Krajowy Turniej w badmintona w Miastku

W rozegranym Krajowym Turnieju w badmintona w Miastku w dniu 16 października 2021 r. o punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona  dla zawodników w trzech kategoriach junior młodszy, młodzik i młodzik młodszy przyjechało 75 graczy, którzy rozegrali 122 pojedynków na 7 kortach. Wśród nich była 8 osobowa reprezentacja badmintonistów z UKS Dwójka Bytów. Bytowiacy zdobyli 4 medale (3 srebrne i 1 brązowy).

Najliczniejszą grupę startujących zawodników w Miastku była kategoria młodzik młodszy w grze pojedynczej dziewcząt i chłopców gdzie wystąpiło po 19 zawodników z różnych klubów i województw. Również w grze pojedynczej ale w kategorii młodzik dziewcząt wystartowało 17 zawodniczek.
W kategorii U13 (młodzik młodszy) w grze pojedynczej wystąpiła nasza obecnie najmłodsza i najbardziej utalentowana zawodniczka Michalina Kurkowska, która w tym sezonie musi grać o rok i dwa lata starszymi zawodniczkami w tej kategorii. W swojej grupie eliminacyjnej pokonała wszystkie 3 rywalki w ćwierćfinale spotkała się z Matylda Woźniak z UKS Kometa Sianów. W pierwszym secie gdzie nasza bytowianka już prowadziła 19:15 momentalnie stanęła w miejscu i nic jej nie wychodziło i ostatecznie przegrała seta na przewagi 20:22 w drugim secie dały o sobie trochę nerwy i zdenerwowanie przegranym pierwszym secie i drugi również rywalka z Sianowa wygrała seta 21:15 i awansowała do półfinału, zaś Michalina musiała zadowolić się miejscem 5-6. Szkoda bo była szansa jak mówi tata Michaliny oglądając ten pojedynek. W tej samej kategorii wiekowej ale wśród chłopców wystartowali dwóch bytowiaków Szymon Sylka i Michał Ślepy dla którego był to pierwszy turniej punktowany do rankingu PZBad. W tej kategorii chłopców czyli młodzików młodszych zostali rozlosowani do 6 grup (5 grup trzyosobowe i 1 grupa 4 osobowa). Michał Ślepy niestety swój pierwszy pojedynek przegrał z rozstawionym z nr 2 w tym turnieju Hubertem Gruba z Miastka 7:21 i 10:21, zaś w drugim pojedynku minimalnie przegrał z Stanisławem Gregorkiem dwukrotnie do 19. Natomiast Szymon Sylka trafił do grupy 6 gdzie było 4 zawodników. Niestety przegrały swoje dwa pojedynki i jeden wygrał, co dało mu tak, jak i Michałowi Ślepemu miejsca w przedziale od 13-18.
Młodzikom młodszym dużo lepiej poszło w grach podwójnych. Michalina Kurkowska zagrała w grze podwójnej wspólnie z Martą Czajka z UKS Bluza Władysławowo, wygrywając trzy pojedynki co dało im awans do finału a tam niestety przegrali z parą Natalia Banasik i Aleksandra Wróblewską z Lipian w dwóch setach 15:21 i 19:21 tym samym zdobyli srebrny medal. Drugi srebrny medal zdobył dla bytowskiego klubu Szymon Sylka w grze mieszanej grając wspólnie z Aleksandrą Wróblewską z Lipian wygrywając trzy pojedynki w grupie dochodząc do finału a tam niestety przegrali z wyżej notowana parą z UKS Bliza Władysławowo Martą Czajką i Adamem Fikus w dwóch setach do 10 i 13.
W grze mieszanej Michalina Kurkowska zagrała z Miłoszem Cyranowskim z KS Badminton Scholl Gdynia/Słupsk ale niestety uplasowali się na miejscu 5-6 tak samo w grze podwójnej chłopców bytowiak Szymon Sylka grając wspólnie z Miłoszem Cyranowskim uplasowali się na miejscu 5-6.
W kategorii U15 dziewcząt wystąpiło z bytowskiego badmintonowego klubu 4 zawodniczki najlepiej spisała się Aleksandra Treder, która w grze podwójnej ze swoją partnerką Anną Lange z KS Badminton Scholl Gdynia/Słupsk dotarły po trzech wygranych pojedynkach do finału miasteckiego turnieju i tam zagrały o rok starszymi zawodniczkami Zofia Szul z Miastka i Lena Szablowską z Gdańska. Pojedynek był bardzo wyrównany zwłaszcza w drugim secie, gdzie para Bytowsko – Słupska przegrała seta 19:21 a w pierwszym secie przegrali 15:21. Zdobywając dla siebie srebrne krążki i sporo punktów do klasyfikacji PZBad., które będą później przydatne do Mistrzostw Polski na wiosnę. Niestety drugiej naszej parze deblowej Zuzannie Masternak i Magdalenie Witak nie poszło dobrze przegrywając dwa pojedynki i odpadły od razu w grupie eliminacyjnej. W grze pojedynczej wystąpiły nasze cztery badmintonistów ale najlepiej zagrała Aleksandra Treder która wygrała dwa pojedynki eliminacyjne w grupie i awansowała do ćwierćfinału, gdzie o awans do półfinału walczyła z Lena Szablowską z KS Politechnika Gdańsk przegrywając w dwóch setach 8:21 i 11:21, a to uplasowało Olę na miejscu 5 w turnieju. Inne bytowskie zawodniczki Natalia Kosmacińska, Zuzanna Masternak i Magda Witak niestety odpadły już w grupach eliminacyjnych plasując ich ostatecznie na miejscach 11-15.
W kategorii U17 (junior młodszy) nasz jedynak Sebastian Saldat zagrał w dwóch grach w grze pojedynczej gdzie wygrał dwa pojedynki eliminacyjne i o wejście do finału turnieju przegrał z późniejszym zwycięzcą Kamilem Romanem z UKS Kometa Sianów, tym samym uplasował się na miejscu 3-4 zdobywając dla klubu czwarty medal koloru brązowego. W grze mieszanej Sebastian Saldat zagrał dopiero swój drugi turniej wspólnie z Natalią Śrama z OTB Lotka Ostrów Wielkopolski. W swoich trzech miasteckich pojedynkach wszystkie minimalnie przegrali, o czym świadczy, że również mogli je rozstrzygnąć na swoją korzyści sety które przegrywali kończyły się wynikami 19:21, 18:21 czy nawet 20:22. Wszystkie cztery pary startujące w tym turnieju były bardzo równe i każdy mógł z każdym wygrać.
Pojedynki Sebastiana i Natalii którzy będą się wspólnie przygotowywać do występów w Mistrzostwach Polski oglądał trener Kadry Narodowej Polski U15 i zarazem kadry wojewódzkiej Pomorza Mateusz Dynak ze Słupska. Po pojedynkach trener ten zaobserwował, iż w tej parze mieszanej a więc Sebastiana i Natalii jest jeszcze dużo rezerwy w grze i jak się wspólnie zgrają na boisku i poprawią pewne elementy gry, mogą zrobić jeszcze w innych turniejach spore niespodzianki. Tak samo Mateusz Dynak widzi duży postęp w grze podwójnej młodziczek bytowianki Aleksandry Treder i słupszczance Anny Lange. Obie te pary jak jeszcze popracują mocniej min. na obozie zimowym wspólnie i się zgrają się na boisku na turniejach, to można na ich bardzo dobrą grę na Mistrzostwach Polski czy innych turniejach – podsumował Mateusz Dynak.
W dniach 22-24 października br. czwórka zawodników Sebastian Saldat, Michalina Kurkowska, Szymon Sylka oraz Anna Duda z Bytowa będzie reprezentować w Grand Prix Polski w Zielonce koło Warszawy, jak już wiemy wystartuje tam w czterech kategoriach wiekowych 254 zawodników i w 403 pojedynkach. Wiemy też, iż nasza cała czwórka zagra w turnieju głównym i bez eliminacji. Brawo!!!
IMG_20211016_122610896_2 IMG_20211016_140146684 IMG_20211016_154735102_2

Comments are closed.