiwaniu jesiennego słońca

Na początku października -02.10.2021r, uczniowie naszej szkoły z klasy Id i IIb, w ramach nauki języka kaszubskiego, miło i pożytecznie spędzili dzień w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Rychertów w Kiełpinie, nieopodal Kartuz. Wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których zapoznali się z bogatą tradycją regionu kaszubskiego. Dzieci uczestniczyły m.in. w zajęciach kulinarnych (pieczenie bułeczek, ciastek i wyrabianie pamiątek z masy solnej) i muzycznych (granie na instrumentach muzycznych, śpiewanie pieśni kaszubskich). Dużą atrakcją było zwiedzanie wiejskiej zagrody, w której hoduje się przede wszystkim konie a nad wszystkimi zwierzętami dozór sprawuje nieustraszony  kozioł Gienek. Dzieci miały także czas na krótką zabawę na świeżym powietrzu na placu zabaw  oraz posiłek. Następnie, urokliwą trasą pomiędzy pagórkami i niebieskimi oczkami jezior, zwanych Szwajcarią Kaszubską, wróciliśmy do Bytowa. Tu, gościliśmy w Muzeum Zachodniokaszubskim, w którym to zapoznawaliśmy się z wyglądem i przeznaczeniem dawnych przedmiotów związanych z rolnictwem, gospodarstwem domowym oraz wyposażeniem dawnej izby kaszubskiej.
​        Dzieci w Muzeum zostały oprowadzane przez przewodnika, który niestrudzenie wiódł dzieci przez labirynt korytarzy, ukazując zgromadzone  liczne dzieła sztuki.
Po doznaniach artystycznych, związanych ze sztuką, przyszedł czas na relaks na obiekcie basenowym Nimfa w Bytowie, gdzie dzieci mogły odpocząć po całym dniu atrakcji. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały wychowawczyni Maryla Roda i nauczycielka j. kaszubskiego Katarzyna Stoltmann.

smart smart smart smart smart smart smart smart smart smartsmart smart smart smart

Comments are closed.