LOTKA BYTÓW MISTRZEM POLSKI

Na Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych w badmintonie do Choroszczy k/ Białegostoku w dniach 20-22, XII. 2013 r. po raz pierwszy pojechała reprezentacja naszego klubu UKS U-2 Lotka Bytów i od razu zdobyła Mistrzostwo Polski.

Do tych mistrzostw zostało zakwalifikowanych 6 najlepszych drużyn z naszego kraju, o najmniejszej sumie miejsc trzech zawodników w grach pojedynczych i dwóch par w grze podwójnej z danego klubu w klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona. Nasz klub w tej stawce był najwyżej sklasyfikowany w tym rankingu i zagrał z nr 1.

Oprócz naszego kluby w tych Mistrzostwach startowały ekipy UKS Hubal Białystok, SKB Suwałki, PMKS Chrobry Piotrowice, UKSB Milenium Warszawa oraz gospodarze LUKS Badminton Choroszcz.. W każdym zespole musiało być pięciu zawodników i jedna zawodniczka rezerwowa.

Nasz klub reprezentowały dziewczęta, na co dzień trenujące w Szkole Podstawowej nr 2 w Bytowie: Klaudia Peplińska Anna Duda, Laura Bujak, Ola Sieprawska, Weronika Niklas, i Anna Radtke.

System rozgrywek tych Mistrzostw był grupowo – pucharowy. Do grupy pierwszej trafiły UKS U-2 Lotka Bytów, PMKS Chrobry Piotrowie oraz gospodarze LUKS Badminton Choroszcz, zaś do drugiej grupy ekipy z Białystoku, Suwałk i Warszawy.

Grano pięć gier w grupach kolejno: grę pojedynczą pierwszy zawodnik, grę podwójną pierwsza para, grę pojedynczą drugi zawodnik, grę podwójną druga para i na koniec trzeci zawodnik grę pojedynczą.

W pierwszym pojedynku nasz zespół wygrał wszystkie swoje mecze i pokonał 5:0 ekipę gospodarzy LUKS Badminton Choroszcz, następnie spotkali się z zespołem z Piotrowic i tu również nasze dziewczęta nie miały problemów w pokonaniu tej ekipy w stosunku 5:0. Tym samym zajmując pierwsze miejsce w grupie dostały się do finału, gdzie spotkały się już w walce o złoty medal z ekipą UKS Hubal Białystok.

W fazie finałowej mecz toczył się do wygrania trzech gier przez którąś z drużyn.

Mimo, iż wielu trenerów z innych ekip uważało nas za faworytów tych Mistrzostw ja jako trener przestrzegałem przed pewnością siebie i powtarzałem, iż dopóki lotka w grze nie dzielimy jeszcze medali. Przecież klub z Białystoku, to obecnie potęga na mapie Polski w badmintonie prawie w każdych kategoriach wiekowych. Moje dziewczęta podeszły do tego meczu bardzo skoncentrowane i wiedziały, że końcowy sukces to będzie historycznym sukcesem naszego klubu w historii ośmioletniej działalności sekcji badmintona w naszym mieście.

W pierwszej grze nasza obecnie najlepsza zawodniczka w tej kategorii Anna Duda (1 miejsce na listach klasyfikacyjnych PZBad.) pokonała gładko rywalkę Emilę Drągowską (13 miejsce na listach PZBad.) 2:0 (21:4, 21:4). A więc bardzo dobry początek, bo było 1:0 dla naszej drużyny – mówi trener Jerzy Saldat. Do drugiej gry na boisku pokazały się A. Duda z Laurą Bujak para nr 2 na listach PZBad. a naprzeciwko ich stanęła para z nr 8 Karolina Cieślik z Gabrielą Kułakowską. Pierwszy set nasze dziewczęta kompletnie wybiły z rytmu swoje rywalki z Białystoku i pewnie wygrały seta 21:4, zaś drugi set już nie wyglądał do tych łatwych i aby go wygrać nasze dziewczęta musiały stoczyć wyrównaną walkę, z której wyszły zwycięsko 21:17. I po dwóch grach stan meczu był 2:0 dla Bytowa.

Do trzeciej gry tym razem pojedynczej wyszła na boisko nasza zawodniczka Klaudia Peplińska (nr 5), gdzie naprzeciwko niej stanęła Aleksandra Radziszewska (nr 16). Klaudia wiedziała, że na niej teraz spadł duży ciężar wygra mecz to nasza drużyna ma złoty medal przegra trzeba będzie jeszcze dalej walczyć.

Z tą dużą presją nasza zawodniczka miała w pierwszym secie duże problemy, bo przegrywała 10:15 a następnie 15:19. Kolejne trzy wygrane lotki przez Klaudię dało jej wiarę, że można tego seta jeszcze wygrać i tak się stało bardzo dobre zagrania mocnymi smeczami zakończyła wygraną tego seta nasza zawodniczka 21:19. W drugim secie to nasza zawodniczka przez cały czas kontrolowała przebieg gry wygrywając 21:15 i swój mecz 2:0, a nasza drużyna zdobyła trzecią wygraną przeciwko UKS Hubal Białystok i złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski.

Bardzo się cieszę z tego historycznego sukcesu naszego klubu Lotki Bytów, i mogę powiedzieć, że nasza ośmioletnia praca nie poszła na marne i że dziewczęta odwdzięczyły mi się za moją włożoną pracę w ich umiejętności. Obiecujemy, że po tych dwóch medalach Mistrzostw Polski, jakie w tym roku zdobyliśmy dla klubu (w maju w grze podwójnej A.Duda z L.Bujak w Indywidualnych MP zdobyły brązowy krążek i teraz ten drużynowy złoty medal) nie przestajemy pracować nad dalszymi sukcesami – mówi trener naszej drużyny Jerzy Saldat

Wszystkie złote medalistki tych Mistrzostw zgodnie powtarzały, iż jest to dla nich wspaniały prezent w tym roku pod choinkę jak również dla ich rodziców i oczywiście dla trenera, który poświęca nam bardzo wiele czasu na treningach. Rodzice zawodniczek bardzo ciepło i wystrzałowo przywitały złote medalistki (fotografie w załączniku).

Wszyscy zawodnicy oraz zarząd Lotki Bytów, chciałby w tym miejscu bardzo podziękować za bardzo dobrą współpracę oraz za wkład finansowy w rozwój tej dyscypliny Gminie Bytów, Starostwu Powiatowemu oraz prezesowi firmy Drutex Panu Leszkowi Gierszewskiemu oraz Państwu Oldze i Stanisławowi Kukla, bo bez nich udziału nie było, by tego sukcesu.