GRAND PRIX POLSKI BADMINTON

GRAND PRIX POLSKI dla juniorów młodszych i młodzików młodszych – Imielin
Rozpoczęła się druga część sezonu badmintonowego 2021/2022 dla zawodników UKS Dwójka Bytów aby zdobyć jeszcze brakujące punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona, które na wiosnę zadecydują o tym którzy zawodnicy z całej Polski awansują bezpośrednio na Mistrzostwa Polski w danej kategorii wiekowej.
I z tego powodu wybrała się nasza trójka bytowskich badmintonistów na Grand Prix Polski juniorów młodszych i młodzików młodszych w dniach 21-23 stycznia 2022 r. do Imielina (woj. śląskie).
Dla naszego obecnie najlepszego juniora młodszego Sebastiana Saldat, który już w połowie maja będzie miał Mistrzostwa Polski (OOM) w Białymstoku właśnie takie punkty są bardzo potrzebne i dlatego takie starty w turniejach muszą być jak najczęściej. W Imielinie ze względów osobistych nie mogła zagrać w grze mieszanej boiskowa partnerka Sebastiana Saldata i dlatego nasz bytowiak zagrał w dwóch grach: pojedynczej i podwójnej z Mateuszem Oberzig z UKS Bliza Władysławowo.
Wśród 44 zgłoszonych zawodników do gry pojedynczej aby dostać się do najlepszej szesnastki w turnieju nasz zawodnik musiał zagrać kwalifikacje z dwoma zawodnikami. Niestety jedno zwycięstwo i jedna porażka nie dała awansu do najlepszej „16″ w turnieju Sebastianowi. Ostatecznie uplasował się na miejscach od 17-29.
Dużo lepiej wypadła gra podwójna z Mateuszem Oberzig z Władysławowa, gdzie do turnieju zgłosiło się 19 par z całej Polski. Wszyscy byli podzieleni na 6 grup eliminacyjnych. Zwycięscy tych grup awansowali do dalszych gier. Para bytowsko – władysławowska była rozstawiona w turnieju z nr 5/6 i miała do pokonania pary z Beninca UKS Kędzierzyn- Koźle i UKS Milenium Warszawa. W grupie eliminacyjnej Sebastian z Mateuszem pokonali walkowerem parę z Kędzierzyna – Koźle (para nie dojechała). Zaś w drugim swoim pojedynku  pokonali parę z Warszawy Olafa Pyzel i Nathana Richter w trzech setach 19:21, 21:18, 21:16, tym samym awansowali do najlepszej „6″ w Grand Prix Polski. Aby wejść do półfinału musieli w kolejnym pojedynku pokonać ubiegłorocznych medalistów Mistrzostw Polski zawodników reprezentujących UKS Plesbad Pszczyna Jana Kaperę i Damiana Zimnol. Niestety ta sztuka się nie udała tym razem i para Saldat z Oberzig przegrała 10:21, 11:21. Plasując się ostatecznie na wysokim miejscu 5-6 i zdobywając bardzo dużo punktów do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona.
W kategorii młodzik młodszy w Imielinie zaprezentowali się nasi najmłodsi zawodnicy Michalina Kurkowska i Szymon Sylka z którymi wiążemy duże nadzieje na przyszłość.
Zarówno Szymon Sylka jak i Michalina Kurkowska są w tej kategorii wiekowej o rok i dwa lata młodsi od pozostałych zawodników.
Michalina w gronie 49 zawodniczek z całej Polski w grupie eliminacyjnej wygrała jeden pojedynek z Gabrielą Turską z MKS Orlicz Suchedniów 21:18, 21:10 oraz drugi pojedynek przegrała minimalnie z o dwa lata starszą Agnieszką Kopka z UKs Korona Pabianice 17:21, 17:21. Zajmując tym samym miejsce w turnieju w przedziale 18-34.
Natomiast w grze pojedynczej chłopców w kategorii młodzik młodszy Szymon Sylka w gronie 29 zawodników po przegrany h dwóch pojedynkach odpadł z turnieju zajmując miejsca 19-28.
Dużo lepsze miejsce w grze podwójnej zajął Szymon, gdzie w gronie tylko 9 par, które były podzielone na 3 grupy po trzy pary. Nasz zawodnik zagrał wspólnie z partnerem z WKS Śląsk Wrocław Badminton Antonim Wielgusem. Para bytowsko-wroclawska była rozstawiona z nr 3 w tym turnieju a więc wiązaliśmy jakieś nadzieję na medal. I aby dostać się do strefy medalowej musiała ta para wygrać dwa pojedynki w swojej grupie. Pierwszy pojedynek wygrali poprzez walkowera (para z UKS Hubal Białystok nie dojechała) zaś drugi pojedynek decydujący o dalszym awansie i medalu niestety przegrali z parą z AZSUŚ Katowice Szymonem Jurczyk i Hubertem Kajzer 10:21, 14:21. I to para z Katowic awansowała do najlepszej trójki w Grand Prix Polski. Parze Sylka i Wielgus przypadło miejsce 4-6.
Nie udało się również Michalinie Kurkowskiej w grze podwójnej, która pod nieobecność swojej partnerki w tym sezonie Oliwii Kosmowskiej z Gniezna musiała zagrać z inną partnerką Alicja Dubiel z BKB Mazańcowice. Niestety dwa swoje pojedynki grupowe ta para przegrała i odpadła z turnieju zajmując w gronie 19 par miejsce 13-18.
Ważny, iż takie starty jak Grand Prix Polski są bardzo potrzebne zawodnikom aby się sprawdzić na boisku badmintonowym z zawodnikami innych klubów z całej Polski.
Następne starty naszych zawodników UKS Dwójka Bytów już w tym tygodniu 28/29 styczeń br. w Luboniu (woj. wielkopolskie) w Krajowym Turnieju, na który wibieraja się ponownie Sebastian Saldat, Michalina Kurkowska oraz młodziczka Aleksandra Treder. Zaś za dwa tygodnie 4-6 luty br. do Bierunia (woj. śląskie) na Grand Prix Polski juniorów i młodzików wybierają się Paweł Szach i Aleksandra Treder aby zdobywać również kolejne punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona.