WIELKI SUKCES BADMINTONISTEK

Wspaniale spisały się badmintonistki z UKS „Dwójka” Bytów w Mistrzostwach Polski Młodzików Młodszych w Głubczycach (woj. opolskie), które były rozgrywane w dniach 22 – 25.05. 2014 r., zdobywając 4 medale ( 1 złoty i 3 brązowe).

Prawo startu w tych Mistrzostwach Polski mieli najlepsi zawodnicy z list klasyfikacyjnych Polskiego Związku Badmintonia i z eliminacji. W każdych grach pojedynczych i deblowych wystartowało po 32 zawodników i tyle samo par. Wśród najlepszych badmintonistów z Polski w kategorii młodzik młodszy wystartowało 6 badmintonistek z UKS „Dwójka” Bytów. W Mistrzostwach Polski przystąpiło 146 zawodniczek i zawodników. Badmintonowi zmagania trwały przez 3 dni systemem pucharowym. Bytowski klub reprezentowały Anna Duda, Laura Bujak, Klaudia Peplińska, Ola Sieprawska, Weronika Niklas i Anna Radtke. Mistrzostwa młodzików młodszych dały jednoznaczną odpowiedź na pytanie – które ośrodki są najlepsze w kraju w badmintonie. To bardzo cieszy, iż na tej mapie znalazł się Bytów. W klasyfikacji medalowej Bytów uplasował się wśród 42 klubów startujących na mistrzostwach na bardzo wysokim II miejscu zdobywając 4 medale, na pierwszym miejscu znalazł się miejscowy Technik Głubczyce zdobywając 6 medali. A więc widać ogromna pracę trenera i zawodniczek z Bytowa a i cieszy, że ta piękna dyscyplina sportu, jaką jest badminton rozwija się na dobre w naszym mieście – mówi trener i twórca sukcesów badmintonistek bytowskich Jerzy Saldat.

W grze pojedynczej głównie dominowały badmintonistki z Bytowa, które w komplecie znalazły się na podium.

W grze pojedynczej Anna Duda była rozstawiona z numerem jeden i w pierwszej rundzie miała wolny los. Natomiast Laura Bujak i Klaudia Peplińska pokonały swoje rywali. Klaudia pokonała Zuzannę Luban z STB Energia Lubliniec 2:0 (21:12, 21:15), zaś Laura pokonała Stanisławę Gruszczyńską z UKS Bad Kraków 2:0 (21:12, 21:16). W drugiej rundzie Ania Duda pokonała Emilię Mrągowską z UKS Huba Białystok 2:0 (21:10, 21:13), Klaudia Peplińska pokonała Jessicę Orzechowicz z UKS Mix Team Tarnowiec 2:0 (21:16, 21:16) natomiast Laura Bujak pokonała zawodniczkę z KRS Wolant Łódź Paulinę Karską 2:0 ( 21:10, 21:7).  Trzecia runda to już ćwierćfinały, gdzie stawka był awans do półfinałów mistrzostw a więc do strefy medalowej i tutaj miał mały problem sam trener Jerzy Saldat, gdyż na 4 kortach jednocześnie swoje mecze rozgrywały trzy jego podopieczne i aby pomóc wszystkim dziewczyna obserwował jednocześnie trzy boiska starając się pomagać wszystkim. I w tym czasie do pomocy moim dziewczynom przyszli koledzy trenerzy Rafał Kasprów trener kadry województwa Pomorskiego i trener z zaprzyjaźnionego klubu KS Chojnik Jelenia Góra Adam Cimosz – komentuje Jerzy Saldat. I przy dużej ilość sympatyków badmintona na trybunach było ogromne i lekkie zaskoczenie, że wszystkie badmintonistki z Bytowa pokonały swoje rywalki awansując do półfinałów, gdzie w gronie dwóch półfinałów znalazły się 3 zawodniczki z UKS „Dwójka” Bytów i jedna zawodniczka z MKS Stal Nowa Dęba. W ćwierćfinale najmniej problemów miała nasza obecnie najlepsza zawodniczka Anna Duda gdzie w drodze do strefy medalowej pokonała Martynę Pietrzak z MLKS Solec Kujawski 2:0 (21:11, 21:10), zaś Klaudiia i Laura musiały stoczyć trzy setowe boje z rywalkami, ale ostatecznie Klaudia pokonała zawodniczkę z KS Match Point Ślęza Karolinę Szubert 2:1 (21:18, 12:21, 21:9) natomiast Laura pokonała zawodniczkę z UKS Kiko Zamość Wiktorię Kasprzak 2:1 (19:21, 21:13, 21:14). I w tym momencie nasz klub miał już trzy medale, lecz niewiadomo, jakiego koloru komentuje Jerzy Saldat.

W pierwszym półfinale spotkały się Ania Duda z Klaudią Peplińską a więc klubowe koleżanki. Mecz był bardzo zacięty i jak i jedna tak i druga zawodniczka chciała awansować do finału Mistrzostw Polski. Lepsza okazała się ostatecznie Ania Duda pokonując koleżankę klubową 2:0 (21:14, 21:18). W drugim półfinale Laura Bujak (nr 5 w Polsce) musiała stawiać opór rakiecie nr 2 w Polsce Beacie Mycek z MKS Stal Nowa Dęba. Tym razem lepszą okazała się Beata Mycek pokonując naszą Laurę 2:0 (21:7, 21:17). A więc pozostało tylko jedno pytanie, kto zdobędzie Mistrzostwo Polski czy Beata Mycek z MKS Stal Nowa Dęba czy nasza Ania Duda.

W niedzielne przedpołudnie zostało przeznaczone na finały. Wychodząc na kort jedna i druga zawodniczka była bardzo skoncentrowana. Trener Jerzy Saldat przestrzegał swoją zawodniczkę przed silnymi atakami rywalki i aby grała płasko i szybką lotką. Ta rada okazała się trafna Ania bardzo szybko uzyskała punktową przewagę i wygrywając pierwszego seta 21:17. w drugim secie Ania zaczęła często zmieniać tempo gry i zmusiła rywalkę do dużego biegania po korcie co odbiło się na niedokładnych lotek zawodniczki z Nowej Dęby i nasza badmintonistka wygrała drugiego seta już zdecydowanie 21:9 i cały mecz 2:0 w setach zdobywając Mistrzostwo Polski. Trzeba zauważyć, że Ania w grach pojedynczych nie oddała żadnego seta swoim rywalkom. Jak mówi Ania po meczu finałowym bała się bardzo początkowych lotek.

A więc grze pojedynczej dziewcząt nasz klub zdobył złoty i dwa brązowe krążki.

Jeszcze jeden medal brązowy zawisł na szyi Ania i Lary w grze podwójnej gdzie dziewczęta pokonały kolejno w pierwszej rundzie miały wolny los jako rozstawione zawodniczki, drugiej rundzie pokonały parę z PMKS Chrobry Piotrowie Martyną Michalską  i Olę Zuchniarz 2:0 (21:15, 21:13). W trzeciej rundzie nasze zawodniczki miały bardzo ciężka i nerwową przeprawę z zawodniczkami Olą Michalczuk i Zofią Tomczyk z MKS Stal Nowa Dęba. Pierwszy set wgrały bytowianki 21:13, drugiego przegrały 18:21 i w trzecim secie już przegrywały 17:19, lecz bardzo dobra gra w obronie i skuteczne ataki pozwoliły naszym zawodniczkom na wygraną w trzecim secie 21:19.

Było to ostrzeżenie, że w tym turnieju nie ma łatwych meczy i nikt nie chce przegrać i odpaść z turnieju. W półfinale nasze zawodniczki musiały już przełknąć gorycz porażki z zawodniczkami Zuzanna Jankowską z MKS Strzelce Opolskie i Dominiką Kraśnika z UKS Feniks Kędzierzyn Koźle. Nasze dziewczęta nie miały w tym meczu szczęścia popełniały zbyt dużo swoich błędów a rywalki skutecznie zdobywały punkty w szczególności było to widać w pierwszym przegranym secie do 13. Spotkanie zakończyło się wygraną rywalek 2:1 (21:13, 11:21, 21:19). A więc Laura i Ania zdobyły swoje drugie medale w tych mistrzostwach.

Bardzo dobre wyniki również uzyskały nasze inne dziewczęta Klaudia Peplińska z Olą Sieprawska w grze podwójnej uplasowały się na miejscach 5-8. zaś nasza najmłodsza para deblowa Ania Radtke (III klasa) z Weroniką Niklas (IV klasa) przeszły pierwsza rundę  a w drugiej przegrali co uplasowało je na miejscach od 9 do 16.