UKS „DWÓJKA” BYTÓW DRUŻYNOWYM MISTRZEM POLSKI 2015

W dniach 11-13.12 2015 r. w Białymstoku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Badmintonie. Do mistrzostw została zgłoszona nasza reprezentacja dziewcząt w składzie: Anna Duda, Laura Bujak, Ola Sieprawska i dołączyły do nich młodziczki młodsze Weronika Niklas i Anna Radtke.

Uczestnictwo w Drużynowych Mistrzostwach Polski

W mistrzostwach prawo uczestnictwa miało 8 najlepszych drużyn o najmniejszej sumie miejsc z listy klasyfikacyjnej PZBad., w trzech grach pojedynczych i dwóch grach podwójnych danego klubu.

System gier ułożony został, aby walczące ze sobą drużyny rozegrały 5 spotkań w porządku gier: gra pojedyncza I zawodnik, gra podwójna I para, gra pojedyncza II zawodnik, gra podwójna II para, gra pojedyncza III zawodnik. A każdy z zawodników mógł tylko rozegrać tylko dwa mecze w danym spotkaniu w grze pojedynczej i podwójnej.

Podróż z przygodami

Do Białegostoku nasza reprezentacja wyjechała z Bytowa popołudniu piątek (11.12.2015), aby dojechać wieczorem i spokojnie odpocząć a w sobotę od rana zacząć boje w mistrzostwach. Wszystkie plany trenera Jerzego Saldat i zawodników pokrzyżowała awaria samochodu po 180 km od Bytowa.. Dalsza podróż nie była możliwa tym autem i musieliśmy poczekać na trasie na drugie auto, aż przyjedzie z Bytowa trwało to ponad dwie godziny. Ale szczęśliwie już po wymianie samochodu dojechaliśmy o 2 w nocy do Hotelu. Noc była dla dziewczyn krótka.

I dzień Drużynowych Mistrzostw Polski młodziczek w badmintonie.

W pierwszej rundzie UKS „Dwójka’ Bytów spotkał się z reprezentacją klubu SKB Suwałki. Pierwszy mecz zagrała nasza „rakieta nr 1” Anna Duda i spokojnie pokonała rywalkę w setach 2:0 (21:6, 21:6). W drugim meczu nasza para deblowa Ania Duda z Laurą Bujak nie miały również problemów z pokonaniem rywalek z Suwałk 2:0 (21:10, 21:14). W trzecim spotkaniu nasza zawodniczka „rakieta nr 2” Laura Bujak zwyciężyła rywalkę w dwóch setach 2:0 (21:16, 21:10). Wynik spotkania już był 3:0 dla naszej „dwójki”. W czwartym meczu klubów z Bytowa i Suwałk spotkały się w grze podwójnej Weronika Niklas / Ola Sieprawska i tu napotkały opór przeciwniczek, gdyż pierwszy set przegrały na przewagi 20:22, lecz już następne sety spokojnie prowadziły całą grę wygrywając 21:13 i 21:12 i mecz 2:1 w setach. Zaś ogólny wynik brzmiał już 4:0 dla bytomskiego klubu.

Do ostatniego piątego spotkania przystąpiła nasza najmłodsza zawodniczka niespełna 11 – letnia Anna Radtke. Grając w wyższej kategorii wiekowej przystąpiła do tego spotkania z pewnymi obawami. I niestety spotkanie ułożyło się niekorzystnie dla naszej zawodniczki przegrywając w dwóch setach 16:21, 7:21.

Końcowy wynik pierwszej rundy brzmiał UKS „Dwójka” Bytów – SKB Suwałki 4:1

W drugim sobotnim spotkaniu w drugiej rundzie bytowski zespół prowadzony przez trenera Jerzego Saldata spotkał się z gospodarzami UKS Huba Białystok. Przed tym meczem jedynie obawialiśmy się jednego meczu Ani Dudy z zawodniczką Aleksandrą Radziszewską, która w ostatnich 3 spotkaniach na innych turniejach już pokonała raz nasza Anię – przypomina trener Jerzy Saldat.

Pierwszy set pomiędzy Anią i Olą z Białegostoku został rozstrzygnięty na korzyść bytowianki 21:17. W drugim secie niestety coś się zacięło w grze naszej zawodniczki i przegrała 12:21. w trzecim decydującym secie od samego początku grę prowadziła Ania i końcowy wynik seta to 21:16 dla naszej reprezentantki. I wynik spotkania 1:0.

W drugim spotkaniu Laura Bujak z Ania Duda nie miały żadnych problemów z pokonanie pary z Białegostoku w setach 21:12 i 21:12. Już klub z Bytowa miał na swoim końcie 2 wygrane mecze a rywalki 0.

W trzeciej grze Laura Bujak napotkała spory opór rywalki a zwłaszcza w przegranym pierwszym secie do16. W drugim i trzecim secie Laura więcej skoncentrowała się na szybszej wymianie lotek, co sprawiło, że rywalka pogubiła się i nie dochodziła do dokładnych lotek Laury, które dały punkty i wygraną bytowianki w dwóch kolejnych setach 21:17 i 21:12.

A więc wynik na tablicy brzmiał 3:0 dla Bytowa.

Również w grze podwójnej Weronika z Olą i w grze pojedynczej Ania Radtke nie dały szans rywalkom z Białegostoku. I końcowy wynik brzmiał 5:0 dla UKS „Dwójka” Bytów.

II dzień Drużynowych Mistrzostw Polski młodziczek w badmintonie.

W niedzielne przedpołudnie miało zadecydować w trzeciej rundzie, która drużyna zdobędzie złoty medal i tytuł Drużynowych Mistrzów Polski na rok 2015.

Spotkały się kluby z Bytowa i Bennica UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle.

W pierwszym spotkaniu wystąpiły Ania Duda (nr 1 na listach PZBad.) z Zuzanną Jankowską (nr 5 na listach PZBad.). mecz bardzo dobrze ułożył się dla nas. Bardzo dobrze skoncentrowana i i bardzo dokładna gra sprawiła, że Ania bez problemów pokonała 2:0 (21:13, 21:18) rywalkę. Objęliśmy prowadzenie w spotkaniu o złoty medal 1:0.

W najciekawszym spotkaniu w grze podwójnej Ania z Laurą (para z nr 2 na listach PZBad.) spotkała się z parą z nr 1 z list PZBad. Z. Jankowska i DominkA Kwaśnik.

Pierwszy set był wyrównany i każdy chciał go wygrać, lecz na przewagi lepszą okazała się para z Kędzierzyna – Koźla. Bardzo niewygodnie się gra z tą parą, bo trzeba podkreślić, iż obie są leworęcznymi zawodniczkami.

Postawiliśmy wszystko na jedną kartę, zaczęliśmy częściej atakować a rywalki tylko broniły się. Wygraliśmy drugiego seta 21:15. Decydujący set był bardzo dramatyczny zwłaszcza w końcówce. Gdyż rywalki już prowadziły 20:19 i brakowało im tylko jednej lotki, aby wygrać spotkanie i doprowadzić do remisu w meczu. I tu więcej zimnej krwi miały naszej rywalki o doprowadziły do remisu w secie 20:20 i wygrywając seta na przewagi 23:21 i doprowadzając do wyniku w meczu 2:0. Mecz ten trwał 47 minut to bardzo sporo jak na mecz badmintonowy, o czym świadczy, iż to spotkanie było emocjonujące i pełne dramaturgii z jednej i drugiej strony. Praktycznie brakowało nam jednego zwycięstwa w tym spotkaniu, aby zostać Mistrzami Polski. W spotkaniu trzecim zawodniczki obu klubów czuły tą presję. Laura Bujak (nr 8) spotkała się z NT 5 z list PZBad. Dominiką Kwaśnik. Spotkanie tych dziewczyn było na dobrym poziomie, lecz zdecydowanie w całym spotkaniu dominowała nasza zawodniczka pokonując zdecydowanie Dominikę 21:15 i 21:14. I po tym spotkaniu już byliśmy Drużynowymi Mistrzami Polski – komentuje zadowolony trener Jerzy Saldat.

Lecz trzeba było rozegrać jeszcze dwa spotkania już bardzo odprężona nasza druga para podwójna Weronika Niklas z Olą Sieprawską przegrały czwarty mecz 14:21 i 9:21. W ostatnim spotkaniu Weronika Niklas zastąpiła Anię Radtkę, która skarżyła się na bóle brzucha w tym dniu. Weronika po trwającym 37 minut spotkaniu wygrała piąta mecz w setach 2:1 (21:18, 15:21, 22:20). Całe spotkanie UKS „Dwójka” Bytów pokonała rywali z Kędzierzyna – Koźle 4:1. Tym samym zostali Drużynowymi Mistrzami Polski w badmintonie w kategorii młodzików.

Dla przypomnienia jest to nasz już drugi tytuł w tej imprezie, gdyż w 2013 roku zawodniczki UKS „Dwójka” Bytów również zostały Mistrzyniami Polski – mówi trener Jerzy Saldat.

Nagrody i wyróżnienia

Oprócz tytułu Drużynowych Mistrzyń Polski, dziewczęta otrzymały pamiątkowe złote medale, jak również czek (bon) na zakup sprzętu firmy Yonex na sumę 800 zł. Natomiast trener naszych „złotek” Jerzy Saldat uzyskał tytuł Najlepszego Trenera Mistrzostw Polski.

Dalsza praca

Obecnie dziewczęta będą miały dwa tygodnie odpoczynku świątecznego a następnie po Nowym Roku Anię Dudę i Laurę Bujak być może czeka ich powołanie do Kadry Narodowej Polski na uczestnictwo w lutowych Mistrzostwach Europy Młodzików w Kazaniu (Rosja). I mamy nadzieję, że znajdą się sponsorzy, którzy chcieliby pomóc bytowskim talentom z naszego klubu UKS „Dwójka” Bytów – mówi Jerzy Saldat.