Spotkanie z malarzem

W czwartek 14 maja 2015 roku gościem naszej szkoły był Pan Jerzy Omelczuk – artysta malarz malujący ustami.

Pan Jerzy urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Malować ustami zaczął w wieku kilkunastu lat. W swoim dorobku ma ponad 1 tys. prac. Preferuje technikę olejną. Do ulubionych motywów artysty zaliczają się: pejzaże, portrety, zwierzęta – szczególnie konie. W obrazach wyraża siebie, swoje przeżycia i uczucia. Stworzył m.in. cykle prezentujące postacie Trylogii H. Sienkiewicza, wizerunki polskich prezydentów, zabytki Wielkopolski. Po 11 września 2001 roku stworzył 8 dzieł pt. „Tragedia w Nowym Jorku”.

Jerzy Omelczuk jest stypendystą i członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Aktywnie współpracuje z wydawnictwem „AMUN”. W roku 2001 otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”.

Pan Jerzy opowiadał nam o swojej drodze twórczej, osiągnięciach i inspiracjach. Dowiedzieliśmy się, że malowanie stało się jego pasją i receptą na aktywne i spełnione życie. Zaprezentował nam również pokaz malowania ustami, tworząc w ciągu kilkunastu minut pejzaż leśny, który zostawił naszej szkole w prezencie. Artysta chętnie odpowiadał na pytania uczniów, mimo że mówienie sprawiało mu trudność.

Dzięki temu spotkaniu przekonaliśmy się, że „chcieć to znaczy móc” i tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych. Najważniejsze są marzenia i pasja.

Prace artysty będzie można oglądać w Bibliotece od 28 maja, a 14 czerwca będą one zaprezentowane na wystawie podczas Festynu Rodzinnego.