Krajowy Turniej Juniorów Młodszych i Młodzików Młodszych w Miastku

Forma badmintonistów rośnie i są medale

W dniu 12.10.2019 r. odbyły się dwa turnieje w Miastku oraz w Starogardzie Gdańskim. W oby tych turniejach uczestniczyli młodzi badmintoniści z Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów. Choć to dopiero półtora miesiąca nowego sezony dla badmintonistów to widać, że z turnieju na turniej rośnie forma zawodników trenera Jerzego Saldata.

W Miastku odbył się Krajowy Turniej dla juniorów młodszych i młodzików młodszych zaliczany do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona. W turnieju uczestniczyło 75 zawodników z ponad 14 klubów i czterech województw (pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego).

Jako junior młodszy Paweł Szach wystąpił w trzech grach: pojedynczej, podwójnej i mieszanej. Najlepiej poszło Pawłowi gra mieszana w której wystąpił wspólnie z Julią Bajerską z MKS Bursztyn Gdańsk. W swojej grupie eliminacyjnej wygrali swoje dwa pojedynki aby w finale spotkać się z zawodnikami o rok starszymi z MLKS Solec Kujawski Jakubem Kolasińskim i Zuzanną Sokołowską. Jedynie para bytowsko-gdańska miał mały opór swoich przeciwników w pierwszym secie, którego ostatecznie wygrali 21:17, zaś w drugim secie już zdecydowanie lepsi byli Paweł z Julia wygrywając 21:7 i zdobywając I miejsce w turnieju.

W grze podwójnej Paweł Szach pod nieobecność swojego boiskowego partnera z MKB Lednik Miastko Błażeja Lange, nasz zawodnik wyjątkowo zagrał z zawodnikiem z Polanowa Wojciechem Lebiodą. W swojej grupie wygrali dwa pojedynki i jeden przegrywając z parą z PTS Puszczykowo Jakubem Mikołaczakiem oraz Jakubem Standar w trzech setach 15:21, 21:19 i 17:21. Co dało im drugie miejsce w grupie eliminacyjnej i ostatecznie uplasowali się w turnieju na 4-6 miejscu. Na takim samym miejscu uplasowała się para bytowsko – polanowska Sebastian Saldat i Kacper Pyter, którzy po raz pierwszy zagrali wspólnie ze sobą i oboje są w tym sezonie jeszcze jako młodzicy. Para Saldat i Pyter będą w tym sezonie razem startować przez cały sezon tak ustalili ich klubowi trenerzy. W turnieju miasteckim swojej grupie również wygrali dwa pojedynki i jeden przegrali z parą z KS Badminton School Gdynia Antonim Jabłońskim i Oliwierem Grzechnik w dwóch setach 11:21 i 22:24. Jak się później okazało para z Gdyni została zwycięzcami całego turnieju. A para Saldat/Pyter uplasowała się na miejscu 4-6.

W grze pojedynczej Sebastian Saldat jako młodzik wystąpił w turnieju juniorów młodszych w Miastku i po wygraniu jednego pojedynku i jednej porażce uplasował się na miejscu w przedziale 9-16. Startowało 24 zawodników. Natomiast Paweł Szach wygrał swoje dwa pojedynki grupowe awansując do najlepszej ósemki turnieju, gdzie o wejście do półfinału spotkał się z bardzo dobrym zawodnikiem i o rok starszym Jakubem Kolasińskim (MLKS Solec Kujawski). Pojedynek trwał 42 minuty i trzy sety. Paweł w pierwszym secie minimalnie uległ rywalowi 19:21, zaś w pozostałych dwóch setach wygrał dwukrotnie 21:17 i 21:17. W półfinale nieco zmęczony nasz zawodnik znów stoczył o rok starszym zawodnikiem z PTS Puszcykowo Jakubem Standar pojedynek trzysetowy i trwający 43 minuty. Tym razem lepszym był zawodnik z wielkopolski wygrywając z naszym bytowiakiem 14:21, 21:12 i 21: 17.

W kategorii młodzik młodszy naszych dwóch zawodników Julia Fabiszewska i Kryspin Garski bardzo dobrze wypadli w tym turnieju zbierając dużo doświadczenia na boisku jak i punktów do klasyfikacji PZBad. Wśród sześciu par w grze mieszanej nasza bytowska para Julia Fabiszewska i Kryspin Garski rozegrali dwa pojedynki, jeden wygrywając i drugi przegrywając, co uplasowało ich na miejscu 3/4 w całym turnieju zdobywając brązowy medal. W grze pojedynczej nieco gorzej poszło naszemu młodemu badmintoniście Kryspinowi Garskiemu, który po wygraniu pierwszego pojedynku i porażce w drugim pojedynku uplasował się na miejscu w przedziale 6-10. Wystąpiło 16 zawodników. Natomiast wśród 25 zawodniczek w grze pojedynczej młodziczek młodszych Julia Fabiszewska wygrała swoje dwa pojedynki grupowe i w ćwierćfinale spotkała się o awans do najlepszej czwórki z Antoniną Wnuk z Ks Badminton School Gdynia. Od samego początku do końca był pod dyktando bytowianki, która wygrała w dwóch setach 21:15 i 21:16. W półfinale spotkała się o dwa lata starsza rywalka z MKB Lednik Miastko Mileną Bublewicz. Niestety rywalka z Miastka rozstawiona z nr 2 w tym turnieju była jeszcze tym razem poza zasięgiem naszej młodziutkiej ale bardzo obiecującej  Julii Fabiszewskiej – mówi trener klubowy Jerzy Saldat. Ale plasując się na miejscu medalowym 3-4 dało Julii dużo punktów do klasyfikacji PZBad. I doświadczenia na tego typu turniejach.

W Starogardzie Gdańskim, gdzie rozegrano również 12.10.2019 turniej Baltic Cup II edycja. Tam trójka zawodników z Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów wybrała się z rodzicami naszej młodej niespełna 8 latki Michaliny Kurkowskiej, która wystąpiła w kategorii U9. Nasza bardzo obiecująca młoda bytowska badmintonistka Michalina Kurkowska wygrała trzy swoje pojedynki i jeden przegrywając z Ukraińską zawodniczką Kirą Buianovą w trzech setach 21:13, 15:21, 16:21.  Ostatecznie dało naszej popularnej w klubie „Misi” druga pozycję w tym turnieju.

Natomiast Jan Kurkowski i Wiktoria Skoneczna zagrały w otwartym turnieju w Starogardzie Gdańskim razem z seniorami. Z racji na swój młody wiek oboje jeszcze młodzikami rozegrali pojedynki z zawodnikami w kategorii „C’. I w tej kategorii wśród Pań wszystkie swoje cztery pojedynki wygrała Wiktoria Skoneczna plasując się na I miejscy, zaś w grze pojedynczej jej klubowy kolega Jan Kurkowski wśród 10 Panów przegrał swoje dwa grupowe pojedynki ci uplasowało go na miejscu 7-10.

W grze mieszanej Wiktoria Skoneczna z Janem Kurkowskim wśród 11 par uplasowali się na miejscu 4-6 z jednym pojedynkiem wygranym i jednym przegranym.

Jak widać po tych dwóch występach w Miastku i Starogardzie Gdańskim forma moich zawodników z młodszego pokolenia zaczyna rosnąć z turnieju na turniej, a więc należy się tylko cieszyć, iż praca na treningach nie idzie na marne, ale trzeba jeszcze dużo pracować aby pewne elementy w grze poprawić – ocenia występ swoich podopiecznych trener  UKS „Dwójka’ Bytów Jerzy Saldat

zdj. 0 brązowi medaliści w grze mieszanej w Miastku w kategorii młodzik młodszy Kryspin Garski i Julia Fabiszewska
zdj 1 gra mieszana w Miastku Paweł Szach i Julia Bajerska z Gdańska najlepsza para turnieju
zdj 2 najlepsza para mieszana na Krajowym Turnieju w Miastka z pucharami
zdj. 3 Starogard Gdański na drugim miejscy (po lewej stronie) Michalina Kurkowska z UKS Dwójka Bytów
zdj. 4 Ekipa badmintonistów „dwójki” Bytów od lewej strony Jan Kurkowski Wiktoria Skoneczna (złota medalistka), Michalina Kurkowska (srebrna medalistka) z medalami