Grand Prix Polski w badmintonie – Baranów

Grand Prix Polski w badmintonie – Baranów
W dniach 18-20 lutego 2022 r. w Baranów koło Kępna w województwie wielkopolskim odbyły się kolejne Grand Prix Polski w badmintonie w kategorii junior młodszy i młodzik młodszy. Prosto z obozu badmintonowego, który odbył się w pierwszym tygodniu ferii zimowych w Wałczu w Ośrodku przygotowań olimpijskich dwójka zawodników Bytowskich wyruszyła na Grand Prix Polski aby zdobywać punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona. Na obozie w Wałczu zawodnicy pod okiem doświadczonych trenerów kadry województwa pomorskiego przygotowywali się do drugiej części sezonu badmintonowego. Dwójka Bytowskich zawodników prosto z tego obozu postanowiła spróbować swoich sił na turnieju rozgrywanym na nowej hali sportowej w Baranowie. W Grand Prix Polski, które jest drugą imprezą pod względem wielkości i ważności po Mistrzostwach Polski w naszym kraju dla badmintonistów.
W tej imprezie w dwóch kategoriach wiekowych wystartowało 205 zawodników z całej Polski, gdzie rywalizowano na 7 kortach i rozegrano ponad 300 pojedynków w ciągu trzech dni.
W najmłodszej kategorii wiekowej młodzików młodszych wystąpiła nasza bytowianka Michalina Kurkowska w dwóch grach pojedynczej i podwójnej.
W grze pojedynczej w gronie 52 zgłoszonych zawodniczek nasza młoda bytowianka rywalizowała ze starszymi nawet o dwa lata rywalkami. W swojej grupie eliminacyjnej musiała rozegrać trzy pojedynki i aby awansować do najlepszej szesnastki w turnieju. Ta sztuka udała się naszej Michalinie która pokonała kolejno Aleksandrę Nycz z UKS Tornado Donaborów 21:19, 21:17. Następnie wygrała z rozstawiona z nr 11 w tych Grand Prix Polski Leną Ogulewicz z UKS Kometa Sianów 21:4 i 21:11. W trzecim swoim pojedynku grupowym pokonała reprezentantkę UKS Hubal Białystok Amelię Łazuk 23:21, 21:14. Tym samym awansowała do najlepszej szestnastki, która już rozgrywała pojedynki systemem pucharowym. Michalina nie miała szczęścia, gdyż odrazu trafiła na zawodniczkę rozstawioną z nr 1 w tym turnieju oraz zawodniczkę nr 1 w rankingu Polskiego Związku Badmintona Aleksandrę Wasilewską z SKB Suwałki. Michalina Kurkowska postanowiła z wyżej notowaną rywalką zdobyć i powalczyć o jak najwięcej punktów. Pojedynek wygrała rywalka z Suwałk w dwóch setach 21:10 i 21:7. Ale trzeba zaznaczyć iż w całych Grand Prix Polski rywalka Michaliny nie straciła żadnego seta i wygrała całą rywalizację zajmując pierwsze miejsce. Ostatecznie Michalina Kurkowska uplasowała się na miejscach od 9 do 16. Pozostawiając bardzo dobre wrażenie na większości trenerów z całej Polski obserwujących grę naszej bytowianka.
W grze podwójnej Michalina Kurkowska wspólnie ze swoją partnerką Oliwia Kosmowską z UKS PowerBad Gniezno były rozstawione z nr 5 w gronie 18 par zgłoszonych. W grupie eliminacyjnej miały do rozegrania dwa pojedynki aby awansować do najlepszej szóstki. Pierwszy pojedynek zagrały przeciwko zawodniczkom z UKS Tornado Donaborów Wiktoria Goj i Julią Małolepszą wygrywając pewnie 21:10 i 21:17. W następnym pojedynku który decydował o bezpośrednim awansie do fazy grupowej i najlepszej szóstki w tym turnieju spotkały się z zawodniczkami UKS Hubal Białystok Hanną Szukają i Agatą Wasiluk. Niestety mecz stojący na dobrym poziomie w dwóch setach na przewagi wygrały rywalki z Białegostoku 23:21, 23:21. Zaznaczyć należy iż nasza para bytowsko – gnieźnieńska zarówno w pierwszym jak i w drugim secie miały lotki setowe ale niestety zabrakło zimnej krwi w wykończeniu wypracowanych sobie akcjach. Ostatecznie para Oliwia Kosmowska z Gniezna wspólnie z bytowianka Michalina Kurkowską uplasowały się na miejscu w przedziale  7-12.
Drugim naszym reprezentantem z UKS Dwójka Bytów był junior młodszy Sebastian Saldat, który zagrał w grze pojedynczej i mieszanej z Natalia Śrama z UKS Lotka Ostrów Wielkopolski. Zarówno Sebastian jak i Natalia przez ostatnie dni mieli bardzo intensywne treningi na obozie w Wałczu. Trenerzy im zaserwowali 3 treningi dziennie i dodatkowo siłownie i basen. A więc mieli bardzo mocną dawkę treningową, co odbiło się na występie z tak zwanego marszu w tym turnieju. Ale jak mówią zarówno Sebastian jak i jego partnerka boiskowa efekty mają być widoczne na majowych Mistrzostwach Polski a nie na tym turnieju.
W grze pojedynczej w gronie 51 singlistów Sebastian musiał rozegrać kwalifikacje w grupie aby dostać się do najlepszej szesnastki. Niestety ta sztuka się nie udała Sebastianowi przegrywając swoje dwa pojedynki z Tymoteuszem Cybulskim z Beninca UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle 18:21, 7:21 oraz drugi pojedynek z Arturem Pruszkowskim z AZSWAT Warszawa w trzech setach 9:21, 23:21, 17:21. Jak mówi Sebastian Saldat szkoda tego przegranego pojedynku z Arturem Pruszkowskim zwłaszcza w trzecim secie, gdzie czuł już mocno zmęczenie po obozie sportowym i zabrakło tej świeżości i dokładności, ale liczę że obóz sportowy w Wałczu przyniesie mu efekty sportowe w następnych turniejach.
W grze mieszanej w gronie 28 par zgłoszonych do tych Grand Prix Polski, para Natalia Śrama i Sebastian Saldat byli rozstawieni z nr 10 co dało im bezpośredni już udział w turnieju głównych bez dodatkowych pojedynków eliminacyjnych. A więc czekali na swoich rywali z eliminacji. Trafili niestety na mocną parę Tymoteusz Cybulski z Kędzierzyna – Koźle i Alicję Syrek z UKS Unia Bieruń. Mecz był niestety pod dyktando rywali i to oni awansowali do ćwierćfinału wygrywając w dwóch setach do 6 i 5. Było widać ogromne zmęczenie obozem sportowym, brak szybkości i dojść do lotek zarówno Natalia i Sebastian czuli swoje nogi jakby były z ołowiu takie ciężkie podkreślają swoją przegraną w takim rozmiarze. Ostatecznie i tak uplasowali się na miejscach w przedziale 9-16 zdobywając punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona, które zdecydują o awansie na Mistrzostwa Polski.
W dniach 26/27 lutego br. wystąpią w Krajowym Turnieju w Solcu Kujawskim młodzik i młodzik młodszy nasza reprezentacja UKS Dwójka Bytów.
Zdjęcia z Grand Prix Polski z miejscowości Baranów naszej dwójki reprezentantów UKS Dwójka Bytów Sebastiana Saldat i Michaliny Kurkowskiej .
IMG_20220219_132525322 IMG_20220218_195736248_2 IMG_20220218_135802415_2 IMG_20220219_140051298 IMG_20220219_143755628_2

Comments are closed.