Turniej Badmintona w Miastku

W dniu 10.01.2015 r. na pierwszy Krajowy Turniej w badmintona w tym roku wybrała się ekipa UKS „Dwójka” Bytów oraz swój pierwszy start w takim turnieju zanotowali młodzi badmintoniści z bytowskiej „dwójki” w kategorii „Żaki” (U – 11, klasy I-IV). Zabrałem wyróżniających się pięciu zawodników w kategorii „Zak”, którzy trenują badmintona od 4 miesięcy w naszym klubie, aby po raz pierwszy mogli sprawdzić swoje umiejętności z rówieśnikami innych klubów min. z Miastka, Polanowa, Sławna i Sianowa – mówi trener Jerzy Saldat. W gronie 11 zawodniczek w kategorii „Żak” wystąpiła Kornelia Treder i Karolina Brzozecka. Kornelia w swojej grupie eliminacyjnej wygrała jeden pojedynek i jeden przegrała co dało jej 2 miejsce w grupie i IV miejsce w ogólnej klasyfikacji generalnej. Natomiast mniej szczęścia w losowaniu miała Karolina, która zmierzyła się ze starszymi o rok zawodniczkami (a w takim wieku rok różnicy to bardzo dużo podkreśla trener) przegrała w grupie dwa mecze, co uplasowało ją na miejscach VII – XI. Wśród chłopców w tej samej kategorii „ Żaków” wystąpiło naszych 3 zawodników. Najmłodszy Janek Kurkowski (II klasa) w swojej grupie przegrał dwa mecze, co dało mu miejsce w gronie 11 zawodników w przedziale od VII do XI. Natomiast trzecioklasista Sebastian Saldat wygrał dwa pojedynki, a trzeci przegrał z późniejszym triumfatorem turnieju i dało mu to miejsce IV w ogólnej klasyfikacji. Nasz najstarszy „Żak” czwartoklasista Paweł Szach wygrał swoje trzy pojedynki w grupie eliminacyjnej, co dało mu prawo dalszej walki w półfinale, gdzie spotkał się z zawodnikiem z Polanowa Wojciechem Lebiodą i wygrywając pojedynek w dwóch setach 11:8 i 11:9 („żaki” grają do 11 pkt.). W finale Paweł spotkał się z zawodnikiem miejscowego „Lednika” Miastko Błażejem Lange i musiał niestety uznać wyższość przeciwnika, który wygrał w dwóch setach 11:2 i 11:3. Ale uważam, że II miejsce jest bardzo dobrym miejscem i rokuje nadzieje na jeszcze lepszą w przyszłości grę Pawła w innych turniejach – podkreśla Jerzy Saldat.

Ten turniej dla tych młodych zawodników był przede wszystkim nauką i obyciem się z atmosfera na turniejach badmintonowych, myślę, że ten cel został w 100% wykonany, bo sami zawodnicy powiedzieli, że chcą już za miesiąc ponownie pojechać i zrewanżować się za te niektóre porażek. Myślę, że następnym razem zabiorę jeszcze większą grupę tak młodych zawodników, aby nabierali doświadczenia – mówi opiekun naszego klubu.

W kategorii młodzik młodszy ze względów osobistych nie mogły uczestniczyć nasze dwie najlepsze zawodniczki w tej kategorii Weronika Niklas i Anna Radtke. W tej kategorii trener wystawił dwóch zawodników Piotra Sierzputowskiego i Igora Kwasigrocha, dla których był to również turniej, na którym mieli się uczyć i zdobywać doświadczenie z lepszymi zawodnikami. W swoje grupie eliminacyjnej Piotr przegrał dwa pojedynki i jeden wygrał z zawodnikiem z Miastka, co dało mu w klasyfikacji ogólniej miejsca od VII –IX , zaś Igor w trzy osobowej grupie przegrał po zaciętym boju dwa swoje mecze, ale uważam, że pozostawili dobre wrażenie i nie oddawali tak łatwo pola na boisku, trzeba im podziękować za waleczność i grę o każdy zdobyty punkt.

W kategorii młodzik to już występ naszych kadrowiczek Polski Anny Dudy i wracającej do zdrowia po kontuzji Laury Bujak. Ta ostatnia wystąpiła tylko w grze podwójnej, gdyż do końca jeszcze nie jest w pełni sił. Natomiast nasza trzecia młodziczka Ola Sieprawska nadal leczy kontuzję ścięgna Achillesa. W grze podwójnej w gronie pięciu par Ania Duda z Laurą Bujak wygrały trzy pojedynki i jeden przegrały z zawodniczkami z Miastka w trzech setach 1:2 (20:22, 21:19, 10:21). Szkoda zwłaszcza pierwszego seta, w którym nasze zawodniczki minimalnie na przewagi przegrały ze starszymi o rok zawodniczkami z „Lednika” Miastko. Ta jedna porażka dała im II miejsce.

W grze pojedynczej Ania Duda w grupie eliminacyjnej nie miała żadnych problemów z pokonaniem trzech rywalek z Miastka i Polanowa w setach po 2:0. W finale spotkała się z zawodniczką z Miastka o rok starszą Joanną Dorawą, z którą Ania nigdy nie mogła wygrać na turnieju i zawsze były to pojedynki trzy setowe. Na listach PZBad., nasza Ania zajmuje obecnie 6 miejsce, zaś jej rywalka 9, a więc zapowiadał się bardzo ciekawy finał. W pierwszym secie od samego początku prowadzenie uzyskała nasza zawodniczka i skutecznie odbierała ataki rywalki z Miastka, co dało jej coraz większą przewagę w końcówce seta i ostatecznie wygrana 21:15. W drugim secie nasza zawodniczka zaczęła fatalnie przegrywając 0:6 i już do końca nie zdołała dogonić rywalki przegrywając tego seta 15:21. Stan pojedynku wyrównał się w setach 1:1. W trzecim secie oby dwie zawodniczki grały bardzo zachowawczo nie chcąc popełnić zbyt dużo błędów i pojedynek stał się bardzo wyrównany nikt nie uzyskiwał większej przewagi. W końcówce tego seta więcej zimnej krwi i mniej błędów zrobiła nasza zawodniczka, co dało jej zwycięstwo 21:18 i w całym meczu 2:1 w setach. Był to bardzo wyrównany mecz, ale cieszę się, że to moja zawodniczka końcu przełamała się i po raz pierwszy wygrała z tą zawodniczką i widać, coraz większe postępy u Ani w grze, co rokuje bardzo dobrze na następne turnieje – cieszy się Jerzy Saldat.

Następne turnieje już niebawem w Solcu Kujawski i w Kępnie.