Kids Athletics

Program ,, Lekkoatletyka sportem dla każdego’’ w Szkole Podstawowej nr 2 w Bytowie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Bytowie od października 2014r. pozyskała i przystąpiła do realizacji największego w świecie projektu w zakresie sportu powszechnego. Program ,, Lekkoatletyka sportem dla każdego’’ – Kids’ Athletics ,, wdrożony został w 2005 roku przez IAAF w 160 krajach. Program objął swoim działaniem ponad 1,5 miliona dzieci na całym świecie.

Partnerami projektu są Polski Związek Lekkiej Atletyki – koordynator projektu, który przekazał szkole sprzęt do prowadzenia zajęć o wartości 5500,00 zł, jednostki samorządu terytorialnego – udostępniający nieodpłatnie miejskie obiekty sportowe oraz szkoły  zabezpieczające kadrę nauczycielską do prowadzenia szkolenia lekkoatletycznego.

Kids’ Athletics to program aktywizacji ruchowej dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Idealnie dostosowany do ich możliwości, oczekiwań i zainteresowań. Został podzielony na trzy grupy wiekowe: 6-8, 9-10 i 11-12 lat.

Główne cele programu:

• uczynić z lekkoatletyki najbardziej popularnym sportem w szkołach podstawowych;
  • edukować dzieci do aktywności fizycznej i sportu;
  • promować aktywny i zdrowy styl życia;
  • przyciągać do sportu przyszłe gwiazdy.

Program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w lekkiej atletyce pn.: „Lekkoatletyka sportem dla każdego”, w oparciu, o który realizowany jest projekt Kids’ Athletics finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W Bytowie liderem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 2:

• trenerem prowadzącym jest dla klas I  jest Krystyna Gliszczyńska – Węsierska
  • trenerem prowadzącym jest dla klas II jest Lucyna Brucka
  • trenerem prowadzącym jest dla klas III – IV jest Marek Radtke

Trenerzy będą także współpracować z innymi  szkołami podstawowymi z naszej gminny i powiatu, które zostaną zaproszone do projektu.

W projekcie bierze  udział ok. 60  uczniów z klas I-III, którzy w ramach zajęć szkolnych będą brać udział w zabawach lekkoatletycznych przy wykorzystaniu najprostszych przyrządów, ćwicząc rzuty, skoki i biegi,.

Sprzęt sportowy, materiały dydaktyczne, opracowania instruktażowe, szkolenie kadry trenerskiej zabezpiecza Polski Związek Lekkiej Atletyki.

14 grudnia 2014 roku w Toruniu odbędzie się Ogólnopolska Inauguracja Programu Kids’ Athletics w hali sportowo-widowiskowej z udziałem przedstawicieli PZLA, MSiT oraz miast biorących udział w projekcie. Podczas otwarcia zostaną przeprowadzone zawody lekkoatletyczne dla dzieci klas I-III, grup naborowych klas IV-VI oraz gimnazjów – uczniów Lekkoatletycznych Ośrodków Mistrzostwa Sportowego (LOMS).