KRAJOWY TURNIEJ W BADMINTONA O „KRYSZTAŁOWĄ LOTKĘ”

W dniu 23.03.2013 roku do Bytowa na Krajowy Turniej Młodzików i Młodzików Młodszych w badmintona zjechali zawodnicy z 9 klubów min. z Jeleniej Góry, Bogatyni, Łodzi, Gdańska, Miastka, Polanowa , Sławna i Bytowa. Wystartowało ponad 60 zawodników.

Po raz pierwszy z takim rozmachem i w takiej obsadzie zostały zorganizowany turniej badmintona w naszym mieście. Przyjechali zawodnicy z czołówki list klasyfikacyjnych PZBad., jak również mistrzowie Polski z ubiegłego roku. Organizatorem był miejscowy klub sportowy przy Szkole Podstawowej nr 2 – Lotka Bytów.

Bardzo się cieszę, iż w daleką podróż wybrali się zawodnicy do naszego miasta z województwa dolnośląskiego – komentuje Jerzy Saldat. Turniej ten był ostatnim turniejem przed zamknięciem list klasyfikacyjnych PZBad. po świętach Wielkanocnych ukaże się ostatnia lista z której pierwsza „16” w grach pojedynczych i pierwsza „8” w grach podwójnych zakwalifikuje się bezpośrednio na Mistrzostwa Polski, które odbędą się w połowie maja. Duże szanse mają z tych list dostać się zawodniczki bytowskiej Lotki w młodzikach Aneta Niklas (obecnie na 5 miejscu w grze pojedynczej i na 4 miejscu w grze podwójnej) jak również w młodzikach młodszych Anna Duda, Laura Bujak i Klaudia Peplińska. Teraz z niecierpliwością czekamy na ukazanie się nowych list klasyfikacyjnych PZBad.

W całym turnieju rozegrano 96 meczy w grach pojedynczych i podwójnych. W kategorii młodzik wystartowała nasza obecnie najlepsza badmintonistka Aneta Niklas w grze pojedynczej i podwójnej ze swoją partnerką Oliwią Sochą z KS Chojnik Jelenia Góra. W grze podwójnej bez większych problemów pokonały swoje wszystkie rywalki i w grze o I miejsce w turnieju pokonały zawodniczki z UKSOSiR Badminton Sławno 21:13, 21:18, zajmując I miejsce w turnieju. Trenerzy Jerzy Saldat (Lotka Bytów) i Adam Cimosz (KS Chojnik Jelenia Góra) po tych meczach swoi podopiecznych zgodnie stwierdzili i podsumowali grę dziewczyn – „cieszy wynik w tym turnieju, ale gra i styl pozostawia jeszcze wiele do życzenia i elementów gry do poprawienia na boisku, gdyż ich wszystkie błędy wykorzystują rywalki a tych błędów musi być jak najmniej, aby myśleć o jakimkolwiek sukcesie na MP”.

W grze pojedynczej Aneta w grupie eliminacyjnej pokonała kolejno rywalki Wiktorię Juszczak (MMKS Gdańsk) 2:0 i Martynę Gostomczyk (UKSOSiR Badminton Sławno) 2:0.

W półfinale spotkała się z koleżanką z gry podwójnej Oliwią Sochą z Jeleniej Góry. Przed tym meczem stan ich bezpośredniej rywalizacji był na korzyść Oliwi 2:1 w meczach. A więc Aneta była podwójnie zmobilizowana, aby wyrównać rachunki z Oliwią i od samego początku grała bardzo agresywnie i skutecznie, lecz Oliwia postawiła wysoko poprzeczkę Anecie i łatwo się nie podawała mecz mógł się podobać obserwującym to spotkanie. Ostatecznie Aneta wygrała w dwóch setach 2:0 (21:14, 21:19).

Finał gry pojedynczej młodziczek Anety z Karoliną Władzińską (nr 2 na listach PZBad.) z Łodzi zapowiadał się więc bardzo ciekawie. Karolina przyjechała na ten turniej na pewno w roli faworytki, ale nasza zawodniczka powiedziała przed meczem, że boi się tego meczu i będzie walczyć o zwycięstwo. Już w pierwszym secie, który zakończył się na przewagi 22:20 dla Anety zapowiadał, iż walka się nie skończyła. Niestety w drugim secie Karolina widząc bardzo dobra dyspozycję Anety praktycznie oddała drugiego seta, który Aneta wygrała zdecydowanie 21:8 i cały turniej.

Po meczu Aneta Niklas powiedziała – „nie myślałam, iż tak łatwo wygram z Karoliną w finale, na pewno więcej sił musiałam włożyć w grze w półfinale z Oliwią. Cieszę się, iż wygrałam ten turniej w grze pojedynczej jak i w grze podwójnej”.

W kategorii młodzików młodszych miejscowy klub Lotka bytów zgłosił 11 zawodników najlepiej spisały się dziewczęta w grze podwójnej Laura Bujak z Anią Duda zajmując III – IV miejsce. W grze podwójnej bardzo dobrze zaprezentowała się Klaudia Peplińska, która dotarła do półfinału i tam nieznacznie uległa późniejszej triumfatorce całego turnieju starszej o rok Joannie Dorawie z MKB Lednik Miastko 1:2.

Laura Bujak i Ania Duda odpadły w meczach ćwierćfinałowych po bardzo wyrównanych i trzy setowych meczach, zajmując miejsca od 5-6.

Podsumowując zmagania swoich badmintonistów Jerzy Saldat jest bardzo zadowolony z postawy swoich zawodniczek, które mają szanse na występ w Mistrzostwach Polski a również z tych zawodników, którzy są przyszłością bytowskiego badmintona, a zwłaszcza z Piotra Sierzputowskiego, Natalii Staszkiewicz, Weroniki Niklas i Anny Radtke jak również z tych, co stawiają pierwsze kroki w badmintonie. Ten turniej miał być dla młodych bytowiaków lekcja ile trzeba jeszcze trenować, aby odnosić sukcesy na miarę np. Anety Niklas.

Wypowiedź trenera Kadry Województwa Pomorskiego w badmintonie Rafała Kasprów z Gdańska o bytowskim turnieju: „cieszę się, iż na mapie naszego województwa został zorganizowany taki turniej. dla naszych zawodników jest to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności z innymi zawodnikami z kraju. Organizacyjnie kolega Jurek Saldat spełnił wszystkie warunki dla takich turniejów i mam nadzieję, iż odbędzie się jeszcze ich więcej w całym sezonie, tym bardziej, że warunki w Bytowie są do tego. Zapewniam, jako trener kadry województwa Pomorskiego, że na początku maja odbędą się w Bytowie na tej sali, gdzie był rozgrywany turniej konsultacje szkoleniowe przed Mistrzostwami Polski w badmintonie dla młodzików i młodzików młodszych.”

KATEGORIA MŁODZIK MŁODSZY

Gra pojedyncza dziewcząt

I miejsce – Joanna Dorawa MKB Lednik Miastko

II miejsce – Klaudia Ostrowska MKB Lednik Miastko