Grand Prix Polski Gold w badmintonie – Józefosław k/Warszawy

W dniach 30.11 – 01.12.2019 r. w Józefosławie k/Warszawy w Centralnym Ośrodku Szkolenia badmintonistów odbył się turniej Grand Prix Polski Gold w kategorii junior młodszy. Naszym reprezentantem z Bytowa w tym turnieju był Paweł Szach, który występuje w tej kategorii wiekowej dopiero pierwszy rok. A więc jechał aby sprawdzić swoje siły i umiejętności z najlepszymi w Polsce oraz zbierać doświadczenie, taki był cel na ten turniej dla Pawła mówi klubowy trener Jerzy Saldat.

Paweł wystąpił w dwóch grach w mieszanej z Julią Bajerską z UKS Bursztyn Gdańsk oraz z Błażejem Lange z MKB Lednik Miastko w grze podwójnej.

W pierwszym pojedynku mikstowym Paweł wraz Julią w swojej grupie eliminacyjnej od razu trafili na bardzo mocną parę z SKB Suwałki Michała Aleksandrowicza i Ulyanę Volskaya przegrywając pojedynek 7:21 i 11:21. W drugim pojedynku grupowym było już znacznie lepiej , gdzie pokonali parę Adam Krukowski (JKB BadKurp Stegna) i Amelię Jaworską (UKS Korona Pabianice) w dwóch setach 21:8 i 21:18. w trzecim pojedynku grupowym para bytowsko-gdańska rozegrali bardzo zacięty pojedynek przeciwko Filipowi Wiercińskiemu (KS Badminton Kobierzyce) i Justynie Biernot (BKB Set Mazańcowice). Pomimo, iż trwał tylko dwa sety to sety te były rozgrywane na przewagi i po 35 minutach niestety nasza para została pokonana 20:22 i 26:28. W tym pojedynku naprawdę mogło się wydarzyć wszystko i pojedynek mogli na swoją korzyść rozstrzygnąć Paweł i Julia, niestety zabrakło w końcówce trochę pewności siebie – mówi Jerzy Saldat trener Pawła Szacha.

A więc para bytowsko-gdańska zajęła w swojej grupie trzecie miejsce i pozostało im walka o miejsce 13-14 w całym turnieju. Tam spotkali się z parą Michał Szczypka (BKB Set Mazańcowice) i Małgorzata Muszyńska (UKS Plesbad Pszczyna). I ponownie pojedynek ten pomimo walki o 13 miejsce w turnieju to dostarczył wiele emocji i walki zarówno z jednej strony jak i z drugiej strony. W pierwszym secie Paweł z Julią znów przegrali seta na przewagi 20:22, zaś w drugim secie zdecydowanie dominowała para z Bytowa i Gdańska wygrywając 21:14. A więc trzeci set miał zdecydować która para zajmie 13 miejsce. Żadna z par nie chciała oddać tego miejsca i walka toczyła się o każdą lotkę i trzeba było walczyć ponownie na przewagi dwóch lotek i tym razem dobre ataki Pawła i obrona Juli na siatce sprawiły, że to pomorska para wygrała ten bój o 13 miejsce w trzecim secie 26:24. Pojedynek trwał 47 minut.

W grze podwójnej gdzie bytowiak Paweł Szach zagrał wspólnie z Błażejem Lange z Miastka w grupie eliminacyjnej w tym turnieju wygrali dwa pojedynki i jeden przegrali, co dało im walkę w całym turnieju o miejsce 11-12. W pojedynku o pierwsze miejsce w grupie Paweł z Błażejem przegrali z Michałem Szczypką i Jacobem Toczek oboje z BKB Set Mazańcowice. Pojedynek był prowadzony w bardzo szybkim tempie akcje były bardzo krótkie ale niestety to para z Mazańcowic była lepsza wygrywając z naszą parą 21:17 i 21:15.

W pojedynku o 11 miejsce para bytowsko-miastecka spotkali się z parą Adam Krukowski (JKB BadKurp Stegna) i Andrzej Pięta (MKS Orlicz Suchedniów). W niedzielne popołudnie gdzie został rozegrany ten pojedynek to para Paweł Szach i Błażej Lange okazali się zdecydowanie lepszą parą od Adama Krukowskiego i Andrzeja Pięty wygrywając pewnie 21:13 i 21:14. Plasując się ostatecznie na 11 miejscu w Grand Prix Polski Gold w Józefosławie. Paweł Szach wspólnie z trenerem Jerzym Saldatem nie do końca są zadowoleni z tego wyniku, gdyż mogło być lepiej i uplasować się w pierwszej dziesiątce, takie były plany. Ale trzeba podkreślić , iż nasz zawodnik wspólnie z partnerami w grach podwójnych pojechali bez trenerów i musieli sobie radzić sami bez żadnych podpowiedzi z boku a jedynie opiekunem był rodzic zawodnika.

Wyniki Grand Prix Polski Gold w Józefosławie

Gra podwójna chłopców

XI miejsce – Paweł Szach z Błażejem Lange (MKB Lednik Miastko)

Gra mieszana

XIII miejsce – Paweł Szach z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk)

Turniej Badmintona z Decathlon Polska w Gdańsku

Dabew Team z „dwójki” Bytów zdobywa medale w Gdańsku

Natomiast trener Jerzy Saldat z bytowskiej „dwójki” wraz z młodą kadrą badmintonistów Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów wystąpiła w dniu 01.12.2019 r w turnieju badmintonowym Decathlon Polska w Gdańsku.

Trener naszych badmintonistów zabrał 17 młodych zawodników, wśród których była grupa zawodników, którzy po raz pierwszy wystąpili na turnieju badmintonowym. Jak mówi trener Jerzy Saldat celem ich było zdobywanie doświadczenia i ogrywanie się z innymi zawodnikami aby na przyszłość mogli wygrywać i zdobywać medale. Zaś pozostali już bardziej doświadczeni zawodnicy mieli postawiony przez trenera cel zdobycie medalu. W sumie zabraliśmy z Gdańska 5 medali (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe).

W Gdańskim turnieju były tylko rozgrywane gry pojedyncze w kategorii U9 (dla dziewięciolatków), U11, U13 i U15.

W kategorii U9 wystąpiła nasza młoda badmintonistka ale już ze sporym doświadczeniem turniejowym Michalina Kurkowska, która wygrała swoje wszystkie 4 pojedynki, zdobywając I miejsce. Michalina nie dała żadnej zawodniczce nawet zdobyć ani jednego seta. Bardzo się cieszymy wszyscy z sukcesów naszej „Misi” jak nazywamy Michalinę w naszym klubie, ale też cały czas powtarzamy jej, że musi nadal dużo pracować na treningach i aby czuła się bardziej pewnie z każdych uderzeń na boisku  – mówi Jerzy Saldat.

Natomiast w kategorii U11 wystąpiła Julia Fabiszewska, która wygrała swoja grupę eliminacyjną pokonując trzy zawodniczki z Gdańska, Władysławowa i Gdyni. Tym samym awansowała do półfinału, gdzie spotkała się z zawodniczką Martą Czajką z KS Badminton School Gdynia i aby awansować do finału musiała rozegrać trzy seta 21:16, 17:21 i ostatecznie w trzecim secie pokonać rywalkę 21:18. W finale znów spotkała się z inną gdynianką Antoniną Wnuk, która okazała się lepsza od już zmęczonej Juli Fabiszewskiej i gdynianka wygrała w dwóch setach z naszą zawodniczką 21:13 i 21:11. W półfinale i finale było widać czego brakuje naszej Julii na boisku aby gra Julii była bardziej dojrzała – mówi trener klubowy Jerzy Saldat.

W kategorii U13 dziewcząt wystąpiło aż 7 zawodniczek z Bytowa. W tej kategorii wiekowej do trzynastu lat zgłosiło się 22 zawodniczki. Najbardziej doświadczona w gronie bytowianek była Aleksandra Treder (12 lat), która była rozstawiona z nr 5 w turnieju.  Wszystkie zgłoszone zawodniczki zostały podzielone na 7 grup i aby awansować do dalszych gier trzeba było wygrać dwa pojedynki w swojej grupie. Tego dokonały nasze dwie zawodniczki Aleksandra Treder i Karolina Kozak (po raz pierwszy startowała w turnieju badmintonowym). Tym samym awansowały do ćwierćfinału (najlepsza ósemka). Karolina Kozak w walce o półfinał spotkała się z zawodniczką rozstawioną z nr 2 Mileną Bublewicz (MKB Lednik Miastko). Nasza debiutantka w turnieju nie sprostała niestety bardzie doświadczonej i starszej zawodniczce z Miastka przegrywając pojedynek w dwóch setach 8:21 i 9:21. Natomiast Aleksandra Treder w ćwierćfinale pokonała młodsza o rok od siebie Antoninę Wnuk z KS Badminton School Gdynia 21:12 i 21:9. Awansując do półfinału gdzie przegrała z Mileną Bublewicz z Miastka 18:21 i 14:21. A więc Oli pozostała walka o trzecie miejsce ze starszą o rok Leną Szablewską z Gdańska i w tym pojedynku nasza bytowianka opadła nieco z sił przegrywając pojedynek w dwóch setach 17:21 i 17:21.

Pozostałe nasze debiutantki w turnieju powalczyły o przynajmniej jedno zwycięstwo w grupie eliminacyjnej, co dało Dominice Mularczyk i Magdalenie Krüger miejsce od 9 do 14. Pozostałe zawodniczki bardzo ambitnie i dzielnie walczyły o każdą lotkę i o każdy punkt, co na pewno zaprocentuje w następnych turniejach – mówi trener dziewcząt Jerzy Saldat.

W kategorii chłopców U13 bardzo dobrze zaprezentował się w gronie 10 zgłoszonych zawodników Kryspin Garski, który wygrał swoje dwa pojedynki eliminacyjne i awansował do półfinału w którym przegrał z zawodnikiem z Władysławowa Kacprem Pepką 13:21 i 14:21. Zdobywając tym samym brązowy medal dla siebie i drużyny.

W kategorii U15 dziewcząt bezkonkurencyjna okazała się Karolina Brzozecka z Dabew Team „dwójka” Bytów wygrywając swoje wszystkie pojedynki a w finale pokonała zawodniczkę z Torunia Kingę Bąkowską w trzech setach 21:18, 18:21 i na przewagi 22:20. Również dobrze zaprezentowała się nasza druga zawodniczka Wiktoria Skoneczna zdobywając brązowy krążek dla Dabew Team „dwójka” Bytów. Trzecia nasza reprezentantka w tej kategorii Kornelia Treder wygrała jeden pojedynek i dwa przegrała , co uplasowało ja na miejscu 5-6.

W kategorii U15 chłopców wystąpili w gronie 12 zawodników – Sebastian Saldat i Jan Kurkowski. Sebastian po wygraniu dwóch pojedynków eliminacyjnych przegrał pojedynek z zawodnikiem z Władysławowa, który zadecydował, że nie awansował do najlepszej trójki w turnieju a uplasowało go w przedziale 4-6 miejsce. Natomiast Jan Kurkowski przegrał wszystkie swoje pojedynki w grupie eliminacyjnej, co wyeliminowało go z dalszej gry.

Uważam, że ten turniej pod względem szkoleniowym był bardzo udany dla moich wszystkich zawodników zarówno tych już bardziej doświadczonych jak i tych, którzy wystartowali po raz pierwszym w takim turnieju. I myślę, że nie których zawodników jeszcze bardziej zmobilizuje to do większej pracy na treningach. Chciałbym też w tym miejscu podziękować Magdalenie Tetłak, która od września 2019 rozpoczęła szkolenie młodych adeptów badmintona w naszym klubie.

A doświadczenie jako byłej zawodniczki naszego klubu zapewne przełoży się już niedługo na nowe sukcesy młodych zawodników naszego klubu  – mówi opiekun badmintonistów bytowskich Jerzy Saldat.