Grand Prix Gdańska Dzieci

Medale, emocje, sukcesy, porażki, debiuty badmintonistów bytowskich w Gdańsku

Na turniej Grand Prix Gdańska w dniu 15.02.2020 r. trener bytowskich badmintonistów Jerzy Saldat zabrał 12 badmintonistów, aby spróbowali swoich sił z zawodnikami min. z Miastka, Gdańska, Gdyni, Władysławowa, Pucka, Helu, Olsztyna, Bydgoszczy. Jak mówi trener bytowskich zawodników, iż turniej ten miał na celu nie tylko zdobycie medali i wysokich miejsc, ale też pokazać na jakim etapie są obecnie w przygotowaniu do najważniejszych turniejów w sezonie moi zawodnicy. Turniej ten był doskonałym treningiem dla niektórych zawodników, aby zobaczyć mocne i słabe strony każdego z zawodników z Bytowa i nad czym należy popracować na treningach – mówi Jerzy Saldat.

W kategorii najmłodszej U9 wystąpiła Michalina Kurkowska, która pokonała wszystkie cztery swoje rywalki zdobywając złoty medal. Również Julia Fabiszewska w kategorii U11 nie miała sobie równych zdobywając I miejsce pokonała pięć swoich rywalek w stosunku 2:0 w setach.

W kategorii U13 dziewcząt wystąpiła spora nasza grupa badmintonistów z Bytowa (5 dziewcząt) wśród 15 zgłoszonych  zawodniczek. Najlepiej spisała się Aleksandra Treder, która wygrała swoja grupę eliminacyjną docierając do półfinału. W półfinale przegrała minimalnie ze starsza o rok Martyną Cybulską z MKB Lednik Miastko 19:21 i 18:21. W walce o trzecie miejsce Ola uległa zawodniczce Lenie Szablewskiej z Gdańska w setach 14:21 i 16:21. Ostatecznie zajmując IV miejsce czyli najgorsze miejsce dla każdego sportowca. Natomiast Magdalena Krüger jak i Dominika Mularczyk w swojej grupie eliminacyjnej wygrały po dwa spotkania i jednej porażce dało im ostatecznie miejsca od V- VIII. Przegrały jedynie z zawodniczkami, które później zdobyły medale w tej imprezie badmintonowej.

Natomiast Natalia Kosmacińska jak debiutująca po raz pierwszy na turnieju badmintonowym Zuzanna Świeboda w swoich grupach musiały uznać wyższość swoich rywalek dwukrotnie notując na swoim koncie dwie porażki oraz wygrywając po jednym pojedynku. Zarówno Natalia jak i Zuzia uplasowały się na miejscach od IX do XII. Jak mówiły dziewczęta po swoich porażkach, iż muszą jeszcze dużo popracować nad techniką i uderzeniami w głąb kortu.

W kategorii U13 chłopców wystąpiło dwójka zawodników Kryspin Garski i Filip Bujak. W swoich grupach uplasowali się na drugim miejscu co premiowało ich do walki w półfinałach. Oboje jednak przegrali pojedynki półfinałowe i musieli bezpośrednio między sobą rozegrać pojedynek o trzecie miejsce. W tym pojedynku lepszym okazał się Kryspin Garski pokonując swojego klubowego kolegę w dwóch setach 21:12 i 21:11.

W kategorii U15 chłopców wystąpił Jan Kurkowski , który zanotował w swojej grupie eliminacyjnej jedno zwycięstwo i jedną porażkę z późniejszym srebrnym medalista turnieju, co uplasowało go na IV -VI miejscu.

Natomiast w kategorii U15 dziewcząt trener Jerzy Saldat zgłosił 4 zawodniczki. Lecz niestety w ostatniej chwili musiała zrezygnować z udziału w tym turnieju Karolina Brzozecka, która skarżyła się w ostatnim czasie na ból w kolanie. A więc wśród 12 zgłoszonych dziewcząt wystąpiły trzy bytowianki. Izabela Szlachetka, Wiktoria Skoneczna i Aleksandra Treder, która chciała spróbować swoich sił w starszej kategorii wiekowej.

Swoje wszystkie pojedynki grupowe wygrała Wiktoria Skoneczna i Aleksandra Treder, zaś Iza Szlachetka musiał pożegnać się z turniejem w fazie grupowej przegrywając swoje dwa pojedynki i jeden wygrywając. Porażki Izy były trochę dla nas małą niespodzianką, gdyż mieliśmy wszyscy nadzieję, że awansuje do dalszych gier półfinałowych – mówi Jerzy Saldat.

Natomiast zarówno Wiktoria jak i Aleksandra dotarły do finału w tym turnieju i finał ten na zakończenie całego turnieju był godny obserwacji dla wszystkich zgromadzonych na hali sportowej klubu badmintona Garnizon w Gdańsku Wrzeszczu. Pierwszy set nieznacznie wygrała Wiktoria Skoneczna 21:19, zaś drugi set był również bardzo wyrównany, ale tym razem wygrała go klubowa koleżanka i o dwa lata młodsza Ola Treder 21:18. A więc  o pierwszym miejscu musiał zdecydować trzeci set. W trzecim secie żadna z zawodniczek nie chciała pozwolić na odskoczenie punktowe na przynajmniej dwa punkty swojej koleżanki. Mecz był bardzo zacięty akcje i zagrania mogły się podobać zarówno z jednej jak i drugiej strony. W końcówce więcej zimnej krwi zachowała o dwa lata starsza Wiktoria Skoneczna pokonując koleżankę klubową Olę Treder 22:20. Po niespełna trwającym ponad 40 minut pojedynku dziewczęta pogratulowały sobie walki na boisku i z uśmiechem odbierały złoty i brązowy medal w tym turnieju.