Laboratoria Przyszłości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentu i rozwijaniu zainteresowań.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok          w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

https://youtu.be/bY7JTuDc6D0

Cel programu

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Bytowie uzyskała wsparcie finansowe   

 w wysokości 217.800zł (słownie: dwieście siedemnaście tysięcy złotych)

w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Udział w programie zapewnił naszej placówce stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

 

 

Zakupiony sprzęt

w ramach programu

Z przyznanych środków zakupiono  nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania na lekcjach techniki i innych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych- kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Dzięki zakupionemu sprzętowi uczniowie będą mogli  uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Zamówiony sprzęt podzielono na trzy części:

  • Część pierwsza obejmuje  sprzęt i wyposażenie edukacyjne.
  • Część druga obejmuje sprzęt i wyposażenie do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku.
  • Część trzecia obejmuje sprzęt i wyposażenie nagłośnienia.

 

W ramach części pierwszej do placówki dostarczono:

- 12 zestawów klocków do kodowania dla klas 1-3,

- 8 zestawów klocków do kodowania dla klas 4-8,

- 10 zestawów klocków-warsztat robotyki,

- drukarkę wraz z filamentami o różnych kolorach,

- laptop do drukarki 3d,

- 8 kompletów mikrokontrolera z czujnikami i akcesoriami,

- stację lutowniczą z gorącym powietrzem.

 

Wyżej wymieniony sprzęt zostanie wykorzystany przez nauczycieli i uczniów w czasie lekcji edukacji informatycznej, informatyki, techniki oraz zajęć rozwijających.  Nowoczesne pomoce pomogą w kształtowaniu, rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i logicznego myślenia, umiejętności w zakresie nauk  informatycznych, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy.

W ramach części drugiej do placówki dostarczono:

- 24 sztuki googli VR z trzyletnią gwarancja na oprogramowanie,

- kamerę przenośną cyfrową,

- statyw z akcesoriami,

- oświetlenie do realizacji nagrań,

- mikrofon kierunkowy z akcesoriami,

- Gimbal,

- aparat fotograficzny z akcesoriami,

- mikroport z akcesoriami,

- oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia materiału video.

 

Pozyskany sprzęt będzie wykorzystywany przez nauczycieli i uczniów do rejestrowania imprez, uroczystości szkolnych. Google VR będą  wykorzystane w celach edukacyjnych i ułatwiających realizację podstawy programowej takich przedmiotów jak: biologia, historia, matematyka, język polski.

 

W ramach części trzeciej części do placówki dostarczono:

- 3 kolumny akumulatorowe przenośne ze statywami i podwójnymi mikrofonami,

- 1 zestaw nagłośnieniowy z głośnikiem dookulnym z czterema głośnikami niskotonowymi z mikserem,

- 8 sztuk głośników 1 drożnych technika 100V,

- Powermixer

- Mikser 8 kanałowy z wbudowanym odtwarzaczem USB, Bluetooth

- 2 kolumny aktywne dwudrożne,

- soundbar,

- 5 kompletów mikrofonów bezprzewodowych,

- 2 sztuki mikrofonów pojemnościowych kierunkowych kardioidalnych,

- mikroporyt z nadajnikami,

- mikrofon kierunkowy superkardioidalny,

- okablowanie, baterie akumulatorowe.

Pozyskany sprzęt będzie na bieżąco wykorzystywany do organizacji imprez, apeli, uroczystości szkolnych.

 

Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów. Nauczyciele przejdą  pierwsze szkolenia,  żeby wiedzieć, jak pracować razem z dziećmi wykorzystując ten nowoczesny sprzęt. Nowoczesne technologie uatrakcyjnią i ułatwią uczniom przyswajanie wiedzy. Ponadto nauka przez doświadczenie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów uczenia się.

Zapraszamy do śledzenia naszych doświadczeń i pracy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu na stronie internetowej szkoły oraz szkolnym Facebooku.

 

Koordynator: Katarzyna Wyczk

 

 

Comments are closed.