Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Baltic Cup w badmintonie

W dniu 20.X.2018 roku w Stargardzie Gdańskim na 12 kortach odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Baltic Cup w badmintonie. W mistrzostwach wzięło 142 zawodników z ponad 10 miast i klubów. Mistrzostwa odbyły się w 5 kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy odbyły się w kategorii open dla amatorów badmintona i w kategorii open dla zawodników z licencją PZBad. (Polskiego Związku Badmintona). Również po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa województwa dla najmłodszych badmintonistów w wieku poniżej 9 lat.

Wśród uczestników znalazła się spora grupa badmintonistów z Bytowa. Trener UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat zabrał 14 zawodników oraz jeszcze uczestniczyło 4 amatorów grających w badmintona z naszego miasta.

Turniej rozpoczął się od rywalizacji w najmłodszej kategorii wiekowej do dziewięciu lat (U9), gdzie wystąpiła niespełna 7 – letnia Michalina Kurkowska z naszego klubu UKS „Dwójka” Bytów, która jak mówi trener klubowy Jerzy Saldat rozpoczęła swoją przygodę z badmintonem od miesiąca. I na efekty długo nie trzeba było czekać Michalina zdobyła srebrny medal ulegając w finale o rok starszej i dłużej trenującej zawodniczce z Gdańska Julii Kasprów.

Jak mówi trener Jerzy Saldat w tej najmłodszej kategorii wiekowej nie wynik jest najważniejszy a pokazanie swojego charakteru do gry w badmintona i nie ważne jest czy się przegra czy wygra lecz chęć gry i zabawy w grze w badmintona. I to pokazała Michalina Kurkowska, że jak przegrała swój finałowy pojedynek powiedziała trenerowi, że następnym razem wygram z Julią Kasprów, ale musi jeszcze więcej potrenować.

W kategorii U11 (do 11 lat) wystąpiło troje zawodników. Wśród chłopców bezkonkurencyjny był Kryspin Garski z UKS „Dwójka” Bytów, który wygrał wszystkie 3 pojedynki, tracąc tylko jednego seta w całych mistrzostwach zdobywając złoty krążek. Jego koleżanki klubowe w tej samej kategorii, ale wśród dziewcząt Julia Fabiszewska zdobyła srebrny krążek a Aleksandra Treder brązowy medal.

W kategorii U13 (do 13 lat) klub z Bytowa zdobył trzy medale: jeden srebrny i dwa brązowe. Srebrny krążek przypadł w grze pojedynczej Wiktorii Słoneczne, zaś brązowy Kornelii Treder. Również Kornelia i Wiktoria zdobyły brązowy medal w grze podwójnej ulegając parom z Miastka i Gdańska.

W kategorii U15 (do 15 lat) najlepiej zaprezentowali się w grze podwójnej Paweł Szach z Sebastianem Saldat z UKS „Dwójka” Bytów, którzy w stawce 8 par wygrali wszystkie swoje pojedynki nie tracąc ani jednego seta i tym samym zdobywając dla klubu złoty krążek. W tej kategorii jeszcze Paweł Szach uplasował się na 3 miejscu przegrywając pojedynek o wejście do finału z kolegą z Miastka Błażejem Lange. Brązowy krążek w tej kategorii wiekowej trafiły jeszcze do pary mieszanej Sebastian Saldat, który zagrał z Karoliną Brzozecką oraz w grze pojedynczej na trzecim stopniu uplasowała się Karolina Brzozecka.

Wśród zawodników występujących w kategorii open z posiadaną licencją zawodnika Polskiego związku Badmintona wystąpiła zawodniczka UKS „Dwójki” Bytów Ola Sieprawska. Ola zagrała z mała kontuzja stopy, ale to nie przeszkodziło jej w zdobyciu dwóch medali dla klubu w grze pojedynczej (brązowy krążek) i w grze podwójnej (złoty krążek), gdzie wspólnie zagrała z Marceliną Franczuk reprezentującą klub Sportowa Politechnika Gdańsk.

W kategorii open kobiet dla amatorów badmintona najlepiej zaprezentowała się nasza bytowianka Magdalena Tetłak, która pokonała wszystkie swoje rywalki zdobywając złoty medal i wartościową nagrodę. W kategorii mężczyzn wystąpiło czterech Panów Jacek Sieprawski, który minimalnie przegrał brązowy medal w trzy setowym pojedynku, który trwał ponad 50 minut. Natomiast Krzysztof Treder (V – VI miejsce) oraz Dariusz Hawryśko i Zbigniew Sobisz (miejsce IX – XVI) również bardzo dobrze zaprezentowali się w tych mistrzostwach, gdzie wystąpiło 27 zawodników amatorów badmintona z całego województwa Pomorskiego.

W klasyfikacji medalowej i punktowej nasi zawodnicy z UKS „Dwójka” Bytów wspólnie z amatorami z Bytowa występujących w tych mistrzostwach uplasowali się na I miejscu zdobywając łącznie 14 medali (4 złote, 3 srebrne i 7 brązowych) wyprzedzając ekipy z Gdańska i Miastka.