Krajowy Turniej w Badmintona

W dniu 30 października 2021 r. w Słupsku odbył się Krajowy Turniej w badmintona w trzech kategoriach wiekowych junior młodszy, młodzik i młodzik młodszy. W turnieju wystartowało 76 zawodników z 4 województw i 14 klubów. Na pięciu boiskach rozegrano 126 pojedynków. Nie mogło zabraknąć w tej stawce badmintonistów z UKS Dwójka Bytów, którzy w ilości 9 zawodników stawili się w Słupsku. Turniej ten był zaliczany do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona a więc stawka nie tylko były medale ale również punkty do klasyfikacji PZBad.

Ogółem bytowscy badmintoniści w zdobyli 12 medali w tym 2 złote, 3 srebrne i 7 brązowych oraz w łącznej punktacji zdobytych medali uplasowali się na 3 miejscu. W kategorii junior młodszy wystąpiło dwóch naszych badmintonistów Sebastian Saldat i Jan Kurkowski. Bardzo dobrze zaprezentował się  Sebastian Saldat w grze podwójnej grając w parze z Kamilem Romanem reprezentujący UKS Kometa Sianów. Bez większych problemów pokonywali swoich kolejnych rywali zdobywając złoty krążek. Nie stracili nawet seta w całym turnieju i najciekawszym spotkaniu wygrali 21:15 i 21:18 z parą Karol Kufra (UKS Kometa Sianów) i Sebastianem Narbutem (KS Badminton Scholl Gdynia/Słupsk). Natomiast w grze pojedynczej w stawce 8 zawodników, którzy byli podzieleni na dwie czteroosobowe grupy, nasz najlepszy junior młodszy Sebastian Saldat trafił do tzw. „grupy śmierci”. Dla osób interesujących się badmintonem w tej kategorii wiekowej powiedzieli, iż los był dla tej całej czwórki nie łaskawy. Każdy z każdym mógł tu wygrać. Sebastian Saldat był rozstawiony z nr 4 w turnieju ale musiał się zmierzyć z rozstawionym zawodnikiem z nr 1 oraz innymi bardzo mocnymi zawodnikami. Bytowiakow udało się jedynie wygrać jeden pojedynek i dwa przegrał co go sklasyfikowano na miejscach 5-6 i tak samo nasz drugi badmintonista Jan Kurkowski również jeden pojedynek wygrał i dwa przegrał i podzieli to samo miejsce co jego klubowy kolega.
W kategorii młodzik czyli U15, komplet medali zdobyła nasza obecnie najlepszą młodziczka Aleksandra Treder zdobywając złoty medal w grze podwójnej z Anią Lange (KS Badminton Scholl Gdynia/Słupsk), które w finale pokonały zdecydowanie starsze o rok zawodniczki z MKB Leśnik Miastko Milenę Bublewicz i Martynę Cybulską 21:14 i 21:9. Drugi medal ale brązowy w tej kategorii wiekowej i w grze podwójnej zdobyły badmintonistów z UKS Dwójka Bytów Natalia Kosmacińska z Magdaleną Krüger.
Aleksandra Treder srebrny medal i swój drugi w tym słupskim turnieju zdobyła w grze pojedynczej, gdzie w finale przegrała z Anną Lange (KS Badminton Scholl Gdynia/Słupsk) w dwóch setach 14:21 i 18:21. Ale trzeba zaznaczyć, iż nasza bytowianka pół godziny wcześniej miała bardzo zacięty trzy setowy pojedynek półfinałowy z Nadią Złotoś z Gdańska, który trwał 42 minuty i był na korzyść naszej zawodniczki 18:21, 21:17 i 21:19. A więc Ola miała prawo być zmęczona po półgodzinnym tylko odpoczynku w finale.
Również w grze pojedynczej wystąpiły inne trzy zawodniczki w kategorii młodziczek z naszego klubu, lecz zajmując dalsze miejsca Magdalena Krüger i Natalia Kosmacińska 5-8 zaś Magdalena Witak uplasowała się na miejscach 10-15.
Trzeci swój medal ale tym razem brązowy Aleksandra Treder zdobyła grając w grze mieszanej z Mikołajem Firlej z KS Badminton Gdańsk, niestety o wejście do finału ta para bytowsko-gdańska przegrała jedynie z późniejszymi triumfatorkami całego turnieju Igorem Skolimowskim z KS Politechnika Gdańsk i Anną Lange w dwóch setach 15:21 i 14:21.
W kategorii młodzik młodszy U13 nie mogło zabraknąć naszych Bytowskich młodych badmintonistów już stałych bywalców w Krajowych Turniejach Michaliny Kurkowskiej, Szymona Sylki i Michała Ślepego. Oczywiście i w tej kategorii wiekowej liczyliśmy na medale, gdyż systematycznie z takich turniejów ta trójka zawsze przywoziła jakieś medale.
I tym razem nasi najmłodsi badmintoniści UKS Dwójka Bytów nie zawiedli.
Michalina Kurkowska zdobyła dla siebie i dla klubu 3 medale (2 srebrne i 1 brązowy). Srebrne krążki zdobyła w grze podwójnej z Karina Pniewską z KS Badminton Scholl Gdynia i w grze mieszanej z Miłoszem Cyranowskim z KS Badminton Scholl Gdynia/Słupsk. Zaś swój brązowy medal zdobyła w grze pojedynczej, gdzie przegrała w półfinale z późniejszą zwyciężczynią Martą Czajką z Władysławowa 8:21 i 14:21. Startowało w tych grach 17 zawodniczek.
Natomiast dwa medale brązowe przypadły Szymonowi Sylce w grze mieszanej z Matylda Woźniak że Sławna i w grze podwójnej w parze z Maciejem Pniewskim z KS Badminton Scholl Gdynia. Ale na duże pochwały dla Szymona należą się za grę pojedyncza, gdzie najpierw wygrał swoją grupę eliminacyjna (dwa pojedynki) a później w ćwierćfinale o wejście do strefy medalowej w bardzo zaciętym i emocjonującym pojedynku przeciwko Miłoszowi Cyranowskiemu z KS Badminton Scholl Gdynia/ Słupsk po 52 minutach spędzonych na boisku uległ minimalnie w trzech setach 17:21, 21:17 i 14:21. Widać było, iż Szymon opadł trochę z sił w trzecim secie po bardzo długich wymianach lotek w każdej z akcji.
A więc trzeba większą uwagę skupić na treningach na kondycję, gdyż nasi zawodnicy zwłaszcza młodzi zbyt dużo popełniają błędów własnych przy dłuższych akcjach i tracą cenne punkty – mówi Łukasz Sylka ojciec dwukrotnego brązowego medalisty z turnieju słupskiego Szymona Sylki.
Również duże słowa uznania za bardzo dobra walkę należą się Michałowi Ślepemu, któremu w grze pojedynczej naprawdę za ramki nie wiele aby zwyciężyć w pojedynkach grupowych. Ale Michał trzeba zaznaczyć dopiero tak systematycznie zaczął uczęszczać na badmintona od pół roku. W grze pojedynczej uplasował się na miejscach 10-15. Dużoepiej poszło mu z partnerem w grze podwójnej Mateuszem Głuszak, gdzie w stawce 8 par uplasowali się na miejscu 3-4 zdobywając brązowy medal.

Teraz młodzi badmintoniści z Bytowa mają dwa tygodnie odpoczynku od turniejów i skupią się tylko na treningu, zaś junior Paweł Szach wyrusza do Drzonkowa na Grand Prix Polski Juniorów które odbędą się w dniach 5-7 listopad.

Na zdjęciach multimedalistki Michalina Kurkowska i Aleksandra Treder zdobyły po trzy medale.

Na zdjęciu najlepsze dziewczęta w kategorii młodzik młodszy U13 podczas dekoracji jak widać na zdjęciu nasza najnowsza i najmłodsza zawodniczka Michalina Kurkowska odstaje od rywalek fizycznie ale nie umiejętnościami.
Na zdjęciu Sebastian Saldat nasz obecnie najlepszy junior młodszy podczas dekoracji w grze podwójnej ze złotym medalem (trzeci od lewej strony)
Oraz Sebastian Saldat w grze ze swoim partnerem deblowym Kamilem Romanem z Sianowa .
IMG_20211030_152838581_3 IMG-20211030-WA0038_2 IMG-20211030-WA0042 IMG-20211031-WA0000

Comments are closed.