„Badminton łączy pokolenia – rodzinne rakiety”

W dniach 10-12. XII.2021 r. odbył się hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie turniej „Badminton łączy pokolenia – rodzinne rakiety” w którym wystartowały
„żaki”, młodzik młodszy, młodzik, junior oraz kategoria Open amatorów kobiet i mężczyzn (o Puchar Burmistrza Bytowa Ryszarda Sylki).
W pierwszych dwóch dniach
10-11.XII.2021 zmagania rozpoczęły najmłodsi zawodnicy. W turnieju dzieci i młodzieży udział wzięło 27 zawodników. W turnieju mógł wystartować każde dziecko które miało ochotę spróbować swoich sił na boisku do badmintona.
Rywalizacja była bardzo zacięta, w każdym pojedynku. W turnieju dzieci turniej odbył się tylko w grach pojedynczych i zawodnicy zagrali bez podziału na dziewczyny i chłopców jedynie podzielono zawodników na kategorie wiekowe.
W najstarszej kategorii wiekowej czyli juniorów wystąpiło trzech zawodników, grając każdy z każdym. Najlepszym w tej kategorii wiekowej okazał się Sebastian Saldat, który wygrał z rywalami Janem Kurkowskim oraz Pawłem Szachem (który podczas turnieju doznał drobnej kontuzji i nie dokończył rywalizacji w turnieju).
Najliczniejszą grupą okazała się kategoria młodzik, gdzie wszystkie swoje pojedynki wygrała Aleksandra Treder zajmując pierwszą lokatę. Drugie miejsce i srebrny medal przypadł Natalii Kosmacińskiej (jedna porażka i trzy wygrane pojedynki) zaś trzecie miejsce w bytowskim turnieju przypadlo Magdalenie Krüger (dwie porażki i dwa zwycięstwa w turnieju).
W kategorii młodzik młodszy, która również była bardzo liczna, najlepsza okazała się z kompletem zwycięstw Michalina Kurkowska która stoczyła bardzo posjonujący i bardzo wyrównany pojedynek z kolegą klubowym Szymonem Sylką. Pojedynek ten trwał 40 minut i trzeba było stoczyć trzy sety. Pierwszy wygrała Michalina 21:6, drugi set był na korzyść Szymona 21:17 i trzeci set ponownie wygrała Michalina Kurkowska 21:11. Trzecie miejsce i brązowy medal w bytowskim turnieju zdobył Michał Ślepy, który na swoim koncie miał dwa zwycięstwa i dwie porażki.
Do bardzo wyrównanych pojedynków doszło w najmłodszej kategorii wiekowej „żaki”. Nasi najmłodsi badmintoniści, którzy swoją przygodę z badmintonem rozpoczęli niespełna dwa miesiące temu. Wszyscy Żacy w bytowskim turnieju rozegrali swój pierwszy w życiu turniej. I było widać ich ogromne zaangażowanie, emocje i walkę o każdy punkt. Ale najważniejsze jednak była dobra zabawa i uśmiech na twarzy młodych adeptów badmintona jak odbierali nagrody. A nagrody otrzymał każdy zawodnik startujący w bytowskim turnieju.
Wśród początkujących zawodników była jedna dziewczyna Zofia Kudlik, która bardzo dzielnie walczyła z chłopakami i nie oddawała im punktów za darmo. Nawet odnotowała zwycięstwo w turnieju. Było widać, iż jej zaangażowanie w grze było bardzo duże i zapewne kiedyś może zaprocentować w innych turniejach, jak również innych zawodników w tej kategorii wiekowej.
W tej kategorii wiekowej zawodnicy grali na obniżonej siatce (130 cm), gdzie normalna wysokość siatki do badmintona wynosi 155 cm. Żacy również zagrali do dwóch wygranych setów lecz set kończył się jak któryś z zawodników pierwszy uzyskał 15 pkt. W normalnym secie gra się do 21 punktów.
Najlepszym zawodnikiem w kategorii Żaki okazał się z kompletem zwycięstw Marcin Krüger.
Miejmy nadzieję, iż takie turnieje zachęca wszystkich do dalszej pracy na treningu i będą w przyszłości osiągać sukcesy na miarę naszych najstarszych zawodniczek w klubie min. Anny Dudy, Laury Bujak czy Anety Niklas i zdobywać tak, jak one medale Mistrzostw Polski czy chociażby medale Mistrzostw Województwa Pomorskiego.
VII Turniej „Badminton łączy pokolenia” o Puchar Burmistrza Bytowa Ryszarda Sylki, zgromadził 11.XII.2021 w Bytowie 29 zawodników i zawodniczek w kategorii Open Amator. W naszym turnieju gościliśmy zawodników z Miastka, Słupska, Czerska, Gniezna, Głogowa oraz bytowskich pasjonatów badmintona.
Turniej został podzielony w grach pojedynczych na kategorie Open Kobiet i Open  Mężczyzn. Rozegrano również turniej w grze podwójnej tzw. „wesołe deble”, gdzie każdy zawodnik przed turniejem losował dla siebie partnera, z którym grał przez cały turniej.
Turniej dla amatorów rozpoczął się w sobotę o godzinie 18:00 a ostatnie finałowe gry odbywały się około godziny 4:00 nad ranem w niedzielę.
Dla wszystkich uczestników był przygotowany darmowy bufet, gdzie można było skorzystać z posiłków i napoi. W turniejowym bufecie czuwały aby niczego nie zabrakło Pani Agnieszka i Marzena za, co im bardzo dziękujemy.
W rywalizacji kobiet w grze pojedynczej zgłosiło się 8 zawodniczek. Do finału dotarły Marta Jankowska (Czerska liga Badmintona) i Zofia Kiżewska (UKS Dwójka Bytów). Zawodniczka z Czerska wygrała z bytowianką w dwóch setach 21:9, 21:7. Trzecią pozycję i brązowy medal zdobyła Anna Gostomski – Treder z Bytowa.
Wśród 21 zgloszonych mężczyzn najlepszy okazał się poraz trzeci w bytowskim turnieju Wojciech Witak, który w finale pokonał rywala Kamila Goebel z Czerska, natomiast trzecia lokata przypadła również zawodnikowi z Czerskiej Ligi Badmintona Kamilowi Wyskida.
Zaś w rywalizacji „wesołe deble” wśród 14 zgłoszonych par, najlepszą losową parą okazała się Justyna Dziadulewicz (Głogów) i Kamil Wyskida (Czersk), którzy w finale pokonali parę Stanisława Dudę (Bytów) i Patryka Pozorskiego (Czersk) w dwóch setach 21:15, 21:16. Trzecia lokata przypadła bytowiakom Wojciechowi Witak i Krzysztofowi Treder.
Jak na sam koniec turnieju wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i obiecali przyjazd na drugi rok oraz będą zachęcać na przyjazd innych zawodników na tak dobrze zorganizowany turniej w Bytowie. Organizatorzy a więc zarząd klubu UKS Dwójka Bytów bardzo dziękują min. sędziemu turnieju Krystianowi Warcholakowi ze Słupska, wszystkim uczestnikom oraz sponsorom nagród.
Wyniki rywalizacji VII Turnieju „Badminton łączy pokolenia – rodzinne rakiety”