Badmintonowy turniej „Dwójki” w Sianowie

Zawodnicy bytowskiej „Dwójki” w dniu 18.10.2014 r. wyjechali na ogólnopolski turniej młodzików młodszych do Sianowa na turniej o „Bursztynową rakietę” w badmintonie.

Z imprez wrócili z sukcesami ze złotym medalem w grze podwójnej.

Do Sianowa pojechały wraz z trenerem Jerzym Saldatem dwie zawodniczki w kategorii młodzik młodszy Weronika Niklas i Anna Radtke. Dziewczęta wystartowały w grze pojedynczej, gdzie w swoich grupach eliminacyjnych wygrały po dwie gry i po jednej przegrały, co uplasowało ich na drugim miejscu w grupach, a w końcowej klasyfikacji uplasowały się na miejscach od 5 do 8 w gronie 16 zawodniczek. Bardzo blisko zwycięstwa w grupie była Ania Radtke, która w swojej grupie miała główną faworytkę w turnieju Joannę Kosarzycką  z MKB Lednik Miastko i z która minimalnie przegrała walkę o wyjście z grupy z pierwszego miejsca. Ania rozegrała ze starszą o dwa lata rywalką z Miastka zacięty pojedynek. W pierwszym secie nasza zawodniczka wygrała 11:10, w drugim i trzecim secie rywalka była lepsza i wygrała 11:4 i 11:9, zaś w czwartym secie znów Ania pokazała swój charakter walki i wygrała seta 11:9. Przy stanie w setach 2:2 decydował o zwycięstwie piaty set i przy stanie 10:10 ania minimalnie się pomyliła i punkt zdobyła zawodniczka z Miastka i to dało jej zwycięstwo w secie 11:10 i w całym spotkaniu w setach 3:2. Jak później okazało się Joanna Kosarzycka wygrała całym turnieju.

Turniej w Sianowie rozgrywany był w próbnym systemem rozgrywania spotkań. Podobnie jak w tenisie stołowym gra się do trzech wygranych setów, a sety trwają do zdobycia 11 punktów, lecz przy stanie 10:10 następny już punkt decyduje o zwycięstwie{nie gra się na przewagi). Przez ten system gra staje się o wiele jeszcze szybsza i ciekawsza – tak uważa wielu już trenerów. Prawdopodobnie ten system już w badmintonie będzie obowiązywał od przyszłego sezonu we wszystkich turniejach badmintonowych na całym świecie.

To, co nie udało się Ani Radtke w grze pojedynczej udało się wspólnie z Weroniką Niklas w grze podwójnej. W gronie 9 par w swojej grupie spotkały się właśnie z rywalkami i faworytkami turnieju z Lednika Miastko J. Kosarzycką i Natalią Maciupką. Nasze dziewczęta stanęły na wyżyny i pokonały starsze zawodniczki z Miastka w setach 3:1 (11:7, 11:6, 9:11, 11:9) oraz w drugim spotkaniu w grupie pokonały Julię Bajerską (MMKS Gdańsk) i Amelię Draga (UKS Iskra Babimost) w setach 3:0 (11:5, 11:5, 11:5), co dało im pierwsze miejsce w grupie i awans bezpośredni do finału turnieju, gdzie spotkały się z parą gospodarzy z UKS Kometa Sianów Martyną Kowalczyk i Patrycją Koszmar. Spotkanie było bardzo emocjonujące i rozegrano, aż 5 setów, lecz ten ostatni set decydujący wygrała nasza para Weronika i Ania 11:7 i cały mecz 3:2 (11:10, 4:11, 11:9, 9:11, 11:7) tym samym zdobywając złote medale. Słowa pochwały należą się Ani i Weronice, że wytrzymały dużą presję spotkania grając przeciwko gospodarzą turnieju jak i pokonanie dużo starszych i bardziej ogranych zawodniczek należących do faworytek turnieju dziewczęta z Miastka, dodając, że ten sukces da im wiarę w dalsze sukcesy na boiskach badmintonowych – komentuje Jerzy Saldat.