Otwarte Mistrzostwa Gdyni

W Gdyni w dniu 01.XII.2018 roku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gdyni dla dzieci i młodzieży. Na ostatni turniej w tym roku kalendarzowym wybrała się 15 – osobowa ekipa UKS „Dwójka” Bytów wraz z trenerem Jerzym Saldatem.

Jak mówił trener bytowskich badmintonistów ten turniej miał być mocnym treningiem dla zawodników i dlatego zgłosiłem do gry niektórych swoich zawodników w dwóch kategoriach wiekowych.

W turnieju, który trwał ponad 12 godzin na 8 kortach wystartowało ponad 100 zawodników z całego Pomorza i z Kalingradu (Rosja). Otwarcie mistrzostw miało uroczysta oprawę przedstawiono min. historię badmintona na świecie jak i w Polsce. Zaprezentowano ubiory, w jakich grali min. nasze babcie czy nawet prababcie. Dla dzieci był specjalnie wykonany tort w kształcie dużej lotki, który bardzo szybko został pokrojony i skonsumowany przez najmłodszych.

Bytowscy badmintoniści bardzo dobrze zaprezentowali się na hali Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W sumie zdobyli 14 medali w tym 3 złote, 4 srebrne i 7 brązowych krążków. Jerzy Saldat zabrał na turniej tych najmłodszych zawodników jak i tych już doświadczonych zawodników z naszego klubu UKS „Dwójki” Bytów.

Wśród najmłodszych po raz drugi wystąpiła nasza 7 latka Michalina Kurkowska i w gronie 9 zawodników (dziewcząt i chłopców – razem rywalizowali) przegrała tylko jeden pojedynek z zawodnikiem starszym od siebie o dwa lata Adamem Fikusem i to minimalnie 15:21, 15:21, co dało naszej Michalinie III miejsce. Michalina Kurkowska był najmłodsza uczestniczka w turnieju.

Dla naszego klubu najwięcej medali zdobył Paweł Szach, który był trzykrotnie na podium. Złoty medal zdobył w grze pojedynczej w kategorii U15, srebrny medal zdobył wspólnie z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk), gdzie w finale przegrali z parą z Rosji oraz brązowy medal w grze pojedynczej, ale już w wyższej kategorii wiekowej U17.

Dwukrotnie na podium stanęła również Karolina Brzozecka, która zdobyła dwa medale koloru srebrnego w grze pojedynczej w kategoriach U15 i U17.

Również po dwa medale zdobyły nasze zawodniczki w kategorii U11 – Julia Fabiszewska i Ola Treder w grze pojedynczej oraz w kategorii starszej U13 w grze podwójnej, gdzie w finale przegrały z naszą inną parą bytowską Wiktorią Skoneczną i Kornelią Treder. Wiktoria Skoneczna oprócz złotego medalu w grze podwójnej w kategorii U13 cieszyła się z brązowego krążka w grze pojedynczej.

Dwa medale do Bytowa zabrał Kryspin Garski – brązowy w grze pojedynczej w kategorii U11 i w kategorii U13 złoty medal w grze podwójnej z klubowym kolegą Janem Kurkowskim.

W gronie 18 zawodników w kategorii U15 w grze pojedynczej z brązowego medalu cieszył się Sebastian Saldat, który również wystąpił w starszej kategorii wiekowej U17 i tam minimalnie w ćwierćfinale przegrał z zawodnikiem o dwa lata starszym ze Sławna w trzech setach 16:21, 21:16 i 18:21.

Teraz naszych zawodników czeka małe trzytygodniowe roztrenowaniu i od 20 grudnia 2018 zaczynamy przygotowania do nowego sezony w 2019 roku, aby ten następny rok był tak samo owocny w medale na różnych turniejach dla naszych zawodników jak ten mijający 2018 – życzymy sobie tego. Liczymy też na przychylność naszych władz miejskich i sponsorów, aby pomagali nam w naszych działaniach, które były widoczne w 2018 roku a my zapewnimy dobrą promocję naszego miasta Bytów oraz sponsorów pomagającym naszych badmintonistów w następnym nadchodzącym roku 2019 – mówi prezes i zarazem trener badmintonistów bytowskich Jerzy Saldat

Za dotychczasową pomoc bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Bytów, Staroście Powiatu Bytowskiego, dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie, firmom Veolia, Dabew, SI „Metal” oraz wszystkim mieszkańcom Bytowa i zwolennikom badmintona – dziękują zawodnicy i trener Jerzy Saldat z UKS „Dwójka” Bytów.

Medale dla UKS „Dwójki” Bytów zdobyli:

Kategoria U9 – dziewcząt i chłopców

Michalina Kurkowska – brązowy medal

Kategoria U11- dziewcząt

Aleksandra Treder – brązowy medal (gra pojedyncza)

Julia Fabiszewska – brązowy medal (gra pojedyncza)

Kategoria U11 – chłopcy

Kryspin Garski – brązowy medal (gra pojedyncza)

Kategoria U13 – dziewcząt

Wiktoria Skoneczna – brązowy medal (gra pojedyncza)

Wiktoria Skoneczna z Kornelią Treder – złoty medal (gra podwójna)

Aleksandra Treder z Julią Fabiszewską – srebrny medal (gra podwójna)

Kategoria U13 – chłopcy

Kryspin Garski z Janem Kurkowskim – złoty medal (gra podwójna)

Kategoria U15 – dziewcząt

Karolina Brzozecka – srebrny medal (gra pojedyncza)

Kategoria U15 – chłopcy

Paweł Szach – złoty medal (gra pojedyncza)

Sebastian Saldat – brązowy medal (gra pojedyncza)

Kategoria U17 – dziewcząt

Kategoria U17 – chłopcy

Paweł Szach – brązowy medal (gra pojedyncza)

Kategoria U17 – gra mieszana

Paweł Szach z Julią Bajerską (UKS Bursztyn Gdańsk) – srebrny medal

Oprócz medalistów w turnieju brali udział zawodnicy UKS „Dwójka” Bytów: Magdalena Krüger, Zofia Kiżewska, Natalia Kosmacińska i Mariia Brechko