Grand Prix Polski w kategorii młodzik młodszy w badmintona

Na ostatni już turniej do Bierunia (woj. śląskie) przed Mistrzostwami Polski w kategorii młodzików młodszych, które odbędą się w Kobierzynach k/Wrocławia w dniach 20-22 maja br, wybrały się Weronika Niklas i Ania Radtke z UKS Dwójka Bytów.

Podopieczne trenera Jerzego Saldat przez trzy dni (6-8.maja br.) uczestniczyły w Grand Prix Polski, aby zdobyć punkty do klasyfikacji PZBad. Do Bierunia przyjechali wszyscy najlepsi zawodnicy w tej kategorii jak również zawodnicy zagraniczni (z Niemiec, Słowacji, Ukariny).

W trzydniowych zawodach, których na 9 kortach zmagało się 199 graczy i rozegrali 326 gier.

Nasze reprezentantki z Bytowa Weronika Niklas i Ania Radtke w sumie rozegrały podczas całego turnieju 10 gier i spędziły razem na korcie 4 godziny i 38 minut.

Weronika i Ania w grze pojedynczej nie miały szczęścia w losowaniu. Weronika znalazła się w grupie C z zawodniczką z KS Set Mazańcowice z którą gładko uporała się w dwóch setach 21:7, 21:13 oraz z zawodniczką z Ukrainy reprezentującą UKS Korona Pabianice Anastasią Kosenchuk. Niestety Weronika musiała uznać wyższość rywalki przegrywając do 13 i 9.

Zaś Ania miała w swojej grupie 3 rywalki i wygrała z trzech pojedynków tylko jeden. Ale najlepszy mecz zagrała z zawodniczką z UKS Plesbad Pszczyna Darią Zimnol, która była rozstawiona z nr 1 w tym turnieju. Bo bardzo ciekawym i stojacym na wysokim poziomie spotkaniu rywalka z Pszczyny pokonała bytowiankę 21:19 i 21:15.

Jak się później okazało zawodniczka z Ukrainy, która pokonała w grupie naszą Weronikę i zawodniczka z Pszczyny, która wygrała z naszą Anią Radtke spotkały się w finale tegoż turnieju. I jak nie mówić o pechu w losowaniu naszych zawodniczek – komentuje trener Jerzy Saldat.

To, co nie udało się w grze pojedynczej nasze dziewczęta pokazały, na co je stać w grze podwójnej.

W stawce zgłoszonych do turnieju 22 par. Nasze dziewczęta były rozstawione z nr 3/4 i w swojej grupie eliminacyjnej pokonały kolejno parę UKS Huba Białystok 21:9 i 21:11 oraz parę złożoną z dwóch klubów UKS Badminton Stare Babice i KS Set Mazańcowice również wygrywając w dwóch setach 21:18 i 21:15.

Następnie w ćwierćfinale pokonały parę złożoną z klubów KS Set Mazańcowice i UKS Unia Bieruń w trzech setach. Pojedynek ten trwał 40 minut. Pierwszego seta na przewagi bytowianki przegrały 24:26, następnie w drugim prowadząc od samego początku do końca wygrały seta 21:17. Trzeci seta miał zadecydować o wejściu do półfinału w turnieju i ponownie był rozgrywany na przewagi, ale tym razem tego seta wygrały nasze zawodniczki 23:21.

W półfinale czekały na nasze dziewczęta para rozstawiona z nr 1 w turnieju Julia Miśko i Weronika Szemplińska z UKS Badminton Stare Babice.

Nasz dziewczęta w tym spotkaniu wyszły na bosko bardzo skoncentrowane i od samego początku narzuciły swój styl gry i w ciągu 18 minut było już po meczu, który wygrały podopieczne Jerzego Saldat 21:9 i 21:17.

W niedzielne przedpołudnie został rozegrany finał, w którym nasze zawodniczki musiały stawić opór parze z nr 2 Julii Pławeckiej i Darii Zimnol z UKS Plesbed Pszczyna. Pierwszym secie wszystko było zgodnie z planem i wszystko wychodziło naszym dziewczynom, które wygrały seta 21:19. Natomiast coś zablokowało nasze dziewczyny w drugim i trzecim secie, które przegrały do 13 i 14.

Uważam, że zdobycie srebrnego medalu w grze podwójnej oraz pechu w losowaniu w grach pojedynczych jest bardzo dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski dla moich podopiecznych komentuje Jerzy Saldat.

Tym bardziej, iż pojechały bez trenera klubowego, którego zatrzymały obowiązki rodzinne a w roli trenerki wcieliła się 18 – letnia starsza siostra Weroniki Aneta Niklas. W tym miejscu chciałbym podziękować Anecie za pomoc młodszym zawodniczkom oraz Karolowi Niklas, który pojechał z dziewczynami na ten turniej. Jak również Gminie Bytów i Pani Krystynie Stachowskiej z restauracji Kaszubianka za wsparcie finansowe.

W tym sezonie pozostało naszym zawodnikom do rozegrania tylko dwa turnieje: Mistrzostwa Polski młodzików w Suwałkach (13-15 maja br.) oraz Mistrzostwa Polski młodzików młodszych w Kobierzycach k/ Wrocławia (20-22 maja br.).