Yonex Polish Open 2019 – Częstochowa

W Częstochowie w dniach od 28 -31. 03.2019 roku odbył się bardzo mocny turniej w kategorii seniorskiej (Elity) w którym wzięło udział 462 zawodników i zawodniczek z ponad 26 krajów z całego świata. Turnieje tego typu są organizowane na całym świecie aby zawodnicy zdobywali punkty do klasyfikacji Badminton World Federation (BWF), które później posłużą do eliminacji na igrzyska olimpijskie. W tym gronie swoich sił i umiejętności spróbowały dziewczyny z UKS „Dwójka” Bytów Anna Duda i Laura Bujak, które dostały jedynie przepustkę w grze podwójnej. Nasze bytowianki, aby dostać się do turnieju głównego musiały wystąpić w eliminacjach przed turniejowych. W pierwszej rundzie los połączył Anię i Laurę z parą z Anglii  Jenny Moore i Victorie Williams. Niestety pojedynek trwał 22 minuty i bytowianki zeszły pokonane w dwóch setach 7:21 i 12:21. Tym samym odpadając z turnieju. Jak się później okazało para angielska dostała się do turnieju głównego, gdzie dotarła do drugiej rundy (9-16 miejsce).

Oglądając pojedynek naszej młodej pary Anię i Laurę mogę powiedzieć, że na pewno dziewczyny nie były przestraszone rangą tego turnieju oraz grą z parą angielską. Po prostu nic nie wychodziło w tym dniu bytowiankom, robiły sporo błędów np. w ustawieniu, czy sporo posyłały lotek na aut i były wolniejsze na korcie od rywalek. Ale trzeba powtarzać sobie, że każda porażka czegoś uczy – mówi klubowy trener Jerzy Saldat.

Teraz naszą parę czekają w najbliższym czasie dwa turnieje w swojej kategorii wiekowej czyli juniorów. W najbliższy weekend w Białymstoku (Grand Prix Polski – 5/7 kwiecień 2019) oraz w dniach  od 19 – 21 kwietnia 2019 r. turniej o randze międzynarodowej w Nikozji na Cyprze. Liczymy na dobre wieści z tych dwóch turniejów. Pokażą one na ile stać obecnie nasze zawodniczki w Polsce i w Europie w  bezpośrednich pojedynkach z rówieśniczkami. – mówi trener Jerzy Saldat.

 

Grand Prix Słupska

Podium dla zawodników „dwójki” w Słupsku

W dniu 30 marca br. w Słupsku został zorganizowany turniej z cyklu Grand Prix dla młodych zawodników jak i dla dorosłych graczy w badmintona. Nasza ekipa z Bytowa liczyła 4 młodych zawodników na co dzień trenujących w UKS „Dwójka” Bytów jak i 4 dorosłych badmintonistów. Łącznie bytowscy badmintoniści zdobyli 7 medali.

Bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi badmintoniści Jerzego Saldata, gdzie Aleksandra Treder zdobyła dwa medale (złoty i brązowy) oraz Sebastian Saldat, który zdobył dwa medale złoty i srebrny. Pozostali zawodnicy Karolina Brzozecka  zdobyła srebrny medal Anna Gostomska – Treder jako senior – amator zdobyła w grze pojedynczej brązowy medal oraz gościnie dla Bytowa złoty medal w seniorach zdobył Vladyslav Ivanov z Ukrainy.

Zdj. 4 Vladyslav Ivanov jako pracownik firmy Drutex na pierwszym miejscu w Grand Prix Słupska.

Zdj. 6 Aleksandra Treder na I miejscu w kategorii młodzik młodszy

Vladyslav Ivanov z Ukrainy na treningach w UKS „Dwójka” Bytów

Firma Drutex zatrudniła do pracy badmintonistę z Ukrainy

Od dwóch tygodni na treningi badmintonowe do Szkoły Podstawowej nr 2 w Bytowie pojawia się 24 letni zawodnik z Ukrainy Vladyslav Ivanov, który przyjechał z Mikołajów koło Odessy w poszukiwaniu pracy, którą znalazł w bytowskiej firmie Drutex.

Jak mówi trener bytowskiego klubu UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat niecodzienny gość z Ukrainy przyszedł na salę gimnastyczną z torbą i ze sprzętem do gry w badmintona pytając się czy może poćwiczyć i zagrać w badmintona. Oczywiście nie odmówiliśmy mu i po pierwszych uderzeniach było już widać, iż Vladyslav Ivanov ma do czynienia z zawodowym badmintonem na wysokim poziomie. Jak się dowiedzieliśmy później Vladyslav gra w badmintona od 17 lat i był czołowym zawodnikiem Kadry Narodowej Ukrainy medalistą w kategorii juniorów, jak również trzy lata temu zdobył Klubowe Mistrzostwo Ukrainy w kategorii seniorskiej. Vladyslav Ivanov głównie specjalizuje się w grze pojedynczej i podwójnej w badmintona.

Po rozmowie z Vladyslavem ustaliliśmy, że jak tylko będzie miał czas po pracy to będzie przychodził do nas na salę i pomagał naszym młodszym zawodnikom z Bytowa w grze w badmintona. Po pierwszym spotkaniu Vladyslava Ivanova z naszą młodzieżą badmintonową, która trenuje w naszym klubie byli zachwyceni umiejętnościami jakie pokazywał nasz gość z Ukrainy. Ja mogę jedynie się cieszyć, iż nasz gość będzie mógł przekazywać swoje doświadczenie i umiejętności naszym zawodnikom i na pewno będą to cenne wskazówki. Na pewno przydała by się nam taka osoba w naszym klubie z takim doświadczenie badmintonowym mówi Jerzy Saldat.  Szkoda jedynie, że Vladyslav Ivanov nie może systematycznie z nami uczestniczyć w zajęciach, gdyż jego praca w firmie Drutex jest teraz na pierwszym planie i ważniejsza od gry w badmintona.

Na pewny byśmy chcieli, aby gość z Ukrainy został z nami jak najdłużej i być może wtedy by nam się udało stworzyć drużynę, która by mogła powalczyć w lidze badmintonowej w Polsce. Bo przecież obecnie nasze dziewczęta Ania Duda, Laura Bujak i Aneta Niklas również grają na wypożyczeniu do innych klubów na grę ligową a mogły by spokojnie wspólnie z Vladyslavem Ivanovem stworzyć super drużynę na miarę np. I ligi badmintonowej w Polsce. Była by to na pewno super promocja dla miasta i dla sponsora, który by chciał nam w tym pomóc – mówi prezes i trener UKS „Dwójka” Bytów Jerzy Saldat

Ale już po dwóch tygodniach naszych znajomości i wolnym dniu od pracy Vladyslav Ivanov pojechał z grupą badmintonistów z Bytowa na Grand Prix Słupska (30.03.2019), aby pograć sobie z innymi zawodnikami w swojej kategorii. Oczywiście zrobił ogromne zainteresowanie wśród innych graczy z innych miejscowości, którzy uczestniczyli w Słupskim turnieju. Oczywiście nasz gość bezproblemowo wygrał cały turniej w Słupsku.

Zdj. 1 Vladyslav Ivanov na treningu w Bytowie, podczas gry z naszymi amatorami

Zdj, 2 Vladyslav Ivanov na treningu w Bytowie i spotkaniu z młodymi badmintonistami „dwójki”

Zdj. 2 a i 3a Vladyslav Ivanov (stoi z tyłu najwyższy) w koszulce reprezentacyjnej Ukrainy z zawodnikami i zawodniczkami również z reprezentacji Ukrainy.

Zdj. 10. Vladyslav Ivanov na treningu z młodymi badmintonistami UKS „Dwójka” Bytów

 

Comments are closed.